پنجشنبه, ۴ مرداد, ۱۴۰۳ / 25 July, 2024
مجله ویستا

بازی‌های رایانه‌ای و کودکان


بازی‌های رایانه‌ای و کودکان

بازی‌های ویدیویی و رایانه‌ای، به اندازه برنامه‌های تلویزیونی یا حتی بیش از آن برای برخی کودکان محبوب و دوست داشتنی هستند.
ما به‌عنوان پدر و مادر در برابر علاقه و شیفتگی فرزندانمان …

بازی‌های ویدیویی و رایانه‌ای، به اندازه برنامه‌های تلویزیونی یا حتی بیش از آن برای برخی کودکان محبوب و دوست داشتنی هستند.

ما به‌عنوان پدر و مادر در برابر علاقه و شیفتگی فرزندانمان نسبت به این‌گونه بازی‌ها می‌توانیم دچار دلواپسی و ترس‌های متعددی شویم. به‌خوبی این بازی‌ها را نمی‌شناسیم و مشکل می‌توانیم شور و هیجان کودکانمان را درک کنیم. مدت زمانی که آنان جلوی رایانه به بازی می‌پردازند، می‌تواند صرف فعالیت‌های ورزشی یا تفریحات سازنده‌تری شود. موضوعات اکثر این بازی‌ها شامل خشونت یا رفتارهای غیراخلاقی و اغلب کلیشه‌ای هستند و قیمت آنها بالا است.

شما می‌توانید با القاکردن و آموختن عادت‌های درست بازی به کودکانتان، نقش مهمی در این زمینه ایفا کنید. به بازی‌های مورد علاقه‌شان توجه نشان دهید، با آنان بازی کنید و بازی‌ها را در مغازه امتحان کنید. بازی‌هایی که از نظر شما جالب هستند را به آنان نشان دهید و به آنان اجازه دهید بازی‌های مورد علاقه‌شان را به شما نشان دهند. شما می‌توانید با انتخاب ماهرانه این بازی‌ها و با کنترل مدت زمانی که جلوی مانیتور می‌گذراند، از یک بازی ویدیویی، تجربه بسیار مثبتی بسازید.

تفریح و سرگرمی «آری»، وابستگی و اعتیاد «نه»

به فرزندانتان توضیح دهید به‌مدت زمانی که جلوی مانیتور می‌نشینند، توجه داشته باشند زیرا می‌توانند به این بازی‌ها وابسته شوند. به آنها بگویید که شما این بازی را برایش خریده‌اید اما نباید در آن زیاده‌روی کند. درصورت افراط، از آنان بخواهید مطالب مربوط به اثرات مضر این بازی‌ها را بخوانند.

چنانچه احساس کردید بازی بیش از حد خشن یاغیر اخلاقی است، بی‌درنگ فرزندتان را از آن منع کنید. دلایل این تصمیم را برایش توضیح دهید. توجه آنان را به سمت بازی‌های جالب و آموزنده جلب کنید.

کنترل زمان

در حالی‌که مدت زمان مشخصی برای بازی تعیین می‌کنید، به آنان بگویید که علاوه بر بازی‌های کامپیوتری، کارهای دیگری چون مطالعه، ورزش و غیره نیز می‌توانند انجام دهند. برایشان توضیح دهید که شما نمی‌خواهید او ‌۵‌یا۶ ساعت پشت سر هم جلوی کامپیوتر مشغول بازی شود، زیرا این عمل برای سلامتی او مضر است. با این‌حال از خودتان نرمش نشان دهید و زیاد سختگیر نباشید چرا که اغلب، مدت زمان بعضی از بازی‌ها از یک ساعت بیشتر است.

تکالیف حرف اول را می‌زنند

از همان ابتدا با کودکانتان واضح و روشن سخن بگویید. تکالیف مدرسه بر همه چیز ارجحیت دارند. اگر فرزندتان تکالیفش را سرسری و تندتند انجام می‌دهد تا هر چه زودتر پای کامپیوتر برود، باید زمان بازی را کاهش داده و از قبل زمان ثابت و مشخصی برای آن تعیین کنید تا هنگامی که تکالیفش را به اتمام رساند، به بازی بپردازد. برای آنکه از جنبه تنبیهی این عمل بکاهید، زمانی که متوجه اصلاح کارها و بازدهی بهتری در انجام تکالیفش شدید، می‌توانید با دادن یک بازی جدید یا وقت بیشتر برای بازی، او را خوشحال کنید.

شما حرف آخر را می‌زنید!

چنانچه فرزندتان به حرف شما گوش نمی‌دهد و بدون موافقت شما بیش از زمان تعیین شده پای کامپیوتر می‌نشیند و باوجود مخالفت‌تان این عمل را چندین بار تکرار می‌کند، دسته‌های کامپیوتر را از او بگیرید. بدون دسته‌ها بازی امکان پذیر نیست.

مشوق بازی‌های گروهی باشید

بازی‌های ویدیویی اگر به‌صورت فردی و تک نفره باشند، اغلب موجب نزاع و درگیری میان کودکان می‌شوند. برای این مشکل راه‌حل‌های متعددی وجود دارد. بازی‌های دو نفره یا گروهی را به فرزندانتان پیشنهاد دهید به‌طوری‌که هرکس به نوبت در آن شرکت داشته باشد.

کودکان را تشویق کنید تا به فعالیت‌های دیگری بپردازند

علاقه و وابستگی به بازی ویدیویی برای یک کودک کار آسانی است و این وابستگی تا جایی پیش می‌رود که کودک به جز آن چیز دیگری را در اطرافش نمی‌بیند. نهایت سعی و تلاش خود را به کار گیرید تا او را تشویق به بیرون رفتن، انجام فعالیت ورزشی یا انجام فعالیتی غیر از بازی‌های رایانه‌ای کنید. چنانچه موفق نشدید او را از مانیتور جدا کنید، بازی مورد علاقه‌اش را به‌مدت چند ساعت از او بگیرید و در این زمان او را برای بازی بیرون بفرستید. اگر کودکانتان به بازی‌های نمایشی و نقش‌های زمان‌های گذشته علاقه‌مند هستند، داستان‌های هیجان انگیز شوالیه‌ها را به آنان پیشنهاد دهید و همراه آنان به کمک کارتون‌های مقوایی و کاغذ‌های رنگی یک قلعه بسازید.

یکی از مهم‌ترین مشکلات این بازی‌ها هزینه آنهاست. بنابراین برای آنکه کیف پولتان را خالی نکنید می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

می توانید به جای خرید CD، آن‌را اجاره کنید. بازی‌های کامپیوتری را هم می‌توانید همانند بازی‌های ویدیویی از کلوب‌های ویدیویی تهیه کنید. به این ترتیب فرزندانتان می‌توانند از هر دوی این بازی‌ها بهره‌مند شوند.

با والدین بچه‌های دیگر صحبت کنید تا درصورت امکان کاست‌های بازی را با یکدیگر معاوضه کنید.

قبل از خرید، در مورد کیفیت و اصل بودن CD‌ها اطمینان حاصل کنید.