شنبه, ۸ بهمن, ۱۴۰۱ / 28 January, 2023
مجله ویستا

آرژانتین مکزیک قدرت و فشار در اردوی تیم مارادونا


آرژانتین مکزیک قدرت و فشار در اردوی تیم مارادونا

این تکرار بازی مرحله یک هشتم نهایی دوره قبلی است در آن دوره هم آرژانتین با قدرت از مرحله گروهی صعود کرده و مکزیک به عنوان تیم دوم گروهی که پرتغال و ایران در آن حضور داشتند, به دور دوم رسیده بود

این تکرار بازی مرحله یک هشتم نهایی دوره قبلی است. در آن دوره هم آرژانتین با قدرت از مرحله گروهی صعود کرده و مکزیک به عنوان تیم دوم گروهی که پرتغال و ایران در آن حضور داشتند، به دور دوم رسیده بود.

در مسابقه ای که پیش بینی می شد آرژانتین به راحتی پیروز شود، تنها چند دقیقه با ضربات پنالتی فاصله بود که سوپرگل ماکسی رودریگز مکزیک را از تورنمنت بیرون کرد. این بار شرایط تقریبا شبیه چهار سال قبل است؛ آرژانتین یکی از دو تیمی است که با ۹ امتیاز از مرحله گروهی صعود کرده و مکزیک هم تنها با چهار امتیاز به دور دوم رسیده است.

در نگاه کلی آرژانتین بخت خیلی بیشتری برای ماندن در جام دارد اما در عمل مکزیک می تواند سد راه تیم پرستاره مارادونا شود. تیمی که برخی کارشناسان تاکید دارند فشار فنی چندانی در مرحله گروهی احساس نکرد و مشخص نشده که روحیه ای شکننده دارد. مارادونا که اعلام کرده در صورت روبرو شدن با اسپانیا، تیمش ۱۰ بر یک پیروز خواهد شد؛ امشب در صورت پیروزی با یک گل نیز اشک شوق خواهد ریخت. یک طرف این بازی تیمی است که ادعای قهرمانی دارد و طرف دیگر سالهاست در آرزوی شکستن طلسم حذف در مرحله یک هشتم نهایی می سوزد. مکزیک شاید اصلا از روبرو شدن با این آرژانتین پرستاره راضی نباشد اما توانایی غلبه بر این تیم را دارد. هر دو تیم در خط حمله بازیکنانی دارند که اگر بازی شان بگیرد، سرنوشت مسابقه تحت تاثیر قرار می گیرد.

● روی نیمکت

دیه گو مارادونا تیمی دارد که بر مبنای مالکیت توپ بازی می کند و به خصوص در دقایق ابتدایی بسیار خطرناک است. هر دو تیم با سیستم ۳ - ۳ - ۴ بازی می کنند و سه مهاجم خوب دارند اما تفاوت آرژانتین و مکزیک در خط حمله، جابجائی های مسی و تبس و ایگواین و فشار روانی زیادی است که این سه ستاره به مدافعان حریف وارد می کنند. خاویر آگیره مشکلات دفاعی زیادی در مرحله گروهی داشت از جمله استفاده از یک هافبک دفاعی، آن هم بازیکنی کند و ایستا به نام مارکس. این ضعف می تواند مقابل آرژانتین دردسرساز شود مگر اینکه دو هافبک میانی دیگر مکزیک با گرایش دفاعی بازی کنند. آنها باید بازیسازی ورون را دچار اخلال کنند تا توپ کمتر به مسی و تبس برسد. شاید آگیره یک هافبک را مامور حرکت نزدیک با ورون کند.در آن صورت تسلط آرژانتین در مرکز زمین به هم خواهد خورد.

● نکات کلیدی

۱ - آرژانتین در دقایق ابتدابی خیلی زهردار است که این برمی گردد به فوتبال غریزی و پرشور ستاره های این تیم. اگر مکزیک بدون گل خورده بازی را به نیمه دوم بکشاند، فشار روانی روی آرژانتین تولید اشتباهات زیادی از سوی بازیکنان مارادونا خواهد کرد.

۲ - آرژانتین روی ضربات ایستگاهی خیلی موفق عمل کرده و چهار گل از هفت گل خود در مرحله گروهی را روی همین ضربات به ثمر رساند.

۳ - سالسیدو اگر از جناح چپ فضای حرکت داشته باشد، مکزیک می تواند حملات زهرداری از این جناح طراحی کند.

فرزاد تاریهمچنین مشاهده کنید

سایت عصرایرانروزنامه همشهریسایت ورزش سهروزنامه ایرانروزنامه تعادلخبرگزاری مهرخبرگزاری فارسسایت رویداد 24سایت دیجیاتوخبرگزاری ایرنا