شنبه, ۹ مهر, ۱۴۰۱ / 1 October, 2022
مجله ویستا

نگاهی به برترین گلزنان تاریخ تیم های لیگ برتر


نگاهی به برترین گلزنان تاریخ تیم های لیگ برتر

تیه ری آنری تنها ۲ گل با رکورد ”ایان رایت“ بهترین گلزن تاریخ باشگاه آرسنال فاصله دارد

تیه‌ری آنری تنها ۲ گل با رکورد ”ایان رایت“ بهترین گلزن تاریخ باشگاه آرسنال فاصله دارد. همه منتظر بودند این لحظه باشکوه روز شنبه رقم بخورد؛ اما اینگونه نشد. ”ایان رایت“ ۱۸۵ گل در تمامی مسابقات برای آرسنال به ثمر رساند. رکورد رایت از دستاورد بهترین گلزنان تاریخ باشگاه‌هائی چون کریستال‌پالاس، وستهام، ناتینگهام‌فارست، سلتیک و بارزنلی (همگی این افراد ۱۳۸ گل به ثمر رسانده‌اند) برتر است. رایت مدتی طولانی منتظر ماند تا بتواند از ”کلیف باستن“ ۱۷۸ گله پیش بیفتد. آنری تاکنون در ۳۰۲ بازی، ۱۸۴ گل به ثمر رسانده، در حالی که رایت ۲۲۸ بار با لباس آرسنال به بازی پرداخته است. آنری در سال ۱۹۹۹ از یوونتوس به آرسنال پیوست. او در سالیان اخیر چنان در انگلستان درخشیده که یکی از بهترین‌های تاریخ این لیگ نام گرفته است. او با آرسنال ۲ جام لیگ برتر را فتح کرده است و ۲ جام حذفی را نیز بالای سر برده به‌علاوه، وی به تیم ملی کمک کرده تا جام‌جهانی ۱۹۹۸ و یورو ۲۰۰۰ را فتح کند. رایت ”۱۱ دیدار“ برای شکستن رکورد ”باستن“ صبر کرد. حالا ”آنری“ امیدوار است انتظار برای شکستن رکورد رایت به اندازه رکوردشکنی نفر قبلی طولانی نشود. در لیگ، باستن بین سال‌های ۱۹۳۰ تا ۱۹۴۷ در شرایطی که جنگ‌جهانی مانع حضور مرتب او و همبازیانش در میادین فوتبال می‌شد؛ ۱۵۰ گل برای آرسنال به ثمر رساند. در این عرصه، آنری طی دیدار منجر به پیروزی ۵ بر یک مقابل پالاس، در ماه آوریل رکورد ایان رایت را جابه‌جا کرد. رایت در مجموع ۱۲۸ گل در لیگ به ثمر رساند؛ اما اگر بخواهیم عملکرد آنری را با سایرین مقایسه کنیم به چه نکته‌ای برمی‌خوریم؟

با نگاه به ۴ تیم اول فصل گذشته لیگ برتر آنری نمی‌تواند خود را با گلزنان برتر اورتون و منچستریونایتد هم‌طراز ببیند؛ اما با رسیدن به رکورد برتر گلزن‌ترین بازیکن چلسی افتخار بزرگی رقم زده است. ویلیام رالف (دین دیکس) بازیکن افسانه‌ای پیشین اورتون در زمینه گلزنی رکوردی از خود بر جای گذاشته که شکستنی به نظر نمی‌رسد. او بین سال‌های ۱۹۲۹ تا ۱۹۳۷، ۳۴۹ گل زد و فقط جورج کامسل از میدلز بورو با ۳۲۵ گل نزدیک او قرار گرفت. در ردیف بعدی به اسمی چون ”جان آتیتو“ بازیکن سال‌های ۱۹۵۱ تا ۱۹۶۶ ”بریستول روورز“ برمی‌خوریم. این شخص یکی از کسانی است که برای یک باشگاه حاضر در لیگ انگلستان بیش از ۳۰۰ گل به ثمر رساند. او رکورددار گلزنی در جمع شیاطین سرخ منچستر است. در حال حاضر در این باشگاه رایان گیگز با زدن ۹۲ گل بهترین گلزن نسل فعلی است. برترین گلزن تاریخ قدرت فعلی جزیره یعنی (چلسی) شخصی به‌نام ”بابی تامبلینگ“ است. او ۱۶۴ گل در لیگ به ثمر رساند. او این گل‌ها را طی سال‌های ۱۹۵۸ تا ۱۹۷۰ به ثمر رساند. علی‌رغم تغییرات پیاپی باشگاه، رکورد تامبلینگ دست نخورده باقی ماند. ایدور گودیانسن با ۵۲ گل بهترین گلزن نسل فعلی است. این فصل، دوره‌اس است که آلن شیرر قصد دارد به رکورد ”جکی میلبورن“ حمله‌ور شود. میلبورن بهترین گلزن تاریخ باشگاه کلاغ‌ها محسوب می‌شود. کاپیتال بزرگ نیوکاسل ۵ گل با رکورد ۲۰۰ گل ”جکی میلبورن“ در تمامی رقابت‌ها فاصله دارد. همان‌طور که می‌دانید شیرر با به ثمر رساندن بیش از ۲۵۰ گل در لباس بلکبرن و نیوکاسل بهترین گلزن فعال حاضر در لیگ برتر است. این ارقام بدون در نظر گرفتن ۲۳ گل وی در ساوتهمپتون محاسبه شده است. از دیگر نکات می‌توان به رکورد جالب آنری و شیرر اشاره کرد. آنها تنها بازیکنانی هستند که بیش از ۵۰ گل برای یک باشگاه لیگ برتری به ثمر رساندند. بین ۱۸ تیم دیگر، فقط اورتون و منچستریونایتد بازیکنانی با سابقه زدن بیش از ۵۰ گل در اختیار دارند: ”دانکن فرگوسن“ با زدن ۶۰ گل برای اورتون و رایان گیگز با به ثمر رساندن ۹۲ گل برای یونایتد در این عرصه افراد شاخصی محسوب می‌شوند. ۳ بازیکن دیگر یونایتد نیز چنین وضعیتی دارند: پل اسکولز (۸۷ گل)، سولشر (۸۵ گل) رود ون نیستلروی (۷۸ گل). از سایر تیم‌ها تنها جیسون رابرتس از ویگان به این جمع نزدیک شد. او ۷۰ گل به ثمر رساند؛ اما همه آنها در لیگ‌های دسته پائین‌تر زده شد. دیگر باشگاه‌ها از وجود بازیکنی برای تاریخ‌سازی محروم هستند. عده‌ای از تیم‌ها حتی بهترین گلزنان نسل فعلی خود را دارای آمار ضعیفی می‌بینند. به‌طور مثال ”الیوت“ از ساندرلند فقط ۱۵ گل زده در پرونده دارد یا ”فورسل“ بیرهنگامی ۱۷ گل برای تیمش به ثمر رسانده است. ”فاولر“ در منچسترسیتی ۲۰ گل زده و ”نولان“ برای بولتون ۲۴ بار شادی‌آور بوده است. باید توجه داشت که اکثر رکوردهای گلزنی باشگاه‌ها در دهه ۲۰ رقم خورده است. در آن دوران سبک تیم‌ها بسیار تهاجمی بود و دفاع‌ها غالباً فضای زیادی برای مهاجمان حریف باقی می‌گذاشتند. رقم خوردن نتیجه ۶ بر ۳ در آن زمان اصلاً عجیب و غریب نبود، به اضافه اینکه اکثر رکوردها در دسته‌های پائین‌تر شکل می‌گرفت که به مراتب از درجه آسانتری نسبت به بازی‌های دسته اول برخوردار بود. در آن زمان بازیکنان، بازی‌های فراوان و مشغله‌های زیادی را فراروی خود نداشتند.

رکوردهای غالباً طی یک دهه تکامل می‌یافت. امروز لیگ برتر انباشته از ستارگان بزرگ است؛ هرچند که عده‌ای از بزرگترین آنها پس از انتقال به یک باشگاه بزرگ محو شدند. در این باره می‌توان به لوئیز ساها هنگام انتقال به منچستریونایتد)، استان کالیمور هنگام حضور در لیورپول یا کژمان (هنگامی که به چلسی پیوست) اشاره کرد. هرچند عده‌ای دیگر علاوه بر گلزنی در باشگاه ابتدائی، در انتقال بعدی خود نیز دوران موفقی را سپری کردند. همانند جدول رده‌بندی، در عرصه گلزنی نیز، آرسنال و منچستریونایتد پیشتاز هستند. به‌طور مثال منچستریونایتد ۴ بازیکن با آمار بالای ۷۵ گل در اختیار دارد. آنری، بر کمپ و پیرس بیش از ۵۰ گل برای آرسنال به ثمر رساندند. عجیب نیست که آنها قدرت لیگ برتر طی دهه گذشته را بین خود تقسیم کرده بودند. آیا رکوردهای بزرگ در آینده جابه‌جا خواهد شد؟ گلزنان ناکامی وجود دارند. رونی مشغول گلزنی است؛ اما برای رکوردشکنی تا ۸ سال آینده باید هر فصل میانگین ۲۵ گل زده را از خود به‌جای بگذارد. جیسون رابرتس برای شکستن ۷۰ گل اندی لیدل (برترین گلزن تاریخ ویگان) راه زیادی دارد. مربیان، غالباً درباره نکات کلیدی موفقیت تیم خود سخن می‌گویند. بهترین راه گلزنی است. همه به این موضوع فکر می‌کنند. راه آینده باقی است. چه کسی از راه می‌رسد و تاریه را بازنویسی می‌کند؟

جدول بهترین گلزنان تاریخ ۲۰ تیم این فصل لیگ برتر:

۱. آرسنال، رکورددار: کلیف باستن ۱۵۰ گل (۱۹۳۰ تا ۱۹۴۷)، بهترین گلزن فعال: آنری (۱۴۰ گل)

۲. آستون‌ویلا، رکورددار: هری هامپسون ۲۱۵ گل (۱۹۰۴ تا ۱۹۱۵)، بهترین گلزن فعال: آنخل (۳۷ گل)

۳. بیرمنگام‌سیتی، رکورددار: جوی برادفور ۲۴۹ گل (۱۹۲۰ تا ۱۹۳۵)، بهترین گلزن فعال: فورسل (۱۷ گل)

۴. بلکبرن، رکورددار: سیمون گرانر ۱۶۸ گل (۱۹۷۰ تا ۱۹۸۶)، بهترین گلزن فعال: یانسن (۲۴ گل)

۵. بولتون، رکورددار: نات لوفتهاوس ۲۵۵ گل (۱۹۴۹ تا ۱۹۶۱)، بهترین گلزن فعال: نولان (۲۴ گل)

۶. چارلتون، رکورددار: استیوارت لری ۱۵۳ گل (۱۹۵۳ تا ۱۹۶۲)، بهترین گلزن فعال: ایول (۳۳ گل)

۷. چلسی، رکورددار: بابی تامبلینگ ۱۶۴ گل (۱۹۵۸ تا ۱۹۷۰)، بهترین گلزن فعال: گودیانسن (۵۲ گل)

۸. اورتون، رکورددار: ویلیام رالف ۳۴۹ گل (۱۹۲۵ تا ۱۹۳۷)، بهترین گلزن فعال: دانکن فرگوسن (۶۰ گل)

۹. فولهام، رکورددار: گوردون دیویس ۱۵۹ گل (۱۹۷۸ تا ۱۹۸۴ و ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۱)، بهترین گلزن فعال: بوامورته (۳۹ گل)

۱۰. لیورپول، رکورددار: راجر هانت ۲۴۵ گل (۱۹۵۹ تا ۱۹۶۹)، بهترین گلزن فعال: جرارد (۲۷ گل)

۱۱. منچسترسیتی، رکورددار: بابی چارلتون ۱۹۹ گل (۱۹۵۶ تا ۱۹۷۳)، بهترین گلزن فعال: گیگز (۹۲ گل)

۱۳. میدلزبورو، رکورددار: جورج کامسل ۳۲۵ گل (۱۹۲۵ تا ۱۹۳۹)، بهترین گلزن فعال: نمت (۲۳ گل)

۱۴. نیوکاسل، رکورددار: جکی میلبورن ۱۷۷ گل (۱۹۴۶ تا ۱۹۵۷)، بهترین گلزن فعال: شیرر (۱۳۹ گل)

۱۵. پورتس موث، رکوددار: پیتر هریس ۱۹۴ گل (۱۹۴۶ تا ۱۹۶۰)، بهترین گلزن فعال: تئودورف (۲۷ گل)

۱۶. ساندرلند، رکوددار: چارلی بوچان ۲۰۹ گل (۱۹۱۱ تا ۱۹۲۵)، بهترین گلزن فعال: الیوت (۱۵ گل)

۱۷. تاتنهام، رکورددار: جیم گریوز ۲۲۰ (۱۹۶۱ تا ۱۹۷۰)، بهترین گلزن فعال: کین (۳۹ گل)

۱۸. وست‌بروم، رکوددار: تونی براون ۲۱۸ گل (۱۹۶۳ تا ۱۹۷۹)، بهترین گلزن فعال: کلمنت (۱۹ گل)

۱۹. وستهام، رکورددار: ویک واتسون ۲۹۸ گل (۱۹۲۰ تا ۱۹۳۵)، بهترین گلزن فعال: هری وود(۳۴ گل)

۲۰. ویگان، رکوددار: اندی لیدل ۷۰ گل (۱۹۹۸ تا ۲۰۰۴)، بهترین گلزن فعال: روبرتس (۳۰ گل).همچنین مشاهده کنید

وبگردیروزنامه توسعه ایرانیروزنامه ابتکارسایت نورنیوزخبرگزاری باشگاه خبرنگارانسایت برترینهاخبرگزاری مهرسایت اقتصادآنلاینسایت مجله شبکهسایت ساعدنیوز