یکشنبه, ۳ بهمن, ۱۴۰۰ / 23 January, 2022
مجله ویستا

نان هندی | طرز تهیه نان هندی


مواد لازم برای نان هندی


آرد قوی یا آرد سفید نان 300 گرم و مقداری اضافه
پودر خمیرترش یک قاشق چایخوری یا 3 گرم
شکر دو قاشق چایخوری
نمک دو سوم یک قاشق چایخوری
یک دوم یک تخم مرغ بهم زده شده و شیر 190-180 گرم
ماست 2 قاشق غذاخوری

طرز تهیه نان هندی1. آرد و پودر خمیرترش، شکر و نمک را مخلوط می کنیم.

2. مرحله نخست ورآمدن خمیر:شیر را 36-35 درجه سانتیگراد گرم کرده با تخم مرغ مخلوط می کنیم. ماست را هم اضافه کرده با آرد مخلوط می کنیم. خمیر را تا یکدست شد ورز می دهیم. روغن مایع را به خمیر اضافه کرده دوباره ورز می دهیم. تا خمیر یکدست شود. خمیر را گرد کرده روی آن را می پوشانیم تا خمیر یک و نیم تا دو برابر افزایش حجم پیدا کند. در دمای معمولی اتاق حدود نیم ساعت تا این مرحله طول می کشد. برای آزمایش انگشت خود را داخل خمیر کرده اگر جای انگشت کوچک نشد و بصورت حفره باقی ماند مرحله نخست ورآمدن خمیر به پایان رسیده است.

3. مرحله استراحت خمیر:گاز خمیر را با فشردن خمیر خالی می کنیم. خمیر را به شش قسمت تقسیم می کنیم. هر قسمت را بصورت یک استوانه 10 سانتیمتری درآورده 20- 15 دقیقه به خمیر استراحت می دهیم. می توان روی خمیر یک دستمال خیس قرار داد تا خمیر خشک نشود.


نان هندی | طرز تهیه نان هندی4. مرحله دوم ورآمدن خمیر:خمیر را با وردنه به طول 20 سانتیمتر باز می کنیم بدین ترتیب که یک طرف نان باریک و طرف دیگر آن پهن باشد. روی خمیرهای پهن شده را با دستمال مرطوب پوشانده 20- 15 دقیقه به همین حالت می گذاریم تا مرحلهٔ دوم ورآمدن خمیر نیز به پایان برسد. بعد از مرحله دوم ورآمدن دیگر نباید شکل خمیر را تغییر داد.

5. خمیر را بر روی ماهیتابه ای که برعکس بر روی شعله قرار گرفته می پزیم. قرار گرفتن ماهیتابه بصورت پشت و رو بر روی شعله بدین علت است که بین شعله و نان فاصله بیشتری وجود داشته باشد و سطح نان بدون سوخته شدن بپزد.

نکته:پختن خمیر در داخل فر باعث باد کردن بیش از اندازه آن شده و نان شکل ظاهری خود را از دست می دهد و از نظر ظاهری به نان پیتا شبیه خواهد شد.


نان هندی | طرز تهیه نان هندی

نکات تکمیلی در مورد نان هندی

نان هندی جزو نان و خمیر میباشد
زمان آماده سازی مواد اولیه و مایحتاج آن حدودا 1 ساعت و 30 دقیقه
و زمان پخت و انتظار آن در حدود 15 دقیقه میباشد .
نان هندی را می توانید در وعده صبحانه - میان وعده - سرو کنید .
همچنین میتوان در ماه رمضان به عنوان افطار - میل کرد .
توجه نمایید مقدار مواد اولیه و دستور تهیه برای 4 نفر مناسب میباشد .

نان هندی ، طرز تهیه نان هندی


همچنین مشاهده کنید

سایت همشهری‌آنلاینسایت ورزش سهروزنامه شرقروزنامه همشهریخبرگزاری ایرناسایت دیدبان ایرانسایت تاپ نازسایت الفسایت تابناکسایت انصاف نیوز