جمعه, ۱ تیر, ۱۴۰۳ / 21 June, 2024
مجله ویستا

جراحی زیبایی چانه


جراحی زیبایی چانه

مدت‌هاست که انواع جراحی زیبایی، از شایع‌ترین اعمال جراحی در دنیا هستند. در بسیاری از کشورها افراد به امید داشتن چهره‌ای زیباتر و متفاوت با چهره قبلی‌شان خود را به تیغ جراحان …

مدت‌هاست که انواع جراحی زیبایی، از شایع‌ترین اعمال جراحی در دنیا هستند. در بسیاری از کشورها افراد به امید داشتن چهره‌ای زیباتر و متفاوت با چهره قبلی‌شان خود را به تیغ جراحان می‌سپارند. جراحی زیبایی اصولا به‌منظور متناسب ساختن اجزای صورت و طبیعی و زیبا کردن آنها انجام می‌شود اما این روزها حتی کسانی که چهره طبیعی و متناسبی دارند هم برای اینکه چهره‌شان شبیه چهره هنرپیشه‌های معروف شود دست به جراحی زیبایی می‌زنند. اغلب این مراجعه‌کنندگان را خانم‌ها و جوانان تشکیل می‌دهند اما یک جراحی هست که بیشتر در بین آقایان طرفدار دارد. منتوپلاستی یا جراحی زیبایی چانه یکی از روش‌های جراحی است که با اینکه مدت‌ها است تکنیک‌های انجام آن توسط جراحان شناخته شده است اما اخیرا در بین آقایان طرفدار پیدا کرده است...

در زیبایی‌شناسی چهره آقایان، داشتن چانه برجسته و چهارگوش یا به اصطلاح چانه قوی از نشانه‌های زیبایی است. به همین دلیل اغلب آقایانی که برای منتوپلاستی به جراحان مراجعه می‌کنند درخواست می‌کنند که چانه‌شان به این صورت در بیاید. در بین مراجعه‌کنندگان جراحان زیبایی هالیوود این روزها بیشتر درخواست‌ها برای تغییر شکل چانه و فرم دادن آن به صورت چانه‌های هنرپیشه‌هایی مثل جرج کلونی، براد پیت و مایکل فارل است. به همین دلیل این جراحان پروتزهای مختلفی در قالب چانه این هنرپیشه‌ها تهیه کرده‌اند و آن را در سایزهای مختلف به مراجعه کننده خود نشان می‌دهند تا او چانه موردنظرش را انتخاب کند. آنها مزیت این کار را این‌طور معرفی می‌کنند که با این روش فرد می‌تواند تا حدودی تصویر چانه خود بعد از انجام جراحی را حدس بزند. اکثر پروتزهایی که برای جراحی چانه به کار می‌روند سیلیکونی هستند.

مو به موی جراحی چانه

در جراحی زیبایی چانه برخلاف جراحی زیبایی گونه که می‌توان آن را گاهی بدون ایمپلنت و فقط با تکنیک‌های جراحی هم انجام داد، اغلب احتیاج به یک پروتز است. در جراحی‌های زیبایی چانه، بعد از انتخاب شکل و سایز مناسب ایمپلنت، جراح از طریق یک برش ظریف از زیر چانه، آن را روی استخوان فک و در زیر پوست و بافت عضلانی صورت قرار می‌دهد. پروتزهای سیلیکونی که معمولا به صورت نعل اسبی هستند به وسیله یک بخیه در وسط چانه و به استخوان محکم می‌شوند تا بعد از انجام جراحی از جای خود تکان نخورند و فرم چانه تغییر نکند. در بعضی روش‌های جراحی، برش از داخل دهان و در طول لب پایینی انجام می‌شود و در این روش با استفاده از بخیه‌های قابل جذب، دیگر نیازی به مراجعه مجدد بعد از چند روز برای خارج کردن بخیه نیست. بعد از انجام جراحی که معمولا بین ۳۰ دقیقه تا یک ساعت و تحت بی‌هوشی عمومی انجام می‌شود، چانه بانداژ می‌شود تا بیمار احساس ناراحتی کمتری کند و همچنین از میزان تورم و التهاب کاسته شود.

تنها مزیت منتوپلاستی نسبت به جراحی‌های زیبایی دیگر این است که احتمال برگشت‌پذیری این جراحی بالاتر است و مدتی بعد از این جراحی افراد می‌توانند با انجام یک جراحی دیگر پروتز را به راحتی خارج کنند. اگر چه ممکن است در این جراحی مجدد آثار زخم و التهاب باعث شوند تا چانه فرد دقیقا به صورت فرم قبلی خود در نیاید. با این همه نکته‌ای که در مورد تمام موارد جراحی زیبایی مشترک است، این است که اغلب درخواست‌کنندگان این اعمال جراحی احساس عدم رضایت از شکل ظاهری خود را دارند و این مساله می‌تواند ریشه‌های روانی داشته باشد که شاید بتوان بدون انجام جراحی و صرفا با مشاوره آن را برطرف کرد.

عوارض جراحی چانه

منتوپلاستی با اینکه جراحی ساده و بی‌عارضه‌ای به نظر می‌رسد اما در هر حال خطرات خاص جراحی‌های زیبایی را دارد. بی‌هوشی، عفونت‌های بعد از عمل، قرار گرفتن نامناسب پروتز، التهاب شدید در محل عمل و از همه مهم‌تر نارضایتی احتمالی بیمار از فرم جدید چانه‌اش جزو این عوارض هستند. به غیر از اینها ممکن است تا چند روز بیمار در محل جراحی احساس درد و ناراحتی کند و همچنین تا مدتی در لبخند زدن و حتی حرف زدن مشکل داشته باشد. این مشکل در صورت استفاده از پروتزهای بزرگ و نامتناسب با اجزای صورت بیشتر به وجود می‌آید. بعد از انجام منتوپلاستی فرد باید تا مدت‌ها فعالیت‌اش را محدود کرده و از تکان‌های شدید سر و صورت پرهیز کند. رعایت موارد خاص در موقع غذا خوردن و همچنین بهداشت دهان و دندان از شرایط لازم برای جراحی چانه است.

منبع: thedoctorstvshow.com

ترجمه: دکتر سیداحسان بیکایی