شنبه, ۱۳ خرداد, ۱۴۰۲ / 3 June, 2023
مجله ویستا

پاسخ به ۱۰ سئوال شایع پوستی


پاسخ به ۱۰ سئوال شایع پوستی

«پوست»، خارجی‌ترین بخش بدن است که در ظاهر، ظریف و آسیب‌پذیر به نظر می‌رسد، اما واقعیت این است که پوست سالم در صورت کارآیی مناسب، یکی از مهم‌ترین سدهای دفاعی بدن در برابر میکروب‌ها …

«پوست»، خارجی‌ترین بخش بدن است که در ظاهر، ظریف و آسیب‌پذیر به نظر می‌رسد، اما واقعیت این است که پوست سالم در صورت کارآیی مناسب، یکی از مهم‌ترین سدهای دفاعی بدن در برابر میکروب‌ها است. پس حفظ سلامت پوست، ضامن حفظ سلامت اعضای داخلی بدن نیز می‌باشد. در همین راستا، در مطلب امروز می‌خواهیم به ده سوال بسیار رایج درباره مشکلات پوستی، پاسخ بدهیم.

۱) کی می‌توانم از کرم‌های صورت استفاده کنم؟

هنگامی‌که به سن ۱۶ سالگی ‌رسیدید، باید از کرم‌های مرطوب کننده استفاده کنید. آن‌ها پوست شما را از آفتاب، باد، سرما و از آلودگی‌های محیطی حفظ می‌کنند و حاوی مواد مغذی هستند که پوست را کاملا مرطوب می‌کنند.

۲) یک کرم چرب می‌تواند باعث زدن جوش شود؟

بله، گاهی اوقات یک کرم پوستی چرب می‌تواند تشکیل جوش‌های چرکی را تحریک کند. به همین دلیل بهتر است با یک متخصص پوست مشورت کنید تا بدانید چه کرمی برای پوست شما مناسب است.

۳) تفاوت بین کرم شب و روز چیست؟

تفاوت اصلی بین کرم شب و روز این است که کرم‌های روز سبک‌تر از کرم‌های شب هستند. کرم‌های روز آسان‌تر جذب پوست می‌شوند و بعنوان پایه آرایش مناسب هستند. کرم‌های شب حاوی اجزای مغذی‌تری هستند و اغلب لکه‌های چربی براق روی پوست باقی می‌گذارند.

۴) آیا صابون برای پوست بد است؟

صابون برای پوست صورت بد است، اما امروزه فرآورده‌های بسیاری وجود دارند که اختصاصا برای پوست ظریف صورت طراحی می‌شوند. آن‌ها حاوی اسانس‌های روغنی، پروتئین‌ها، کلاژن و اجزاء نرم کننده هستند.

۵) چه چیزی باعث آکنه می‌شود؟

عوامل متعددی با بروز آکنه مرتبطند، مثل تغییرات هورمونی، استرس، غدد بیش‌فعال، باکتری‌ها در منافذ پوست‌و...

۶) چطور می‌توان از شر زخم‌های ناشی از آکنه رهایی پیدا کرد؟

زخم‌های آکنه که «ماکول» نامیده می‌شوند می‌توانند برای چند سال باقی بمانند. در برخی موارد این زخم‌ها تنها روی سطح پوست هستند و می‌توانند به آسانی با داروهای مناسب درمان شوند. در موارد دیگر، آکنه زخم‌های عمیق‌تر را به جا می‌گذارد که اغلب می‌توانند با روش‌های «درم ابریشن» یا پیلینگ‌های شیمیایی تحت نظر پزشک متخصص پوست محو شوند.

۷) جوش‌های پشت بدن را چگونه درمان کنیم؟

هنگامی‌که پوست پشت بسیار چرب باشد، جوش‌ها و دمل‌های چرکی کوچکی ممکن است تشکیل شوند. ضروری است که بصورت منظم، پشت را تمیز کنید.

۸) هر چند وقت یک‌بار باید کرم صورت خود را عوض کنم؟

شما بسته به فصل باید کرم‌های مختلفی را بکار برید. در طی ماه‌های تابستان یک کرم مرطوب کننده با ضدِ آفتاب با SPF۳۰ بکار برید، در طی زمستان یک کرم مغذی با اجزای محافظ بر علیه سرما و باد با SRF۱۵ یا بیشتر بکار برید.

۹) اگر پوست من خیلی چرب باشد، باید زیر آرایش کرم مرطوب کننده بکار برم؟

بله، مرطوب کننده‌ها از پوست حمایت کرده و به آن آرامش می‌دهند. اگر آرایش شما در عرض چند ساعت از بین می‌رود، یا به سختی روی پوست پخش می‌شود، این بدان معنی است که احتمالا پوست شما به مرطوب کننده بیشتری نیاز دارد.

۱۰) چطور می‌توانم از شر دانه‌های سرسیاه روی صورتم، خلاص شوم؟

متاسفانه جهت کاهش اندازه منافذ پوستی و دانه‌های سرسیاه کار زیادی نمی‌توانید انجام دهید، اما می‌توانید میزان کثیفی و چربی را که در آن‌ها گیر می‌کند و علت اصلی تشکیل دانه‌های سرسیاه است را به حداقل برسانید. دانه‌های سرسیاه هنگامی‌که آرایش، کثیفی و روغن در منافذ پوستی گیر می‌کنند تشکیل می‌شوند. شما باید فقط فراورده‌های بدون چربی را برای پوست خود بکار برید و صورت‌تان را دو بار در روز با یک اسکراب دانه‌دار بشویید.همچنین مشاهده کنید

سایت آفتاب نیوزروزنامه ابتکارسایت مجله شبکهسایت لنداسپاروزنامه همشهریخبرگزاری ایسناسایت نورنیوزسایت دیجیاتوسایت ساعدنیوزخبرگزاری ایرنا