شنبه, ۲ مهر, ۱۴۰۱ / 24 September, 2022
مجله ویستا

الکل, دخانیات سیگار و استراحت


الکل, دخانیات سیگار و استراحت

سیگار محتوی موادی است که اثرات شدیدی بر سلامتی ملتها دارد و بیش از هر مادهٔ نیروزای دیگری در ورزش, سبب مرگ ومیر میشود با وجود قانون عدم مصرف داروهای ممنوع متأسفانه هنوز استفاده از این مواد مهلک بدون هیچگونه محدودیتی مجاز میباشد

ممکن است بسیاری از افراد از دیدن این سه عنوان در یک متن تغذیهای تعجب کنند، زیرا تنها الکل یک نوشیدنی محسوب میشود و به همین دلیل ارتباط مستقیمی با تغذیه دارد معهذا استعمال دخانیات میتواند دسترسی موادمغذی را تحت تأثیر قرار دهد و ارتباط زمان غذا خوردن شخص با زمان استراحت موضوعی است که ورزشکار باید به آن توجه کند.

● الکل

بسیاری از ورزشهای اصلی رایج در انگلستان (نظیر راگبی، فوتبال، هاکی و کریکت) جزء ورزشهای همگانی هستند و مطمئناً فروش انواع و اقسام نوشیدنیها نیز بخش عمدهای از موجودیت باشگاههاست.

البته، بسیاری از باشگاهها تنها از راه درآمد فروش انواع نوشیدنیهای الکلی میتوانند به بقای خود ادامه دهند و به همین خاطر بسیاری از حامیان این ورزشها تولیدکنندگان اینگونه نوشیدنیها هستند. در چنین وضعیتی اگر مصرف الکل در بین ورزشکاران به عنوان یک رفتار افراطی و غلط به حساب بیاید، شکی نیست که جامعه در کل، بزودی با مشکل بزرگی مواجه میشود که سلامت جوانان را در معرض نابودی قرار خواهد داد. . درواقع بسیاری از مردم بخصوص ورزشکاران زندگی توأم با سلامت را در دوران جوانی انتخاب میکنند.

از دید علم تغذیه، الکل انرژی بسیار بالایی دارد. اما، با فرض اینکه این کار هنگام مصرف الکل طی یک فرایند خیلی کند در کبد ابتدا الکل به چربی تبدیل میشود و بعد از آن چرخهٔ انرژی وارد یک مرحلهٔ طولانی و دیررس میشود. این نکته دلیلی است بر اینکه الکل بر سلامت کبد تأثیر میگذارد و به همین دلیل "کالری مرگ" نامیده میشود. مدارکی در دست است که رابطهای را بین تخلیه ذخایر ویتامین C و B بدن با مصرف الکل نشان میدهد. حتی به غیر از این دلایل علمی نیز نگاهی به ورزشکارانی که از مصرف مشروبات احتراز میکنند میتواند نشانگر این موضوع باشد.

ـ ثابت شده که الکل یک دیورتیک است و بنابراین میتواند عامل از دست رفتن آب بدن (دهیدراتاسیون) باشد. مصرف الکل اعمال حرکتی بدن را مختل میکند، اگرچه من باید اعتراف کنم هرگز ورزشکار زبدهای ندیدهام که در فاز مستی باشد! اما، شایعاتی وجود دارد که کریکتبازان همیشه بلافاصله بعد از ناهار الکل مصرف میکنند و بازی محلی بعدازظهر شنبه آنان نمونه مشابهی ندارد (بسیار عالی است). همچنین الکل ظرفیت هوازی شخص را کاهش میدهد و قدرت انقباضی عضلات اسکلتی را نیز کم میکند. بنابراین توصیه من به هر کسی که آرزوی کسب افتخارات ورزشی را دارد این است که در رابطه با الکل جانب احتیاط را نگهدارد.

● دخانیات (سیگار)

بدون شک سیگار محتوی موادی است که اثرات شدیدی بر سلامتی ملتها دارد و بیش از هر مادهٔ نیروزای دیگری در ورزش، سبب مرگ ومیر میشود. با وجود قانون عدم مصرف داروهای ممنوع متأسفانه هنوز استفاده از این مواد مهلک بدون هیچگونه محدودیتی مجاز میباشد. آیا علت آن جز این است که مصرف سیگار یک منبع درآمد خوب برای دولتها است.

در علم تغذیه رابطهای ضعیف بین دریافت بالای نیکوتین و میزان سطوح ویتامین B و C وجود دارد. همچنین پسندیده نیست به اثرات این ماده بر دریافت اکسیژن و تنفس توجه نشود. من باید اعلام کنم که مصرف سیگار یک عادت تنفربرانگیز است که ابداً هیچ چیزی برای جبران طبیعت ضداجتماعیاش وجود ندارد.

● استراحت (خواب)

هیچکس نمیتواند در سطوح بالای ورزش فعالیت کند و استراحت کافی نداشته باشد. "ضربالمثل استراحت یک ساعت قبل از نیمهشب به ارزش ۲ ساعت بعد از نیمهشب است" مثالی مناسب و جالب در این زمینه برای ورزشکاران خواهد بود.

زمان استراحت تأثیر قابل ملاحظهای بر رژیم غذایی دارد. حتماً باید یک فاصله دو ساعته بین زمان غذا خوردن و استراحت کردن (خوابیدن) باشد. عدم رعایت این نکته میتواند در درازمدت، سبب ایجاد بیماریهای جدی در فرد شود.

ـ محققان در فنلاند پیشنهاد میکنند که بهترین زمان برای مصرف آمینواسیدها شبها است. در توضیح این تئوری باید گفت که روند بازسازی پروتئین در این زمان انجام میشود و پروتئین موردنیاز برای این عمل در دسترس است. اما، مشاهدات شخصی من تأکید میکند که مکملهای آمینواسید و ویتامین B درجهای از بیخوابی ایجاد میکند و میباید قبل از زمان استراحت (خوابیدن) مصرف شوند.

ـ مدارکی وجود دارد که پیشنهاد میکند که هر کس مایل است وزن خود را کم کند میباید قبل از خوردن صبحانه ورزش کند. این تئوری به دسترسی بدن به گلیکوژن ـ (منبع آسان انرژی) ـ ارتباط دارد. هنگام صبح ذخایر گلیکوژن بسیار کم است و در نتیجه انرژی با استفاده از چربیها تأمین میشود.

ـ هدف اصلی این گفتار کوتاه کمک به ایجاد آگاهی از این سه فاکتور نسبت به فهرستی از حقایق شبه علمی است. ورزش به دنبال ایجاد یک زندگی سالم است و این سه جنبه مطمئناً بر روی آن اثر دارد.همچنین مشاهده کنید

روزنامه شرقسایت مشرقسایت برترینهاروزنامه شهروندروزنامه ایرانخبرگزاری ایرناخبرگزاری باشگاه خبرنگارانسایت انتخابخبرگزاری ایلناسایت دیدبان ایران