جمعه, ۱۴ بهمن, ۱۴۰۱ / 3 February, 2023
مجله ویستا

تفاوت عملکرد مغز زنان و مردان در انجام چند کار همزمان


چرا مردان نمیتوانند چند کار را همزمان انجام دهند
زنان در انجام چند کار به صورت همزمان بسیار بهتر از مردان عمل می کنند. شاید خانم ها با شنیدن این مسئله زیاد تعجب نکنند و بگویند این فقط توضیح واضحات است! اما دانشمندان همیشه چیزی بیشتر از آنچه عوام می دانند برای بیان کردن دارند.
دانشمندان می گویند در بدن زنان ژنی وجود دارد که سبب می شود آنها بتوانند چند کار را همزمان با هم انجام دهند در حالی که مردان این توانایی را ندارند احتمال می رود که مردان این ژن فعال را نداشته باشند.

با یک دستش بچه را بغل کرده با دست دیگر قورمه سبزی را هم می زند، آن طرف تر دارد سریال مورد علاقه اش را تماشا می کند و برای دوست آنلاینش هم ماجرای مهمانی دیشب را تعریف می کند، درس و مشق کلاس زبانش هم وسط اتاق پذیرایی پهن است و امیدوار است همه را تا آخر بنویسد!

اینها صحنه های یک فیلم علمی تخیلی نیستند، روزگار معمولی یک زن خانه دار امروزی است که یاد گرفته از تمام امکانات آدمیزادی خود استفاده کند تا بتواند مادر و همسری خوب و زنی به روز باشد و چنین شد که دانشمندان اندکی در حال این موجود دقت کردند و دریافتند که گویا زن می تواند چند کار همزمان را پیش ببرد و احتمالا بسی تعجب کردند

خیلی ها بر این باور هستند که زنان بهتر از مردان می توانند چند کار را در یک زمان انجام دهند. تا به حال شواهد کافی برای این تعمیم وجود نداشت اما مطالعه ای جدید این نقطه ضعف مردان را تأیید می کند و دلیل آن را تفاوت عملکرد مغز زنان و مردان در تقسیم توجه می داند.

تفاوت عملکرد مغز زنان و مردان در انجام چند کار همزمان
توانایی انجام چند کار همزمان

در این پژوهش که در مورد تفاوت های جنسیتی در عملکردهای تغییر توجه مردان و زنان انجام شد محققان روسی با آزمایش 140 مرد و زن 20 تا 65 ساله از آنها خواستند که توجه خود را بین دو هدف با نظمی شبه اتفاقی تغییر دهند. وظیفه آن ها این بود که اشکال را بر اساس شکل مربع یا گرد بودن طبقه بندی کنند و سپس آن ها را بر اساس اعداد یک یا دو دسته بندی کنند. درواقع هدف این بود که بدانند مغز مردها به هنگام آزمون های انجام چند کار همزمان چه مقدار انرژی صرف می کند و چه مناطقی از مغزشان فعال می شود.

صرف نظر از جنسیت یا سن، تغییر از یک تکلیف به تکلیف دیگر معمولاً نواحی خلفی جانبی مغز یعنی لوب های آهیانه ای و پس سری را درگیر می کند. یافته های این تحقیق نشان داد که مردان جوان 20 تا 30 ساله در مقایسه با زنان فعال سازی دوجانبه بیشتری در نواحی پیش پیشانی و فعالیت بالاتری در لوب آهیانه ای راست داشتند؛ بنابراین سن هم تأثیر زیادی در نتایج داشت. این فعال شدن مغز در افراد بالغ جوان تر مشاهده شد اما با افزایش سن گسترش یافت. بااینکه هیچ همبستگی بین سیگنال های تصویربرداری کارکردی وابسته به میزان اکسیژن خون و سن در زنان 20 تا 40 ساله و مردان 20 تا 55 ساله مشاهده نشد اما محققان می گویند بعد از این سن تعداد نواحی مغزی فعال هم در مردان و هم در زنان بیشتر می شود اما در میان زنان و مردان 51 تا 65 ساله تفاوت شاخصی ازنظر تقسیم توجه در انجام چند کار دیده نشد.

به طورکلی این مطالعه نشان داد که مردان از منابع بیشتری در مغزشان استفاده می کنند تا بین دو تکلیف جا به جا شوند درحالی که زنان این کار را راحت تر انجام می دهند و مغزشان چندان احتیاجی به بسیج کردن منابع اضافی در انجام این کار ندارد.

تفاوت عملکرد مغز زنان و مردان در انجام چند کار همزمان


همچنین مشاهده کنید

روزنامه تعادلسایت دیپلماسی ایرانیسایت همشهری‌آنلاینسایت رکناسایت برترینهاسایت انتخابسایت نامه نیوزسایت اقتصاد 24سایت رویداد 24سایت اعتماد آنلاین