شنبه, ۳ مهر, ۱۴۰۰ / 25 September, 2021
مجله ویستا

تاریخچه پازل


پازل یا معما یک نوع سرگرمی است و شامل هر نوع معمای سرگرم کننده می شود. یکی از انواع این پازل ها Jigsaw Puzzle یا پازل منبّت کاری شده است که در ایران به صورت عام به آن لفظ پازل اطلاق می شود. این …

پازل یا معما یک نوع سرگرمی است و شامل هر نوع معمای سرگرم کننده می شود. یکی از انواع این پازل ها Jigsaw Puzzle یا پازل منبّت کاری شده است که در ایران به صورت عام به آن لفظ پازل اطلاق می شود. این نوع پازل شامل تکه های ریزی می باشد که ممکن است در اطراف برآمدگی و یا فرورفتگی داشته باشد که هر برآمدگی می تواند در فرورفتگی ِ تکه ی مناسبی قرار گرفته و محکم گردد و در نهایت استحکامی بین قطعات ایجاد می شود. بر روی هر تکه قسمتی از یک تصویر بزرگ قرار دارد که با قرار گرفتن در کنار سایر قطعات تصویر اصلی کامل شده و پازل به اتمام می رسد. پازل های منبتی در ابتدا بر روی چوب ساخته می شدند به طوری که بر روی چوب ، عکس یا نقاشی چاپ می شد و سپس با اره ی مویی ( JigSaw ) آن را برش می دادند . امروزه تولید کنندگان پازل تصاویر را روی مقوا و کاغذ مخصوص این کار چاپ می کنند تا سریعتر و ساده تر و ارزانتر بتوانند آن را تولید کنند. تصاویر ِ پازل ها می تواند مناظر طبیعی ، ساختمان ها ، حیات وحش و یا هر چیزی باشد . امروزه کپی ِ تابلو های معروف جهان مانند مونالیزا ، ونوس و .... که بر روی پازل ها چاپ می شوند طرفداران بسیاری دارد . برخی از شرکت ها تصاویر دلخواه شما را به صورت پازل درآورده و به شما ارائه می کنند که البته چندان هم ارزان تمام نمی شود.

جان اسپیلسبری John Spilsbury نقشه ساز و حکاک اهل لندن اولین کسی بود که پازل های منبتی را به صورت تجاری به فروش رساند. ( حدود سال ۱۷۶۰ )

پازل ها معمولا به صورت ۵۰۰ تکه ۱۰۰۰ تکه ۲۰۰۰ تکه و حتی بیشتر تولید می شوند که ۱۰۰۰ تکه ی آنها معمول تر است و بیشتر مورد استقبال است . با این حال بزرگترین پازل ساخته شده به تعداد ۲۴ هزار تکه می باشد که ابعاد آن در نهایت به ۴۲۸X۱۵۷ Cm می رسد و ساخت شرکت Educa اسپانیا می باشد .

با اینکه پازل ها اصلا به صورت ورقی ساخته می شدند ولی در سالهای اخیر پازل ها از حالت ۲ بعدی فراتر رفته و امروزه پازل های ۳ بعدی نیز موجود می باشد . که معمولا به شکل کره ارائه می شوند و تصاویر آنها در نهایت کره ی زمین ، ماه و .... می باشد.

تکه های پازل معمولا به صورت چهار ضلعی هایی می باشد که در هر ضلع می تواند برآمدگی یا فرورفتگی با شکل خاص ( معمولا دایره ) باشد. با چنین ساختاری وقتی تکه ها در کنار هم قرار می گیرند در یکدیگر قفل می شوند تا جایی که با کشیدن یا بلند کردن یک تکه ممکن است چندین تکه ی متصل به آن نیز حرکت کنند .

برش این تکه ها توسط دستگاه های بسیار گرانقیمت برش ایجاد می شود که از هر شرکت به شرکت دیگر نوع برش و تکه های حاصله قابل تغییر است ولی پازل های هم اندازه ( از نظر تعداد قطعه ) متعلق به یک شرکت همواره دارای قطعات یکسان می باشند.

از شرکت های معتبر در این صنعت می توان اشاره کرد به :

۲۱st Century Jigsaw Puzzles

Allied (USA). Manufacturer of Springbok puzzles.

(Battle Road Press (USA

Bepuzzled

(Blue Opal (Australia

Built-Rite.

(Buffalo Games (USA

CEACO

Chateau-Jumbo, Inc

Clementoni Jigsaw Puzzles -

(Consolidated Paper Box Co. (USA

(Daze Jig Picture Puzzle (USA.

Decipher

Detroit Gasket & Mfg. Co

Educa Jigsaw Puzzles Spain.

Einson-Freeman Specialty Puzzles.

Elms Puzzles

Eurographics Jigsaw Puzzles

(Every Week (USA

Fairchild.

Falcon Jigsaw Puzzles

Fort Wayne Paper Box Co

F X Schmid - Ravensburger

(Great American Puzzle Factory (USA

(H. P. Gibson & Sons (United Kingdom

(Heye Jigsaw Puzzles (Germany

(Hoyle (USA

(Jig of Jigs (USA

(Jig of the Week (USA

Jumbo Jigsaw Puzzles

Kingdom Puzzles

MasterPieces Puzzle Company

(Milton Bradley (USA

(Movie Cut-Ups (USA

The Muddle.

(Nathan Jigsaw Puzzles (France

(Nordevco (USA

(Piatnik Jigsaw Puzzles (Austria

(Picture Puzzle Weekly (USA

Raritan Valley Mfg. Co.

Ravensburger Jigsaw Puzzles

F X Schmid Jigsaw Puzzles - now owned by Ravensburger.

(Regent DeLuxe Picture Puzzles (USA.

Ricordi Arte, from Italy

Saalfied.

Schmidt Jigsaw Puzzles

Selegiochi Jigsaw Puzzles

(Sierra Picture Puzzle (USA.

Spilsbury Jigsaw Puzzles

Springbok

(SunsOut (USA

Tessellations

(Thomas Holdsworth & Sons (New Zealand

Trefl Jigsaw Puzzles

Tuco Work Shops, Inc

(University Games (USA

Viking Manufacturing Co.

Warren Industries - a RoseArt Company.

White Mountain Jigsaw Puzzles

Whitman.

Wilkie۰۳۹;s.

Woozy-Jig Picture Puzzle

http://shop.puzzleiran.com/page.php?page=historyخبرگزاری ایرناسایت مجله شبکهسایت الفسایت انصاف نیوزروزنامه ایرانسایت زومیتخبرگزاری فارسسایر منابعسایت فراروسایت تابناک