دوشنبه, ۱۷ مرداد, ۱۴۰۱ / 8 August, 2022
مجله ویستا

کاکا, فوتبالیست طلایی


کاکا, فوتبالیست طلایی

کاکا فوتبال باشگاهی را از هشت سالگی در باشگاه سائوپائولو آغاز کرد او نخستین قرارداد رسمی خود را با این باشگاه در پانزده سالگی به امضا رساند و در سال ۲۰۰۱ در ۲۷ بازی دوازده گل برای تیم خود به ارمغان آورد در فصل بعد بازی ها در ۲۰ مسابقه ده گل زد و از همان زمان بود که توجه باشگاه های اروپایی به سوی او جلب شد

پنج سال پیش«ریوالدو» بهترین فوتبالیست بارسلونا و برزیل آن وقت، هشداری به جهان فوتبال داد و کاکا را به عنوان معجزه فوتبال معرفی کرد. او در مصاحبه‌ای با خبرنگار اسپانیایی گفت: «پسرجوانی هست که الان در باشگاه سائوپائولو بازی می‌کند. جای او درست پشت دو مهاجم تیم است. شما اروپایی‌ها هیچ‌چیزی درباره او نمی‌دانید ولی اگر به جام‌جهانی راه پیدا کرد توصیه می‌کنم بازی او را با دقت نگاه کنید. او استعداد ستاره شدن را دارد.» شاید در آن زمان مربیان بزرگ فوتبال اروپا این گفته ریوالدو را زیاد جدی نگرفتند ولی مدتی بعد صحت آن به همگان ثابت شد. ریوالدو همیشه از فقر محل زندگی خود و فاصله طبقاتی شدید در برزیل سخن می‌گفت و این که چطور این فقر باعث پیشرفت او در حیطه ورزش شد ولی درست نقطه مقابل ریوالدو، کاکا قرار داشت. او پسر یک مهندس بود و مادرش ریاضیات تدریس می‌کرد. بدین ترتیب کاکا در محیطی آرام و بی‌دغدغه و در میان ویلاهای زیبای سائوپائولو بزرگ شد.

«ریکاردو ایزکسون دو سانتوس لیتی» روز ۲۲ آوریل سال ۱۹۸۲ در شهر برازیلیا پایتخت کشور برزیل چشم به جهان گشود. در حقیقت نام «کاکا» از ایام کودکی و زمانی که برادر کوچکش «رودریگو» نمی‌توانست به درستی نام «ریکاردو» را تلفظ کند بر روی او ماند. کاکا هافبک پرتلاش برزیلی است که در حال حاضر در باشگاه ایتالیایی آث.‌میلان توپ می‌زند.

کاکا فوتبال باشگاهی را از هشت سالگی در باشگاه سائوپائولو آغاز کرد. او نخستین قرارداد رسمی خود را با این باشگاه در پانزده سالگی به امضا رساند و در سال ۲۰۰۱ در ۲۷ بازی دوازده گل برای تیم خود به ارمغان آورد. در فصل بعد بازی‌ها در ۲۰ مسابقه ده گل زد و از همان زمان بود که توجه باشگاه‌های اروپایی به سوی او جلب شد.

در سال ۲۰۰۳ و پس از پیروزی باشگاه آث.‌میلان در لیگ قهرمانی، کاکا با قراردادی ۵/۸ میلیون دلاری راهی این باشگاه شد و ظرف مدت یک ماه به یک بازیکن آماده تبدیل شد. جای او معمولا پشت سر شوچنکو مهاجم تیم بود و توانست در ۳۰بازی ده گل به ثمر برساند. با این‌که در فینال اروپایی، میلان در ضربات پنالتی به لیورپول باخت ولی کاکا به عنوان بهترین هافبک آن جام انتخاب شد و نهمین بازیکن برتر فوتبال اروپا لقب گرفت. او همواره یکی از بهترین‌های فوتبال دنیا بوده است به‌طوری که مربی مطرحی همچون «سرالکس فرگوسن» در فصل ۲۰۰۷ – ۶۰۰۲اظهار داشت کاکا در کنار کریستیانو رونالدو یکی از دو بازیکن برتر دنیاست.

● ازدواج

کاکا روز بیست و ششم دسامبر سال ۲۰۰۵ با یک دختر کم سن و سال ازدواج کرد. او تازه همان سال دبیرستان را تمام کرده بود ولی کاملا آمادگی آن را داشت که همسر یک فوتبالیست شود. «کارولین سلیکو» در سن هجده سالگی با کاکا ازدواج کرد. مراسم ازدواج آنها در شهر سائوپائولو و با حضور فوتبالیست‌های زیادی از جمله «رونالدو»، «کافو» و «روبرتو کارلوس» صورت پذیرفت. آنها اولین بار سه سال قبل از آن یعنی وقتی عروس خانم حدودا شانزده ساله بود با هم آشنا شده بودند. در آن زمان کاکا برای سائوپائولو بازی می‌کرد و کارولین دانش‌آموز بود.

از همان وقت آن دو عاشق یکدیگر شدند. در زمان عروسی کاکا ۲۳ سال سن داشت. در این جشن حدود ۶۰۰ مهمان دعوت شده‌ بودند و مراسم در یک کلیسای مسیحی که هم کاکا و هم کارولین سابقا در آن رفت و آمد می‌کردند، انجام گرفت. آنها برای ماه عسل به خارج از برزیل سفر کردند. بعد از مراسم عقد مهمانی ساده‌ای در هتلی در همان نزدیکی برپا شد. یکی از مهمانان مهم این جشن «کارلوس آلبرتو پویرا» مربی نامدار بزریل بود.کارولین که تازه مدرسه را تمام کرده بود تصمیم داشت در ایتالیا و در کنار همسرش به دانشگاه برود و در رشته بازرگانی ادامه تحصیل دهد. او در این زمینه پیشینه خانوادگی محکمی نیز دارد. پدرش «سلسو سلیکو» صاحب یک تجارتخانه و مادرش «رز آنجلا» نماینده محصولات «کریستین دیور» در کشور برزیل هستند. کارولین یک برادر به نام «انریکو» دارد. یکی از توانایی‌هایی که کارولین را از دیگر دختران هم سن و سالش متمایز می‌سازد تسلط او به چند زبان زنده دنیاست. او می‌تواند به زبان‌های انگلیسی، اسپانیایی، پرتغالی، فرانسوی و ایتالیایی صحبت کند. کارولین علاقه خاصی به آشپزی دارد و سعی می‌کند همیشه برای همسرش غذاهای خوشمزه برزیل و آن هم از نوع خانگی درست کند. او می‌گوید: از سیزده سالگی کاکا را در بازی‌های فوتبال که از تلویزیون پخش می‌شد می‌شناخت ولی هیچ‌وقت به ذهنش خطور نمی‌کرد زمانی از نزدیک با او آشنا شده و این آشنایی به ازدواج آن هم در سنین پایین بینجامید. کاکا به همسرش علاقه‌ای خاص دارد و می‌گوید از اولین لحظه‌ای که او را ملاقات کرد به فکر ازدواج افتاد. او افتخار می‌کند پیش از کارولین با هیچ فرد دیگری ارتباط نداشته و کارولین اولین و آخرین زن زندگی اوست.

● کاکا و مذهب

ماه اکتبر سال ۲۰۰۶ روزنامه «ورزش» عربستان سعودی در مقاله‌ای نوشت کاکا فوتبالیست برزیلی باشگاه میلان به دین اسلام گروید و حتی گفتگویی خیالی با او انجام داد و خیلی از نشریات، چه خارجی و چه ایرانی ترجمه آن را به چاپ رساندند.این روزنامه به نقل از کاکا نوشت: «اسلام پیام صلح و عشق است و خوب است که انسان مسلمان باشد زیرا اسلام در ذات وجود مسلمان قرار دارد. مذهب یک آزادی شخصی است و هیچ‌کس نمی‌تواند در آن مداخله نماید.» شاید منشاء اصلی این مقاله مطالعاتی بود که کاکا در زمان حضورش در کشور کویت برای انجام یک بازی توجه خاصی نشان داد . از طرفی او همیشه انسان مذهبی بوده و همواره علاقه شدید خود را به مسیحیت و انجیل نشان داده است. او نخستین‌بار در ۱۲ سالگی گفت: «من یاد گرفته‌ام این ایمان است که تصمیم می‌گیرد اتفاق بیفتد یا نیفتد» موضوعات دیگری نیز وجود دارد که ثابت می‌کند کاکا یک مسیحی متعصب است. او در پایان لیگ قهرمانی ۲۰۰۷ اروپا و پیروزی میلان پیراهن ورزشی خود را از تن درآورد تا همه تی‌شرت زیر آن را ببینند. روی آن تی‌شرت نوشته شده بود‌ «من به مسیح تعلق دارم» و پس از سوت پایان بازی برای این موفقیت بزرگ تیم خود روی سینه‌اش صلیب کشید. او در سال ۲۰۰۲ هم در یک مسابقه همین تی‌شرت را بر تن کرده و روی آن نوشته بود «خداوند وفادار است». این جمله بر روی زبانه‌های کفش ورزشی‌اش هم به چشم می‌خورد.کاکا عضو سازمان «ورزشکاران عیسی مسیح» است هر بار که گلی را به ثمر می‌رساند انگشتش را به سوی آسمان نشانه می‌گیرد تا نشان دهد از خداوند سپاسگزار است. موسیقی محبوب او سرود «بشارت مسیح» و کتاب مورد علاقه‌اش «انجیل» است. البته بارها عنوان کرده که اسلام دین کاملی است و من مطالعات زیادی درباره دین اسلام داشته‌ام.

● گفتگو از نوعی دیگر

پرسش و پاسخ‌های زیر بخش‌هایی منتخب از گفتگوی مجله اونز فرانسه با کاکاست که خواندنش جالب است.

کاکا، چه نوع موسیقی‌ای را دوست داری؟ به نظر من زیباترین موسیقی سرود بشارت مسیح است. من واقعا به آن علاقه دارم.

می‌توانی از دوران مدرسه‌ات برایمان بگویی؟ آن دوران، دوران خیلی خوبی بود. من همیشه می‌خواستم نمره‌های خوبی بگیرم. چون اصلا نمی‌خواستم وقتم هدر برود. چیزی که همیشه می‌خواستم انجام بدهم بازی فوتبال بود.

در کنار فوتبال به چه چیزهایی علاقه داری؟ من از بازی‌های فکری و کامپیوتری خوشم می‌آید. بازی‌های مورد علاقه من فیفا ۲۰۰۷، تایگروودز ۲۰۰۷و ABN ۲۰۰۷ هستند.

چه تفاوتی بین بازی در سائوپائولو و بازی در میلان است؟ تفاوت خیلی زیادی است وقتی من برای سائوپائولو بازی می‌کردم خیلی جوان بودم، فوتبال برزیلی با فوتبال ایتالیا خیلی متفاوت است. بازی در ‌این‌جا پیچیده‌تر است.

در آینده در چه پستی بازی می‌کنی و آیا اصلا قصد داری پست خودت را تغییر دهی؟ در حال حاضر نه، فقط سعی می‌کنم بهترین بازی را که در توان دارم انجام بدهم.

درباره برادرت بگو. فکر می‌کنی او هم به خوبی تو بشود؟ بله، او جوان است و تنها ۲۱ سال دارد. هنوز دارد یاد می‌گیرد و حتما بهتر می‌شود. آرزوی او این است که با من بازی کند. امیدوارم روزی این اتفاق بیفتد.

آیا تو عادت بدی هم داری؟ بله، گاهی‌اوقات تنبل می‌شوم و نمی‌خواهم از خانه بیرون بروم.

هیچ‌وقت نمی‌خواستی شماره ده باشی؟ ابدا. هرگز این شماره را نمی‌خواستم.

وقتی تماشاچی‌ها برایت شعر می‌خوانند چه احساسی داری؟ یک احساس عالی! این کار آنها به من انگیزه زیادی می‌دهد.

بعد از ازدواج زندگی‌ات تغییر کرد؟ اوایل خیلی سخت بود، چون من و کارولین دور از هم بودیم ولی وقتی که او هم به میلان آمد همه‌چیز خوب شد.

بهترین گل خودت کدام است؟ همان که در ماه سپتامبر در لندن به تیم آرژانتین زدم.

اگر فوتبالیست نمی‌شدی چه کار می‌کردی؟ احتمالا شغل پدرم را انتخاب می‌کردم و مهندس می‌شدم.همچنین مشاهده کنید

سایت تاپ نازسایت اقتصادآنلاینسایت فراروروزنامه همشهریوبگردیسایت دیدبان ایرانسایت رویداد 24خبرگزاری فارسخبرگزاری تسنیمروزنامه آرمان ملی