جمعه, ۱۵ مهر, ۱۴۰۱ / 7 October, 2022
مجله ویستا

دوران آرامش و سازندگی گامهای بلند در مسیر فوتبال حرفه ای


با اینكه فوتبال ایران هنوز در بخش هایی با مشكلات عدیده ای روبرو است اما می پذیریم كه در حال حركت و روبه جلو است و این حركت از نظر تأسیسات و تجهیزات شهری نیز به چشم می آید و بازنگری سطحی در فوتبال حرفه ای كشورمان خود مؤید این ادعاست

در اولین دوره لیگ حرفه ای استادیوم بزرگ نقش جهان به بهره برداری رسید و امسال نیز شاهد افتتاح ورزشگاه ثامن در مشهد بودیم. در این بین مجموعه ورزشی یادگار امام تبریز هم در این بخش از كشور ، امكانات فوتبال ما را اعتبار بیشتری بخشیده است . در واقع از نظر زیرساخت ها گامهای نسبتاً موفقی برداشته ایم اگرچه باشگاهها در این زمینه به خودكفایی لازم نرسیده اند .

به جز لیگ برتر كه ظاهر حرفه ای و باطنی نیمه حرفه ای دارد و بیشتر از همه، بازیكنان و مدیران باشگاهها هستند كه باید رسم و رسوم فوتبال حرفه ای و باشگاهداری و قبول قوانین را بپذیرند. فدراسیون فوتبال و دست اندركاران این ورزش جامعه پسند هم اندك اندك در مسیر حرفه ای گام برمی دارند. نشانه های این حرفه ای شدن به وضوح مشخص است .

۱- این كه مربیان تیم ملی ، از مسؤولیت و اختیارات ویژه ای برخوردار می شوند . خود گامی بزرگ در این راه محسوب می شود .

۲- تشكیل جلسه مشترك بین سه مركز و كادر فنی تیم ملی با سرمربیان باشگاههای لیگ برتر، قدم دیگری است كه حداقل ۴ سال دیرتر از موعد مقرر و ضروری برداشته شده است .

۳- تكیه بر خرد جمعی و تشكیل كادر فنی در فدراسیون فوتبال

۴- نزدیك تر شدن و ایجاد ارتباط سالم با رسانه ها اما برای رسیدن به مقصود و نزدیكتر شدن بر استانداردهای جهانی هنوز هم باید اقدامات بیشتری صورت گیرد . مثلاً تشكیل همایش سالانه مربیان برای ایجاد همفكری ، بررسی راهها و ایجاد چالش در كاری كه برعهده گرفته اند و قدم گذاشتن بر پله های رفیعتر، اعزام مربیان به كلاس ها و دوره های آموزشی در كنار تیم های بزرگ از جمله این اقدامات است . با این حال برگزاری منظم ۱۸ هفته از لیگ برتر كه همه تیم ها حتی سرمربی تیم ملی را راغب به ادامه آن كرده است، نیز از جمله كارهای مثبت فدراسیون فوتبال است كه جای تقدیر دارد .

امتیاز های مثبت

در كنار همه این امتیازهای فوتبال حرفه ای كشورمان شاید از مهمترین بخش آن كه همان تربیت نیروی انسانی است هنوز در ابتدایی ترین مرحله قرار داریم. مدیر متخصص تربیت نكرده ایم و نیروهای اجرایی نیز با فرهنگ حرفه ای ها وفق پیدا نكرده اند . به نظر می رسد مهمترین نقص لیگ حرفه ای مان همین است كه به رشد آن آسیب می رساند و گامهای آن را سست و لرزان می كند . با این همه از نظر قوانین نسبت به لیگ اول پیشرفت ها محسوس بوده اند و حالا واقع بینانه تر عمل می كنیم. به یاد داشته باشیم كه در لیگ اول حتی در بخش های تبلیغاتی نیز كاستی های دست و پاگیری داشتیم اما حالا به مراحل بالایی از رشد اقتصادی دست پیدا كرده ایم. حتی كیفیت زمین ها نیز بهتر از قبل شده اند اگرچه با استانداردهای دنیای حرفه ای فاصله های فراوانی باقی است .

به باور اهل فن، تیم ملی ما نیز در بهترین شرایط ممكن قرار دارد و از بازیكنانی بهره می گیرد كه به جرأت، جزو برترین های دهه اخیر قاره كهن به شمار می روند . در شرایط كنونی شاید طی كردن راهی كه اینك پیش گرفته ایم بهترین چاره برای تیم ملی است . كادر فنی و مسؤولان با دگراندیشی خاص خود آرامش عاقلانه ای بر تیم حاكم ساخته اند و امید می رود با درس گرفتن از اشتباهات گذشته این بار راحت تر از قبل به اهداف از پیش تعیین شده دست پیدا كنیم.همچنین مشاهده کنید

سایت تابناکسایت اعتماد آنلاینسایت تجارت نیوزسایت برترینهاوبگردیسایت مجله شبکهسایت دیدارنیوزسایت اقتصادآنلاینسایت همشهری‌آنلاینسایت اقتصاد 24