شنبه, ۱۹ آذر, ۱۴۰۱ / 10 December, 2022
مجله ویستا

رژ لب‌های مسموم در بازار


رژ لب‌های مسموم در بازار

شما لوازم آرایش‌تان را بر چه اساسی می‌خرید؟ قیمت؟ البته قیمت مبنای بدی برای خرید لوازم آرایش نیست و حتی گاهی می‌تواند مبنای خوبی برای تهیه مواد سالم نیز باشد ولی نه در مورد …

شما لوازم آرایش‌تان را بر چه اساسی می‌خرید؟ قیمت؟ البته قیمت مبنای بدی برای خرید لوازم آرایش نیست و حتی گاهی می‌تواند مبنای خوبی برای تهیه مواد سالم نیز باشد ولی نه در مورد رژلب. به تازگی محققان اعلام کرده‌اند که حتی بسیاری از مارک‌های مشهور رژلب نیز آغشته به ماده سمی سرب هستند؛ ماده‌ای که بیش از همه اعصاب را نشانه می‌رود و در بلند مدت می‌تواند سبب اختلالات عصبی شود.

وقتی حرف و حدیث از سوی شرکت‌های تولید کننده رژلب بالا گرفت و کارخانه‌های این محصولات، کارخانه‌های دیگر را نشانه رفت؛ گروهی از محققان بی‌طرف دست به کار شدند و در ۳۳ نمونه از رژلب‌های مارک دار و معروف، درصدی از سرب را یافتند که در ترکیبات هیچ کدام از آنها نامی از این ماده برده نشده بود.

این آلودگی در انواع قرمز رنگ برخی از مارک‌ها بیشتر بوده و سایر محصولات نیز تا حدودی سرب در خود داشته‌اند. البته از آنجا که بسیاری از این مارک‌های معروف در رقابت با یکدیگر قرار دارند، آزمایش‌ها برای تعیین درصد سلامت محصولات آرایشی در آزمایشگاه‌های کاملا مستقل صورت گرفت. با‌این‌حال، نتایج تحقیق حاکی از آن بود که میزان سرب موجود در این محصولات ۳برابر بیشتر از مقدار مجاز تعیین شده است. از سوی دیگر یک مطالعه که مارک‌ها را از روی قیمت و سلامت‌شان بررسی کرده، نشان دهنده این واقعیت ناخوشایند است که مارک‌های ارزان‌تر مقدار بسیار کمتری از سرب را در برابر مارک‌های گران‌تر و خاص‌تر داراست.

سازمان غذا و داروی آمریکا، میزان سرب رژلب را ۱/۰ سرب در آبنبات‌های مجاز می‌داند.

خطرات رژلب‌های سربی

رژلب محصولی است که خانم‌ها از آن استفاده می‌کنند و بدون شک عوارض آلوده بودن آن به سرب بیش از همه آنها را نشانه می‌رود. اگر یک خانم در حین بارداری از رژلب حاوی سرب استفاده کند اثرات مضر آن می‌تواند به جنین هم برسد. چون این ماده به راحتی از جفت عبور کرده و به مغز جنین می‌رسد و از رشد مغز او پیشگیری می‌کند. مهم‌ترین عارضه سرب برای بدن آسیب به سیستم عصبی و ناتوانی در یادگیری و تمرکز است. سرب می‌تواند باعث کاهش بهره هوشی و رفتارهای پر خاشگرانه شود. البته این تغییرات در بلند مدت می‌توانند بر سلامت فرد اثر گذاشته و به صورت ناگهانی خود را نشان نمی‌دهد.

رژلب‌هایی که کنترل نمی‌شوند

از آنجا که بسیاری از رژلب‌های معروف در آمریکا تولید می‌شوند، انجمن لوازم آرایش، بهداشت و عطریات آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرده است که سرب عنصری است که به صورت طبیعی یافت شده و به‌طور عمدی به لوازم آرایشی اضافه نمی‌شود. تصور می‌شد که سازمان غذا و داروی آمریکا، محدودیت‌های خاصی را از نظر مقدار مجاز سرب در رنگ‌هایی که در رژلب‌ها به کار می‌روند، قایل می‌شود اما اغلب این موارد را مورد پیگیری قرار می‌دهد و محصولات آرایشی خودشان باید موظف به حفظ استانداردهای لازم باشند. دکتر مارک میچل، رییس اتحادیه قضایی سلامت محیط دانشگاه یوسی‌ال‌ای می‌گوید: «سرب در طول زمان در بدن انباشته می‌شود و رژلب‌های حاوی سرب که در طول هر روز و به دفعات از آنها استفاده می‌شود، می‌تواند مقدار قابل‌توجهی از سرب را علاوه بر مقادیر طبیعی به بدن اضافه کند و آخرین مطالعات و بررسی‌ها نیز نشان می‌دهد که هیچ مقدار ایمنی از سرب وجود ندارد.»

قاچاق و خطر بیشتر

در کشور ما که بسیاری از رژلب‌ها با مارک معروف به صورت قاچاق وارد می‌شود خطر بیشتری خانم‌ها را تهدید می‌کند؛ چون امکان ورود مارک‌های تقلبی هم وجود دارد که در این محصولات ممکن است آلودگی به سرب، بسیار بالا باشد زیرا اصلا نظارتی بر تولید این محصولات وجود ندارد. برای مقابله با این خطر شما می‌توانید فقط مارک‌های معتبر را بخرید و به هیچ وجه رژلب‌های بی‌نام و نشان را از دست‌فروش‌ها نخرید؛ چراکه اصلا معلوم نیست در فرمول این محصولات چه مواد خطرناکی وجود دارد.

دکتر گلرخ ثریاهمچنین مشاهده کنید

روزنامه ایرانسایت تجارت نیوزخبرگزاری تسنیمسایت اعتماد آنلاینسایت رویداد 24سایت انتخابروزنامه توسعه ایرانیسایت دیدارنیوزسایت آفتاب نیوزخبرگزاری ایرنا