چهارشنبه, ۶ مهر, ۱۴۰۱ / 28 September, 2022
مجله ویستا

مکمل کلسیم، حل المسائل ناخن نیست


مکمل کلسیم، حل المسائل ناخن نیست

شایع‌ترین بیماری‌های ناخن که با ایجاد آن مراجعه به پزشک متخصص پوست برای درمان آنها اجباری است، قارچ‌های ناخن است که باعث علائمی مانند تغییر رنگ ناخن، شکنندگی و خردشدن و حتی …

شایع‌ترین بیماری‌های ناخن که با ایجاد آن مراجعه به پزشک متخصص پوست برای درمان آنها اجباری است، قارچ‌های ناخن است که باعث علائمی مانند تغییر رنگ ناخن، شکنندگی و خردشدن و حتی از بین رفتن بافت اطراف آن به صورت تورم نسوج اطراف است.

این شرایط احتیاج به آزمایش‌های اختصاصی قارچ‌شناسی و تایید تشخیص احتمالی و درمان‌های مخصوص به خود را دارد. اغلب این افراد برای مشکل ناخن خود بسیار دیر به پزشک مراجعه می‌کنند.

متاسفانه در بعضی موارد دیده می‌شود افراد به خاطر ترک و شکنندگی‌های ناخن به جای کشف عامل و تشخیص به جا و درمان آن، خودسرانه دست به اقداماتی می‌زنند و راه‌هایی مانند مصرف مکمل کلسیم یا امثال آن را امتحان می‌کنند. از آنجا که ترکیب ناخن و مو شبیه به هم است و هر دو از جنس کراتین سخت هستند و مهم‌ترین ماده تشکیل‌دهنده ناخن، ترکیبات غنی از سولفور و پروتئین است، باید این باور غیرعلمی و غیرمنطقی را کنار بگذارید.

برخلاف آنچه همگان برای سفت‌شدن و رشد ناخن توصیه می‌کنند، یعنی استفاده از کلسیم و قرص‌های کلسیم‌دار - چون فکر می‌کنند ماده اصلی ناخن است- مصرف کلسیم در درمان ترک و شکستگی‌های ناخن نقشی ندارد. سرعت رشد ناخن‌ها نیز در زمان‌های متعدد یا در اثر مصرف بعضی داروها کاهش می‌یابد مانند سوءتغذیه، تب و کم‌کاری تیروئید که سرعت رشد ناخن را کم می‌کند.

پس این باور غلط را اصلاح کنید، یادتان باشد وقتی برای مدت‌زمان طولانی دست‌ها یا ناخن‌هایتان را در معرض مواد شوینده به‌خصوص مواد قلیایی قرار می‌دهید یا از دستکش استفاده نمی‌کنید و ناخن‌هایتان را چرب نمی‌کنید، مستعد ابتلا به اختلالات پوست و ناخن خواهید بود.

افرادی که ناخن‌های خود را خیلی بلند نگه می‌دارند و مانیکورهای متعدد و شدید انجام می‌دهند و احتمال ضربات مکرر و کوچک به ناخن‌هایشان - در اثر بلند بودن آنها - بیشتر از دیگران است، قطعا تغییراتی چون جدا شدن صفحه ناخن از بستر آن را دارند. به علت وجود هوا در زیر ناخن، منطقه مذکور سفید می‌شود و بعد از مدتی باکتری‌ها یا قارچ‌ها در آن نفوذ می‌کند و باعث تغییر رنگ ناخن می‌شود. در این شرایط با پزشک متخصص مشورت کنید و چه بهتر آنکه تا می‌توانید به بهداشت و سلامت دست‌هایتان اهمیت بدهید و نکات علمی را از متخصص بپرسید نه از افراد غیرآگاه.

دکتر محمدجواد ناظمی

متخصص پوست و مو

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهرانهمچنین مشاهده کنید

سایت اکوایرانخبرگزاری تحلیل بازارسایت الفسایت دیدارنیوزسایت بیتوتهسایت اعتماد آنلاینخبرگزاری صدا و سیماخبرگزاری مهرروزنامه همشهریسایت جماران