جمعه, ۱۴ بهمن, ۱۴۰۱ / 3 February, 2023
مجله ویستا

قبل از پیوند مو چه باید بخورد و چه نباید


قبل از پیوند مو چه باید بخورد و چه نباید

هرچند پیوند موی طبیعی جزو اعمال پزشکی کم‌عارضه است رعایت بعضی نکات می‌تواند بروز عوارض احتمالی (از قبیل خونریزی یا طولانی شدن روند بهبودی) را به صفر نزدیک کند. متقاضیان باید …

هرچند پیوند موی طبیعی جزو اعمال پزشکی کم‌عارضه است رعایت بعضی نکات می‌تواند بروز عوارض احتمالی (از قبیل خونریزی یا طولانی شدن روند بهبودی) را به صفر نزدیک کند. متقاضیان باید دقت داشته باشند که پزشک خود را در جریان هرگونه بیماری زمینه‌ای از قبیل دیابت، فشار خون و صرع قرار بدهند. مصرف انیدرال، وارنارین از مواردی هستند که مؤکداً باید در مورد نحوه و دوزاژ مصرف آن قبل از عمل با پزشک متخصص در میان گذاشته شوند. سه هفته قبل از عمل باید از مصرف ویتامین E یا سایر قرص‌های ویتامین که حاوی ویتامین E باشند خودداری شود. از یک هفته قبل باید ASA (آسپرین) یا سایر داروهای حاوی آسپرین قطع شوند. هم‌چنین بهتر است از مصرف الکل خودداری شود. یک روز قبل از عمل پیوند مو باید از مصرف داروهائی مثل ایپوبروفن یا ناپروکسن خودداری شود. شب قبل از عمل جراحی باید موها شسته شود و بهتر است این کار با شامپوی حاوی conditioner (نرم‌کننده) انجام گیرد. بیمار شب قبل از عمل باید سعی کند خواب خوبی داشته باشد.

سیر و پیوند مو

اگرچه مصرف سیر فواید بسیاری داشته و باعث عملکرد بهتر سیستم ایمنی بدن می‌شود، ویژگی آنتی‌اکسیدان، ضدقارچ و ضدباکتری دارد و می‌تواند در پائین آوردن فشار خون و سطح کلسترول مؤثر باشد اما سیر تا یک هفته بعد از مصرف با اثر ضدپلاکتی خود می‌تواند باعث افزایش خونریزی شود. زنجبیل در مقادیر کم باعث افزایش خونریزی نمی‌شود ولی استفاده طولانی‌مدت آن می‌تواند اثر ضدپلاکتی واضح داشته باشد. جینینگ که به‌خاطر تأثیر آن در رفع خستگی و روند بهبود و نیز تأثیر احتمالی آن در کاهش قند خون مورد استفاده قرار می‌گیرد نیز می‌تواند در افزایش خونریزی تأثیر داشته باشد. در مورد مصرف یا قطع منوکسیدیل قبل از عمل فرد باید با پزشک خود مشورت نماید.

سیگار

مصرف سیگار باعث کاهش خون‌رسانی می‌شود. بنابراین قطعاً می‌تواند در حصول نتیجه دلخواه عمل پیوند مو تأثیر بگذارد. توصیه می‌شود از ۳ ـ ۲ هفته قبل از عمل از مصرف سیگار خودداری شود. از آن‌جائی که برای سیگاری‌های قهار ترک سیگار در چنین مدتی ممکن است مقدور نباشد توصیه ما این است که سعی کنند آن را به حداقل ممکن برسانند.

کوتاه کردن موها قبل از عمل پیوند مو

در صورتی‌که قرار است برای فرد عمل Fut انجام گیرد بهتر است از ۳ هفته قبل از اصلاح مو خودداری نمایند. با طول مناسب موها ۳ تا ۵/۲ سانتی‌متر در ناحیه دهنده (پشت سر) اثر پوشانندگی خوبی (جهت خطانجیه) ایجاد می‌شود. در افرادی که قرار است تحت عمل Fit قرار گیرند از آن‌جا که کل ناحیه‌دهنده توسط پزشک بسیار کوتاه می‌شود توصیه خاصی لازم نیست.

دکتر آرمیتا سمسارهمچنین مشاهده کنید

سایت جمارانسایت انتخابسایت پارسینهخبرگزاری مهرروزنامه آرمان ملیسایت فرادیدخبرگزاری باشگاه خبرنگارانسایت ساعدنیوزسایت الفروزنامه ابتکار