جمعه, ۱۵ مهر, ۱۴۰۱ / 7 October, 2022
مجله ویستا

لیگ مردان شگفتی انگیز


لیگ مردان شگفتی انگیز

ستاره افشین قطبی در آسمان فوتبال ایران به شدت در حال درخشیدن و نورافشانی است قطبی پس از قهرمانی تاریخی و فراموش ناشدنی پرسپولیس در فصل گذشته تیم را ترک کرد و با منت کشی و تماس مستقیم نفر اول ورزش, به کشور بازگشت تا با قدرت, اقتدار, اختیار و حمایت مالی پایان ناپذیر به پرسپولیس پا بگذارد

هشتمین دوره لیگ برتر متفاوت از ادوار پیشین آغاز می شود. اگر تا سال های قبل استقلال و پرسپولیس زیر بار فشارهای مالی و بدهی های کلان کمتر فرصت عرض اندام داشتند و گوی رقابت را در آخرین هفته ها به دیگر تیم های متمول واگذار می کردند، امسال داستان دیگری برای لیگ نوشته شده. امسال سازمان اسب استقلال و پرسپولیس -مخصوصاً پرسپولیس -را برای قهرمانی زین کرده است و این نکته کوچک یا بی اهمیتی نیست.امسال با حضور استقلال و پرسپولیس آسیایی، لیگ دستخوش تغییرات فراوانی خواهد شد. تغییراتی که منجر به دشوار شدن شرایط قهرمانی خواهد گردید. در چنین لیگی تنها «مردان شگفت انگیز» می توانند مدعی قهرمانی باشند.

● افشین قطبی

ستاره افشین قطبی در آسمان فوتبال ایران به شدت در حال درخشیدن و نورافشانی است. قطبی پس از قهرمانی تاریخی و فراموش ناشدنی پرسپولیس در فصل گذشته تیم را ترک کرد و با منت کشی و تماس مستقیم نفر اول ورزش، به کشور بازگشت تا با قدرت، اقتدار، اختیار و حمایت مالی پایان ناپذیر به پرسپولیس پا بگذارد. قطبی اکنون در شرایطی پرسپولیس را تحویل گرفته که از آن رؤیایی تر امکان پذیر نیست. او در تیمش هیچ مشکلی ندارد. از جمع مثلث ۳ نفره (کاشانی- قطبی- استیلی) که قهرمانی فصل قبل را برای پرسپولیس به ارمغان آوردند تنها «او» در تیم باقی مانده و این موضوع موقعیت او در تیم را بدون اغراق تا حد نفر اول باشگاه - نه کادر فنی- بالا می برد. ازسوی دیگر امسال قطبی کادر فنی را آنگونه که خود خواسته بسته و خبری از مخالفان سابق نیست. در جمع بازیکنان نیز خبری از حاشیه سازان نیست. به این ترتیب قطبی تیمی را تحویل گرفته که اگرچه بی حاشیه نیست اما برای حاشیه دار شدن کمتر از قبل مستعد است. خریدهای امسال نیز قابل مقایسه با خریدهای فصل قبل نیست و این موضوع به معنای تقویت نیمکت پرسپولیس و بازتر شدن دست قطبی در جا انداختن تفکرات تکنیکی اش است. نکته دیگری که به شدت در تقویت جایگاه افشین قطبی در پرسپولیس مؤثر است حمایت مستقیم علی آبادی از اوست. اعتراف علی آبادی به اینکه او با مدیریت کاشانی در پرسپولیس موافق نبود و اینکه کاشانی مستقیماً با نظر احمدی نژاد وارد این تیم شده گویای مسائل زیادی است از جمله اینکه سازمان نسبت به حضور قطبی دل خوشی نداشت. این قضیه از برخورد سردی که سر قضیه مربیگری تیم ملی با قطبی شد کاملاً مشخص است. حالا اما بازی عوض شده. حالا سازمان قطبی را آورده و علی آبادی شخصاً به قطبی تلفن کرده و این یعنی تقویت جایگاه قطبی در فوتبال ایران.

● امیر قلعه نویی

امیر قلعه نویی را باید دومین مدعی جام دانست. هر چند استقلال سنت سال قبل را در بازار نقل و انتقالات پیش گرفته و در نقل و انتقالات قافیه را به رقیب دیرینه واگذار کرده اما نفس حضور امیر قلعه نویی در استقلال برای مدعی دانستن این تیم کافی است.اگر افشین قطبی چند هفته است که در لیست سفید سازمان تربیت بدنی قرار گرفته، قلعه نویی ۲ سال است که با سازمان رابطه مناسبی دارد. او پیش از آنکه قطبی «والنتاین» علی آبادی شود با او روابط مناسبی برقرار کرده بود پس استقلال امسال از این لحاظ چیزی از پرسپولیس کم ندارد. اما امیر قلعه نویی این فصل برای قهرمان کردن استقلال در لیگ انگیزه های فراوانی دارد. او می کوشد تا مانع از دستیابی افشین قطبی به عنوان جادویی «نخستین سرمربی که ۲ بار لیگ برتر را فتح کرد.» شود و این عنوان را خود در اختیار خواهد گرفت. قلعه نویی امسال مثل افشین قطبی تنها یک مشکل بزرگ را پیش روی خود می بیند و آن جنگیدن در ۳ جبهه همزمان است. اگر خستگی و مصدومیت مانع از پیشروی تیم ژنرال نشود، دیگر مدعیان برای مهار او کار دشواری دارند.

● فیرات

قرار دادن او در صف مدعیان اقدام شجاعانه ای است چرا که کمتر کسی حاضر است «فیرات» را در جمع مربیان مدعی این فصل به حساب بیاورد اما مربی «ترک - آلمانی تبار» سپاهان امسال از چند امتیاز مضاعف به نسبت رقبا برخوردار است. اول اینکه او مربی «یک تیم خوب با مدیرعامل خوب و بازیکنان خوب» است و همین موضوع کار او را برای موفقیت آسان تر می کند. دوم اینکه سپاهان امسال پس از ۳ ضربه روانی سنگینی که دریافت کرد به شدت تشنه انتقام است. سپاهانی ها پس از دست دادن جام قهرمانی لیگ برتر در آخرین ثانیه ها، حذف از جام حذفی و از دست دادن سپاهان نوین حالا برای قهرمانی تشنه تر از همیشه هستند. در سال های اخیر هیچ وقت سابقه نداشته که سپاهان حداقل یک قهرمانی در طول فصل کسب نکند اما سال قبل از این لحاظ در چند سال اخیر بی سابقه بوده است و همین موضوع عزم و اراده تیمی سپاهان برای قهرمانی را دوچندان می کند. این عزم و اراده خود اسلحه ای است «برنده» که اگر در دست یک مربی حرفه ای قرار بگیرد به شدت تأثیرگذار خواهد بود.بحث اینجاست که جامعه فوتبال هنوز به این باور نرسیده که فیرات چنین فردی باشد.

● جمال حاجی

ازمذاکره او با فولاد هنوز زمان زیادی نگذشته است اما بی انصافی است اگر «جمال حاجی» را مدعی قهرمانی در لیگ ایران ندانیم. «حاجی» مربی کم سابقه ای نیست و در سال های اخیر تجارب زیادی در فوتبال آسیا داشته. فراموش نکنید او سرمربی تیمی شده که از اراده مناسبی جهت پیروز شدن برخوردار است و آن قدر نیز از لحاظ حمایت های غیرورزشی توانا هست که بتواند امتیاز سپاهان نوین را جذب کند. فولاد امسال تیمش را خوب بسته و همین موضوع می تواند به قهرمان سابق لیگ کمک کند تا شگفتی ساز اول لیگ ایران باشد.

● یحیی گل محمدی

فصل قبل یک تیم تا دندان مسلح را تحویل گرفت و نتوانست از ضعف مفرط رقبا استفاده کند. او امسال نیز چندان نزد اذهان عمومی بخت و اقبال قهرمانی لیگ برتر را ندارد اما عواملی وجود دارد که باعث می شود تا او را نیز در جمع مدعیان بدانیم.اولین عامل موفقیت احتمالی تیم او در فصل هشتم لیگ برتر انتقال تیم به استانی دیگر است. از آنجا که فعلاً تنها آزمایش قبلی یعنی پاس همدان نتیجه خوبی کسب کرد دلیلی ندارد بدبین باشیم و این انتقال را از الان شکست خورده بدانیم. دومین عامل موفقیت احتمالی صباباتری ضعف دیگر مدعیان است. ابومسلم و پیام سرگرم بی پولی و بازیکن حریف را جذب کردن هستند درست مثل برق و مقاومت و ملوان . استقلال اهواز اسیر بی پولی است و دیگر تیم ها نیز کمتر از خود شخصیت یک مدعی قهرمانی را به نمایش گذاشته اند. از همین رو در این لیگ «قحط مدعی» برای صبا شانسی بیشتر قائل می شویم.

● محمود یاوری

محمود یاوری مربی کم تجربه ای نیست. او تنها دلگرمی استقلال اهواز است که این فصل نه بودجه دارد و نه بازیکن. او این فصل تیمی را دارد که از اول فصل نقل و انتقالات تا امروز پشت سر هم نفر از دست داده و یار به رقبا بخشیده! البته یاوری فصل قبل برق شیراز را نیز با همین شرایط هدایت کرد و نتایجی گرفت که چشم لیگ را گرد کرد! او امسال نیز می تواند با استقلال اهواز نتایجی خوب و جذاب کسب کند و درست مثل سال قبل از مدعیان بالای جدولی باشد. یاوری شاید مهره نداشته باشد اما تجربه تا دلتان بخواهد دارد. یادتان باشد تجربه یاوری را هیچ کدام از مدعیان دیگر ندارند. از طرف دیگر یادتان باشد که استقلال اهواز در سال های اخیر هم معمولاً بالای جدول بوده و یاوری تیمی را در دست گرفته که تجربه بالای جدول نشینی را نیز دارد.همچنین مشاهده کنید

روزنامه تعادلروزنامه ابتکارسایت برترینهاروزنامه شهروندروزنامه توسعه ایرانیروزنامه آفتاب یزدسایت تجارت نیوزروزنامه دنیای اقتصادخبرگزاری صدا و سیماخبرگزاری تحلیل بازار