یکشنبه, ۲ مهر, ۱۴۰۲ / 24 September, 2023
مجله ویستا

کربوهیدرات های مفید برای کاهش وزن


کربوهیدرات های مفید برای کاهش وزن

بیشتر افرادی که قصد دارند وزنشان را کاهش دهند و رژیم غذایی می گیرند، هر نوع کربوهیدراتی را از برنامه غذایی خود حذف می کنند.

بیشتر افرادی که قصد دارند وزنشان را کاهش دهند و رژیم غذایی می گیرند، هر نوع کربوهیدراتی را از برنامه غذایی خود حذف می کنند. هرچند مصرف نان سفید، پاستای سفید و شیرینی، در روند کاهش وزن اختلال به وجود می آورد اما همه انواع کربوهیدرات ها مضر نیست. با حذف کامل این گروه غذایی ناخواسته میوه ها، سبزی و غلات را نیز حذف خواهید کرد. این در حالی است که کربوهیدرات ها برای تأمین انرژی و همچنین عملکرد مغز لازم است. در این مطلب به چند ماده مغذی اشاره شده که با مصرف آن نه تنها انرژی شما تأمین می شود بلکه وزنتان نیز کاهش می یابد و در طول روز احساس سیری خواهید کرد.

جو دوسر-جو دوسر غنی از فیبر قابل حل است، از این رو پس از مصرف به آرامی حل می شود و برای مدت طولانی تری احساس سیری ایجاد می کند. نتایج بررسی ها نشان می دهد، مصرف جو دوسر چربی های دور شکم را آب می کند. این چربی ها علاوه بر دور شکم اطراف ارگان های مهم دیگر مانند قلب نیز تراکم پیدا می کند.

بلغور گندم-هر نیم پیمانه این غله حاوی ۵گرم فیبر چربی سوز است.

لوبیا -مصرف لوبیا در کاهش وزن موثر است. علاوه بر این که غنی از فیبر است، پروتئین و آهن نیز دارد و برای ورزشکاران بسیار مفید است.

انواع سبزی-کربوهیدرات های رنگی از جمله کدو،فلفل کدوتنبل، بادمجان، کرفس و ... حاوی فیبر، ویتامین، مواد معدنی و آنتی اکسیدان های لازم برای مقابله با رادیکال های آزاد است.

پاستای سبوس دار-رژیم اصولی خوردن پاستای سالم را منع نمی کند. پاستای سبوس دار که سرشار از فیبر است ایجاد سیری نیز می کند.

برنج قهوه ای-اگر می خواهید به مدت طولانی تری احساس سیری کنید و همزمان چربی نیز لازم دارید، برنج قهوه ای را جایگزین برنج سفید کنید. این نوع برنج سرشار از فیبر است.

پیشگیری از افتادگی پوست پس از کاهش وزن

کاهش وزن سریع باعث افتادگی پوست می شود؛ امری که در اغلب موارد نگرانی افراد را در پی دارد. اما خوب است بدانید که پوست انسان خاصیت انعطاف پذیری دارد از این رو می تواند به شکل قبلی خود بازگردد. برای به دست آوردن نتیجه بهتر و سریع تر، به نکات ذیل از سایت «هلث نیوز» توجه کنید.

از اتخاذ روش های کاهش وزن سریع بپرهیزید

شاید وزن کم کردن سریع وسوسه انگیز باشد، اما اتخاذ چنین روش هایی باعث کمبود مواد مغذی و کمبود آب در بدن می شود و روی ظاهر پوست تاثیر منفی می گذارد. قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید و استعمال دخانیات نیز انعطاف پذیری پوست را کاهش می دهد. نتیجه رژیم های نادرست و غیراصولی، افتادگی پوست و افزایش ترک های روی پوست است.این رژیم ها همچنین باعث از دست رفتن چربی و عضله می شود بنابراین یک برنامه غذایی سالم و متعادل همراه با فعالیت ورزشی می تواند تاثیر زیادی روی ظاهر پوست بگذارد.

مصرف آب-برای حفظ انعطاف پذیری پوست، مصرف آب کافی لازم است. سعی کنید روزانه آب کافی بنوشید.

یک برنامه غذایی سالم و معتدل داشته باشید-پروتئین نوعی ماده مغذی است که انعطا ف پذیری پوست را بهبود می دهد. منابع عالی پروتئین شامل شیر، پنیر، مغز میوه، تخمه، لوبیا، بنشن و ماهی است که سرشار از کلاژن و الاستین است.به طور معمول باید پس از ورزش روزی ۱۰۰ تا ۲۰۰ کالری پروتئین مصرف کنید تا پوست سفت شود.

به پوست رسیدگی کنید-به طور مرتب پوست را از سلول های مرده تمیز کنید.

مواد سمی موجود روی پوست می تواند تاثیر بدی روی پوست بگذارد. برای انجام دادن این کار می توانید از موادی مانند آلوئه ورا، پروتئین سویا و ویتامین های E,C,A استفاده کنید. این مواد میزان تولید الاستین و کلاژن پوست را افزایش می دهد.

نویسنده: علیرضاهمچنین مشاهده کنید

سایت دیجیاتوخبرگزاری برناسایت بیتوتهسایت جمارانسایت انتخابسایت مجله شبکهروزنامه ایرانسایت سلام نوسایت مشرقوبگردی