پنجشنبه, ۱۰ آذر, ۱۴۰۱ / 1 December, 2022
مجله ویستا

سایه سنگین محرومیت


سایه سنگین محرومیت

این روزها پیدا كردن محمد دادكان رئیس پیشین فدراسیون فوتبال كاری نشدنی است موبایل او خاموش است و آدرسی برای ملاقات حضوری نیز وجود ندارد

این روزها پیدا كردن محمد دادكان رئیس پیشین فدراسیون فوتبال كاری نشدنی است. موبایل او خاموش است و آدرسی برای ملاقات حضوری نیز وجود ندارد. حتی اگر این دو كانال ارتباطی هم برقرار شود باز هم حرف كشیدن از دادكان غیرممكن به نظر می رسد. رئیس پیشین فدراسیون فوتبال فعلاً سیاست سكوت را پیشه كرده و منتظر عاقبت تحولاتی است كه بعد از جام جهانی رخ داده. تحولاتی كه به احتمال زیاد منجر به محرومیت فوتبال ایران از سوی فیفا خواهد شد مگر آنكه اتفاقی غیرعادی بیفتد. مهلت قانونی فیفا به زودی به پایان می رسد اما هنوز هیچ اقدام موثری برای به تعویق انداختن یا ابطال مجازات از سوی فدراسیون و سازمان تربیت بدنی انجام نشده است.

هرچند كه شنیده می شود مجازات فوتبال ایران به خاطر اساسنامه عهد عتیق فدراسیون صورت می گیرد و مهلت شش ماهه هم به همین منظور صادر شده اما به نظر می آید كه موضوع بركناری دادكان و استعفای هشت نفر از روسای كمیته های فدراسیون هم مزید بر علت شده و حساسیت فیفا و حتی شخص بلاتر را برانگیخته است. همین كه AFC نامه های رسمی مدیریت فعلی فدراسیون را پس می فرستد و آن را به رسمیت نمی شناسد و اخطار فیفا هم برای شخص دادكان ارسال می شود نشانگر این نكته است كه اوضاع كمی از كنترل خارج شده.

از سوی دیگر شنیده می شود كه سازمان هم سفت و سخت به دنبال استعفانامه رسمی دادكان است تا مدرك محكمه پسندی برای ارائه به فیفا ضمیمه پرونده شود.

حتی شنیده شده كه مسئولان عالی رتبه مملكت هم با دادكان تماس گرفته اند تا شاید به نحوی غائله ختم به خیر شود. اما دادكان تنها به یك شرط حاضر به نوشتن استعفانامه شده و آن هم استعفای موازی علی آبادی از سازمان تربیت بدنی است. به این ترتیب مذاكرات مقامات با دادكان به جایی نرسیده و رئیس پیشین فعلاً در سكوت به سر می برد و در پی فرجام كار است. اگر حكم به محرومیت فوتبال ایران داده شود كه آن وقت دادكان حرفش را به كرسی نشانده و اگر هم مهلتی مجدد درخواست شود آن وقت باید منتظر حرف های جدیدی از دادكان بود. ظاهراً دادكان هنوز هم از بركناری اش توسط سازمان ناگفته هایی دارد و ناراحتی ناشی از برخورد علی آبادی درون او را می سوزاند.

دادكان در بازی با آنگولا درست كنار بلاتر نشسته بود و بحث كنار گذاشتن احتمالی او در همانجا بین طرفین مطرح شد و مطبوعات آلمان هم موضوع بركناری دادكان را به قدر كافی منعكس كردند.

علاوه بر این تعدادی از خبرنگاران آزاد كه با رسانه های خارجی و حتی AFC و فیفا هم ارتباط دارند در این مدت اخبار اوضاع و احوال فوتبال ایران بعد از دادكان را به كرات منتشر كرده اند و با این اوصاف چیزی پوشیده نمانده است.

شنیده می شود كه نامه نگاری های فدراسیون فعلی چندان ثمربخش نبوده و حتی كسانی كه می توانستند كاری برای تخفیف، استمهال و یا لغو محرومیت ایران انجام دهند نیز چندان رغبتی برای همكاری با فدراسیون از خود نشان نداده اند. روابط داریوش مصطفوی با AFC به قدرت و قوت هشت سال پیش نیست و حتی مذاكرات مخفیانه سه سال قبل مصطفوی با بن همام و ولاپان كه در حین افتتاح آسیا ویژن و دور از چشم سران پیشین فدراسیون صورت گرفت نیز كمكی به حل اوضاع نكرده است.

نامه رحیم مشاعی رئیس سازمان میراث فرهنگی ایران برای سپ بلاتر هم افاقه نكرده و حتی مذاكره با سفیر ایران در سوئیس برای مذاكره مستقیم با دبیر كل یا رئیس فیفا هم به جایی نرسیده است. مسئله اینجا است كه روانچی سفیر ایران در سوئیس هم رفیق قدیمی دادكان است و تمایلی برای میانجی گری از خود نشان نمی دهد.

اوضاع در داخل هم چندان روبه راه نیست. برخوردهای قهرآمیز سازمان با فدراسیون باعث شده كه بسیاری از كسانی كه روابطی هرچند كوچك با فیفا دارند تمایلی برای حل این موضوع نداشته باشند.

برخلاف روزهای پیش دیگر خبری از اخبار سازمان مبنی بر سركشی بازرس كل كشور بر دفاتر فدراسیون پیشین و پیدا كردن مسائل شك برانگیز دیده نمی شود و ظاهراً چیزی برای محكوم كردن دادكان و همكارانش پیدا نشده و همین موضوع باعث شده كه رغبتی برای همكاری با فدراسیون فعلی وجود نداشته باشد.

از طرف دیگر مصطفوی دبیر جدید فدراسیون هم با اختیارات تام وارد میدان نشده و بی ثباتی در ریاست فدراسیون فوتبال هم عامل دیگری برای دل بریدن بسیاری از صاحب نظران و اهالی فن از فدراسیون شده.

نامه بعدی فیفا احتمالا چهارشنبه به تهران ارسال خواهد شد.فیفا یكی دو روزی تعطیل است. با این حال نامه حتما خواهد رسید.

با این اوصاف به نظر نمی رسد تا پایان قریب الوقوع مهلت فیفا واكنش تاثیرگذاری صورت بگیرد و بعید نیست كه مثل یونان و كامبوج و نامزدهای آتی یعنی آلبانی و پرو، ایران هم دچار محرومیت فیفا شود. محرومیتی كه قطعاً شامل مقدماتی جام ملت های آسیا و حتی جام باشگاه های آسیا برای استقلال هم خواهد شد.

این محرومیت البته شامل قراردادهای بین المللی اسپانسرشیپ هم می شود هرچند كه چیزی نمانده بود به خاطر پوشیدن لباس خارج از قرارداد در تمرینات اخیر تیم ملی، شكایت جدیدی به پرونده فوتبال ایران در فیفا اضافه شود. اوضاع راستی راستی دارد بحرانی می شود.

آرش راهبرهمچنین مشاهده کنید

روزنامه تعادلسایت رکناسایت تابناکخبرگزاری ایلناروزنامه همشهریسایت الفسایت اقتصادآنلاینسایت اعتماد آنلاینسایت بیتوتهخبرگزاری تحلیل بازار