چهارشنبه, ۱۲ بهمن, ۱۴۰۱ / 1 February, 2023
مجله ویستا

چرا ورزش برای زنان ایرانی ضروریست


چرا ورزش برای زنان ایرانی ضروریست

تا کنون بارها و بارها از اهمیت ورزش برای زنان سخن گفته شده و همگی آنها را شنیده ایم اما امروز این مقاله قصد دارد تا از ضرورت ورزش حرفه ای برای زنان منطقه ایران بگوید

تا کنون بارها و بارها از اهمیت ورزش برای زنان سخن گفته شده و همگی آنها را شنیده ایم اما امروز این مقاله قصد دارد تا از ضرورت ورزش حرفه ای برای زنان منطقه ایران بگوید. امروزه در کشورهای پیشرفته دنیا، ورزش به عنوان عاملی ضروری برای سلامتی جسمانی و روانی شناخته شده است و میزان مشارکت عمومی مردم و زنان در ورزش، وضعیتی به مراتب بهتر از میزان مشارکت مردم در کشورهای جهان سوم دارد. شاید جای آن باشد که یکبار دیگر به این نکته اشاره کرد که ورزش موجب کاهش فشار خون، پایین آوردن تعداد ضربان قلب و افزایش ظرفیت هوازی همراه با کاهش درصد چربی بدن، جلوگیری از پوکی استخوان و سبب تقویت آنها می شود.

از آنجا که پوکی استخوان از بیماریهای رایج بین زنان است، توجه به این نکته ضروری است که ورزش سبب حفظ تراکم استخوان زنان می شود و در صورت مصرف مقادیر کافی کلسیم، ورزش در شکل گیری استخوانهای قویتر کمک نیز خواهد کرد.

تناسب اندام شاید برای آن قشر از زنان ایرانی که با ورزش رابطه خوبی ندارند، تنها دلیل انجام حرکات هر از گاه باشد که باید گفت به دلیل عدم تداوم در ورزش کردن، نتیجه معکوس به بار می آورد.

یکی از نکاتی که ورزش حرفه ای را برای زنان منطقه ایران حایز اهمیت می کند، تاثیرات روحی است که ورزش دارد و دیگری کمکی است که ورزش حرفه ای به تداوم انجام ورزش به زنان می کند. شرکت در یک کلاس ورزشی به نیت از دست دادن چند کیلو وزن و یا گوشتهای اضافه موضعی، تجربه ای است که به ترک زود هنگام آن منجر می شود. این تجربه بسیاری از زنان ایرانی است. به راستی روی آوردن به ورزش برای شخصی که به تازگی با آن آشتی کرده است و یا به اصطلاح ساختن بدن برای تنی که به تن پروری عادت کرده، کاری است بس دشوار و به تجربه، کاری است همراه با دردهای موضعی. این راه سخت، در اغلب موارد نیمه کاره رها می شود مگر برای افرادی با اراده آهنین که این هم خصلتی همگانی نیست. فعالیت گروهی انگیزه و نشاطی را ایجاد می کند و فعالیت حرفه ای، مسئولیتی را با خود دارد که به راحتی نمی توان آن را ترک کرد. پس همین نکته کمک شایانی خواهد بود برای گذشتن از مرحله دشوار به اصطلاح "رو آمدن بدن".

این حس قدرت است که اعتماد به نفس را به طرز عجیبی در فرد افزایش می دهد

می توان به جرات گفت مهمترین دلیل زنان ایرانی برای ورزش نکردن تنبلی و رخوت است. همت کردن برای شرکت در یک رشته ورزشی برای مدتی طولانی، خود هیجانی را برمی انگیزد که به طور سنتی زنان ایرانی پس از سنی از آن دوری می جویند. همان حسی که با یافتن دوباره آن اصطلاحا می گویند "دوباره جوان شدیم".

انجام رشته ورزشی خصوصا به صورت گروهی نشاطی را به همراه می آورد که توامان با تخلیه انرژی، از بین بردن انرژی های منفی، فراموشی مقطعی زندگی پرمشغله امروزی و شادی است. هرچند نباید نکته بسیار مهم انجام یک فعالیت دسته جمعی و مشارکت با سایرین را نیز از خاطر برد. اگرچه این نکته در دوران کودکی و نوجوانی اهمیت چند برابر پیدا می کند اما در بعضی موارد برای سنین بزرگسال نیز آموزش در گروه زیستن ضروری می نماید.

عضلاتی که "شل" هستند، به سان اسفنج می مانند که از درون چیزی ندارند. این عضلات هیچگونه حس قدرتی را با خود نخواهند داشت. ورزش به صورت تفننی و یا مقطعی هیچ تاثیری در تقویت عضلات بدن ندارد. ورزش حرفه ای است که به دلیل استمرار در تمرین، به تقویت و محکم سازی عضلات کمک می کند. عضلاتی که سفت و سختند، احساس قدرت می آورند و همین حس قدرت است که اعتماد به نفس را به طرز عجیبی در فرد افزایش می دهد. اکثر دختران و زنان آشنای با ورزش مداوم، افراد بسیار موفقی از لحاظ شخصیتی هستند که می توان گفت این جرات و جسارت پیشرفت، ناشی از همین اعتماد به نفسی است که به دست آورده اند و این معادله فیثاغورث نیست. دلیل بس واضحی دارد. اینان توانسته اند همان راه سختی را که سایر زنان توان رفتن آن را ندارند، طی کنند. پس البته که به خودباوری می رسند. اگر این راه سخت را توانسته اند بروند، مابقی را نیز می توانند. یافتن قدرت و اعتماد به نفس ضروری ترین دلایلی هستند که برای دختران و زنان ایرانی لازم اند. اعتماد به نفس را نمی توان به کسی تزریق کرد اما می توان خودباوری را آموزش داد. کاری که مربیان با شاگردانشان می کنند.

● از اینکه به سبک گیاهان زندگی نمی کنید، احساس غرور کنید

ضمن آنکه عضلات قوی، حس سبکیِ شیرینی دارند. مثالی بزنیم. حتما افراد مسن را از نزدیک دیده اید که علی رغم فرتوت و بی بنیه شدن و با آنکه پوستشان به دلیل اضمحلال گوشت آویزان شده است، چه وزن سنگینی دارند. مثال واضح تری بزنیم. افرادی هستند که به دلیل سنین جوانی و نوجوانی و یا به طور ژنتیکی لاغر هستند. در مقایسه میزان حرکتی این افراد با ورزشکاران زن است که می توان تفاوت را دید. عضلات سفت، میزان تحرک را افزایش می دهد که این نکته بالطبع حس سبکبالی را در بر دارد و در ارتباط مستقیم با وزن نیست.

نکته مهم دیگری نیز وجود دارد. زیبایی در فرهنگ های مختلف، معانی متفاوتی دارد. در کشورهای غربی اندام زیبا، شیک پوشی، مو و پوست شفاف، زیبایی می آفریند و در کشورهای نظیر ایران، زیبایی به خوش فرمی اجزای صورت گفته می شود. اما حتی در اینجا نیز شاهد اهمیت زیبایی اندام بین زنان ایرانی به خصوص بین نسل جوان هستیم. بر همین اساس هم هست که بسیاری از دختران جوان، خاطره تلخ رژیم های گوناگون، ترک لذت بردن از شیرینی و شکلات، دردهای تمام نشدنی دراز و نشست، دویدن های مقطعی کسل آور و گرسنگی های ممتد را دارند. بیایید با خود صادق باشیم. حداقل به تجربه ثابت شده است که این راهها پاسخی نخواهد داد.

دویدن و یا هر ورزش دیگری که تنها و تنها با هدف لاغری صورت گیرد، پس از مدتی فرد را دلزده می کند و ادامه راه سخت می شود. در حالیکه می توان با انتخاب یکی از رشته های مورد علاقه و شرکت در آن رشته ورزشی به صورت حرفه ای، علاوه بر رسیدن به هدف و رسیدن به موارد با ارزش دیگر، از انجام فعالیت بدنی لذت برد. می توان از زندگی لذت برد. عضویت در تیم های باشگاهی و یا منطقه ای شما را به همه اهدافی که در این زمینه مدنظر دارید، می رساند. ضمن آنکه کمک می کند تا از فعالیتی که انجام می دهید، از احساس مفید بودنی که در زندگی تان می کنید، از حس برتری که نسبت به سایرینی که حاضر به رفتن این راه نیستند دارید و از اینکه به سبک گیاهان زندگی نمی کنید، احساس غرور کنید و با هدف، اعتماد به نفس و انرژی به راه خود ادامه دهید.

مغزی که انرژی های منفی را از خود دور کرده باشد، خون کافی دریافت کرده باشد، شادمانه بیاندیشد، سبکبالانه به پرواز درآید و از روند زندگیش احساس رضایت کند، قطعا بهتر کار خواهد کرد. منظم تر خواهد اندیشید و موفق تر قدم بر خواهد داشت.

شما امروز همت باشگاه رفتن کنید، شاید روزی مدال آور مسابقات بین المللی ایران شدید

سولماز شریفهمچنین مشاهده کنید

خبرگزاری ایسناسایت زومیتسایر منابعسایت مشرقسایت فرادیدسایت مثلث آنلاینسایت رویداد 24سایت دیجیاتوروزنامه آرمان ملیسایت اقتصاد 24