دوشنبه, ۱۵ خرداد, ۱۴۰۲ / 5 June, 2023
مجله ویستا

چرا باید عینك آفتابی زد؟


اشعه ماوراءبنفش نور خورشید علاوه بر پوست، می تواند به چشم ها صدمه بزند. نور شدید خورشید می تواند قرنیه و ملتحمه چشم را بسوزاند. قرارگیری طولانی مدت در برابر اشعه ماوراءبنفش …

اشعه ماوراءبنفش نور خورشید علاوه بر پوست، می تواند به چشم ها صدمه بزند. نور شدید خورشید می تواند قرنیه و ملتحمه چشم را بسوزاند. قرارگیری طولانی مدت در برابر اشعه ماوراءبنفش در برخی بیماری های چشمی، به خصوص آب مروارید(كاتاراكست) و تحلیل رفتن لكه زرد شبكیه چشم(حساس ترین بخش شبكیه) در سنین بالا نقش دارد.

بهترین راه برای محافظت چشم ها در برابر نور خورشید، استفاده از عینك های آفتابی است كه برای محافظت چشم از اشعه ماوراءبنفش طراحی شده اند.

عینك های آفتابی گران قیمت لزوماً كارآمدتر نیستند. باید به دنبال عینكی باشید كه ۹۰تا۱۰۰درصد اشعه ماوراءبنفش نوع(UVBوUVA)BوA را جذب كند. عینك های آفتابی برای مؤثرتر بودن، باید كاملاً به صورتتان بچسبد یا فریم آن لبه دار باشد تا نور از فاصله میان عینك و صورت به چشم نرسد.

علاوه بر عینك آفتابی، با رعایت نكات زیر می توانید به محافظت چشم از نور آفتاب كمك كنید:

*از كلاه های با لبه پهن استفاده كنید. این كار از رسیدن نور خورشید از بالای سر به صورت ممانعت می كند.

*هرگز (حتی اگر عینك آفتابی به چشم دارید) مستقیماً به آ فتاب خیره نشوید، زیرا چنین كاری باعث صدمه دائمی به چشم هایتان می شود.

*اگر داروهایی مانند تتراسیكلین یا آلوپورینول مصرف می كنید كه حساسیت چشم را به نور افزایش می دهند، حتماً از عینك آفتابی و كلاه استفاده كنید.

*اگر دچار بیماری چشمی مانند تحلیل رفتن لكه زرد شبكیه(دژنراسیون ماكولا) باشید، اشعه ماوراءبنفش می تواند به شما آسیب بیشتری بزند. در این صورت، هرگاه كه از خانه بیرون می روید- حتی اگر برای مدت كوتاهی باشد- از چشم هایتان با عینك و كلاه محافظت كنید.همچنین مشاهده کنید

سایت دیدبان ایرانخبرگزاری صدا و سیماسایت دیجیاتوسایت فرازدیلیسایت رکناروزنامه توسعه ایرانیسایت همشهری‌آنلاینسایت انصاف نیوزسایت جهان صنعت نیوزسایت بیتوته