پنجشنبه, ۳۱ خرداد, ۱۴۰۳ / 20 June, 2024
مجله ویستا

مشهور ترین مدیران ترک تحصیلی دنیای آی تی


مشهور ترین مدیران ترک تحصیلی دنیای آی تی

مدیران شرکت های بزرگ تکنولوژی همیشه مورد توجه بوده و هستند آنها الگوی بسیاری از مدیران جوان در شرکت های نوظهور هستند و به این دلیل روش زندگی و حتی تحصیل آنها برای این دسته از افراد جالب است

مدیران شرکت‌های بزرگ تکنولوژی همیشه مورد توجه بوده و هستند. آنها الگوی بسیاری از مدیران جوان در شرکت‌های نوظهور هستند و به این دلیل روش زندگی و حتی تحصیل آنها برای این دسته از افراد جالب است.

این در حالی است که بسیاری از مدیران بزرگ و موفق تکنولوژی در دوران دانشگاه ترک تحصیل کرده و علاقه‌شان را دنبال کرده‌اند. شاید بعضی از آنها را بشناسید، اما اگر می‌خواهید تمام مدیران بزرگ تکنولوژی را که ترک تحصیل کرده‌ و دوران دانشگاه را به پایان نرسانده‌اند بشناسید با ما همراه شوید.

استیو جابز و استیو ووزنیاک: جابز کالج رید در پورتلند و ووزنیاک دانشگاه کالیفرنیا در برکلی را ترک کردند تا همراه با یکدیگر شرکت بزرگ اپل را در سال ۱۹۷۶ تاسیس کنند. آشنایی آنها زمانی اتفاق افتاد که جابز در یک تابستان برای کار به شرکت HP رفت؛ جایی که ووزنیاک در حال کار روی یک کامپیوتر مین‌فریم بود. حالا بعد از گذشت سی و هفت سال، شرکتی که آنها تاسیس کردند به عنوان ارزشمندترین شرکت دنیا ارزشی برابر ۶۰۰ میلیارد دلار دارد.

مایکل دل: در سال ۱۹۸۴ مایکل دل نوزده ساله یک دانشجوی ترک تحصیلی دانشگاه تگزاس در اوستین بود که شرکتی به نام PCs Limited را با سرمایه هزار دلاری تاسیس کرد. در همان سال اول این شرکت فروشی بین ۵۰ هزار تا ۸۰ هزار دلاری داشت و به این ترتیب رشد خوبی داشت تا بعدها نامش به Dell تغییر کند. حالا بعد از بیست و هشت سال شرکت مایکل دل سرمایه ۱۵/۹ میلیارد دلاری دارد.

کوین روز: مدیرعامل شرکت Digg هم در سال ۲۰۰۴ وقتی بیست و هفت ساله بود از دانشگاه نوادا در لاس‌وگاس بیرون آمد تا شرکتش را که یک وب‌سایت اجتماعی و خبر است، با هزینه‌ تنها ۱۲۰۰ دلار تاسیس کند. از آن زمان به بعد کوین روز برای تاسیس شرکت‌های

Twitter و Foursquare سرمایه‌گذاری کرد. شرکت تولیدکننده اپلیکیشن‌های موبایل‌های هوشمند Milk جدیدترین شرکت او و همکارانش است که امسال به خانواده گوگل پیوسته است.

مارک زوکربرگ: یکی از جوان‌ترین و خبرسازترین مدیران تکنولوژی که در سال ۲۰۰۴ از دانشگاه هاروارد بیرون آمد تا بتواند همراه با داستین موسکویتز، ادوردو ساورین و کریس‌هاگز روی شبکه اجتماعی تازه تاسیس‌اش به صورت تمام وقت کار کند. حالا بعد از هشت سال فیس بوک با بیش از ۹۰۰ میلیون نفر کاربر فعال بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی جهان است. بعد از ورود این شرکت به بازار سهام سرمایه زوکربرگ به بیش از ۲۸ میلیارد دلار رسیده است.

پل آلن و بیل گیتس: دو دوست دوران کودکی که از دانشگاه بیرون آمدند تا غول نرم‌افزاری جهان را پایه‌گذاری کنند. پل آلن از دانشگاه واشنگتن استیت و بیل گیتس از دانشگاه هاروارد بیرون آمدند تا در نهایت گیتس مایکروسافت را در سال ۱۹۷۵ تاسیس کند. اولین پروژه کاری آنها بازاریابی برای یک برنامه مترجم زبان بود. حالا هر دو آنها روی‌هم رفته سرمایه‌ای برابر ۷۰ میلیارد دلار دارند.

لری الیسون: او دانشگاه ایلینویز را بعد از گذراندن سال دوم ترک کرد. بعد از آن در یک دوره آموزشی در دانشگاه شیکاگو شرکت کرد و بالاخره به کالیفرنیای شمالی رفت. در آنجا در شرکتی به نام Ampex مشغول به کار شد و در همان زمان دیتابیسی را با نام اوراکل برای CIA طراحی کرد و ساخت. همین کار مقدمه‌ای شد تا الیسون شرکت Software Development Laboratories را در سال ۱۹۷۷ تاسیس کند. این شرکت بعدها به Relational Software و در نهایت به اوراکل تغییر نام پیدا کرد. حالا لری الیسون به عنوان یکی از ثروتمندترین‌های جهان سرمایه‌ای برابر ۳۶ میلیارد دلار دارد.

مایک لازارادیس: درست دو ماه قبل از آنکه از دانشگاه واترلو مدرک مهندسی الکترونیکش را بگیرد، پیشنهاد یک قرارداد ۶۰۰ هزار دلاری از طرف شرکت جنرال موتورز نظرش را جلب کرد. جنرال موتورز از او خواست تا یک شبکه کامپیوتری را برای سیستم کنترل نمایشگر را طراحی کند و بسازد. به این ترتیب لازارادیس از دانشگاه بیرون آمد تا این پروژه را دنبال کند. این قرارداد به لازارادیس کمک کرد تا با همکاری دو نفر دیگر شرکت بزرگ Research In Motion یا RIM را تاسیس کند. حالا لازارادیس سرمایه‌ای برابر ۸۰۰ میلیون دلار دارد.

دنیل اک: یک کارآفرین سوئدی که اولین شرکتش را وقتی تنها چهارده سال داشت، تاسیس کرد. با این حال اما او بیشتر به خاطر شرکت نوظهور Spotify که در زمینه ارائه خدمات موسیقی آنلاین فعالیت می‌کند، شناخته می‌شود. او این شرکت را همراه با مارتین لورنتزون در سال ۲۰۰۸ تاسیس کرد. قبل از Spotify دنیل‌اک در موسسه سلطنتی تکنولوژی در سوئد مشغول به تحصیل بود، اما هرگز دوره تحصیلی‌اش را کامل نکرد. او همچنین شرکت Advertigo را که یک شرکت تبلیغاتی است، تاسیس کرد که بعدها TradeDoubler آن را خرید. حالا دنیل اک بیست‌و‌نه ساله سرمایه‌ای برابر ۳۰۶ میلیون دلار دارد.

دیوید کراپ: وقتی چهارده ساله بود وارد یک شرکت انیمیشن‌سازی به نام Fred Seibert شد. سال بعد او دبیرستانش را ترک کرد و برای کار به عنوان مشاور تولید نرم‌افزار در یک‌وب سایت مشاوره آنلاین ژاپنی به نام UrbanBaby به توکیو رفت. در سال ۲۰۰۷ کراپ Tumblr را که یک سرویس میکروبلاگ و شبکه اجتماعی بود راه‌اندازی کرد. این شبکه اجتماعی در حال حاضر بیش از ۴۶ میلیون وبلاگ را در مجموعه خودش دارد و حالا دیوید کراپ بیست و پنج ساله سرمایه‌ای برابر ۴۰۰ میلیون دلار دارد.

جک دورسی: او تنها مدتی بعد از آنکه از دانشگاه علوم و تکنولوژی میسوری به دانشگاه نیویورک منتقل شد، ترک تحصیل کرد و به کالیفرنیا رفت. در آنجا کارهای مختلفی انجام داد تا در نهایت در سال ۲۰۰۸ همراه با بیز استون و اوان ویلیامز توانست شبکه اجتماعی توییتر را تاسیس و راه‌اندازی کند. حالا دورسی رییس هیات‌مدیره شرکت توییتر و مدیر عامل شرکت Square است که در زمینه ارائه خدمات پرداخت موبایلی فعالیت می‌کند. سرمایه شخصی او در حال حاضر چیزی در حدود ۶۵۰ میلیون دلار است.