شنبه, ۱۹ آذر, ۱۴۰۱ / 10 December, 2022
مجله ویستا

موخوره و درمان آن


موخوره (TRICHOPTLOSIS) آسیبی است كه برس و سشوار به موی سر وارد می‌كنند. در این آسیب لایه و سطح محافظ مو در انتهای فیبرهای مویی نوك مو از بین می رود. موخوره بیشتر در موهای خشك و شكننده به وجود …

موخوره (TRICHOPTLOSIS) آسیبی است كه برس و سشوار به موی سر وارد می‌كنند. در این آسیب لایه و سطح محافظ مو در انتهای فیبرهای مویی نوك مو از بین می رود. موخوره بیشتر در موهای خشك و شكننده به وجود می آید. وقتی سطح محافظت كننده مو از بین می رود و امكان جایگزینی آن به وجود نمی‌آید، سر ِ مو چند شاخه می‌شود. هرچند سال ها قبل زنان برای مبارزه با موخوره نوك موهای خود را می‌سوزاندند ولی این كار باعث می‌شود، سلول های بیشتری نابود شود.در هر حال این مشكل بسیار رایج است.

شامپوهای اسیدی یا قلیایی، فرهای دائمی، رنگ كردن زیاد، دكلره كردن بیش از حد، استفاده از برس‌های نایلونی و فلزی و شانه‌هایی كه دندانه‌هایی نوك تیز دارند در به وجود آمدن و تشدید موخوره مؤثر هستند.

درمان موخوره

راه‌های متفاوتی برای درمان موخوره وجود دارد:

یك لیوان شیرین بیان را در سه لیوان آب جوشیده بریزید و بگذارید ۱۰ دقیقه بجوشد و آرام آرام دم بكشد. بعد از این كه سرد شد، آن را صاف كنید و هر روز از این مایع به موی سرتان بمالید. پس از مدت كوتاهی متوجه خواهید شد موخوره تان درمان شده است.

ریشه كنجد را در آب جوش خیس كنید و بگذارید ۱۵ دقیقه به همین حالت بماند. بعد از آن ریشه كنجد را به مدت ۳۰ دقیقه در آب جوش، بجوشانید؛ مایع صاف شده را به موهایتان بمالید.

موهایتان را در آب ِ جوشانده تخم پیاز قرار دهید.

استفاده از جوشانده گل بابونه و گل ختمی به صورت ماهی یكبار، برای درمان موخوره مفید است.

در یك لگن آب چند قطره آمونیاك بریزید و موهایتان را با آن بشویید.

به مقدار مساوی قهوه خام، نخود خام، روناس و زرده تخم مرغ را مخلوط كنید و به صورت خمیر در آورید و به موهایتان بمالید. صبح موهایتان را بشویید و با روغن زیتون چرب كنید.

گل ریواس، شاه تره و سدر را به میزان مساوی در آب خیس كنید و پس از این كه ۲۴ ساعت ماند، مایع صاف شده آن را به سر بمالید.

نیم كیلو آرد نخود خام را با ۲۰۰ گرم برگ مورد و نیم كیلو حنا مخلوط کنید، سپس آن را به پنج قسمت تقسیم كنید و پنج شب پشت سر هم با زرده تخم مرغ به سر بمالید.

روغن بادام و بنفشه و كتیرا برای درمان موخوره مفید است.

غیر از درمان های گیاهی ذكر شده برای معالجه موخوره، به موارد زیر توجه كنید:

نوك موها را چند سانتیمتر كوتاه كنید.

از برس ها و شانه هایی از جنس مواد طبیعی ( چوب و ...) استفاده كنید.

از روغن های گیاهی به موهایتان بمالید.

از شامپوهای طبیعی كه اسیدی و قلیایی نیستند استفاده كنید.

هنگام شست و شوی موها از آب خیلی گرم استفاده نكنید.

كمتر از سشوار استفاده كنید.

گاهی موهایتان را ببافید.

روزنامه ایرانهمچنین مشاهده کنید

روزنامه ایرانسایت تجارت نیوزخبرگزاری تسنیمسایت اعتماد آنلاینسایت رویداد 24سایت انتخابروزنامه توسعه ایرانیسایت دیدارنیوزسایت آفتاب نیوزخبرگزاری ایرنا