شنبه, ۳۱ اردیبهشت, ۱۴۰۱ / 21 May, 2022
مجله ویستا

آداب ویژه ماه رمضان در گلستان + تصاویر


آداب ماه رمضان در استان گلستان

مردم هر شهر و کشور مسلمانی با آغاز ماه رمضان آداب و رسوم خاصی را برگزار میکنند که مردم گلستان هم از این قاعده مستثنی نیستند.

خانه تکانی :

در بین مردم ترکمن استان گلستان مرسوم است که قبل از فرارسیدن ماه نزول قرآن اقدام به تمییز کردن منازل خود بپردازند که زنان ترکمن در این راستا به زدودن آلودگی از چهره خانه با شست و شوی فرش ها، خانه تکانی و شستن پتو برای میهمانی خدا در این ماه آماده می شوند. 

خوراکی ها :

"ترک" و "فرنی" غذای خاص گرگانی ها در ماه رمضان است و در مراسم افطار خانوادگی معمولا انواع غذاهای رایج مانند چای ،نان، پنیر مسقطی ،کتلت آبگوشت ،فرنی ،خرما، سبزی، حلوا، آش، سوپ، نان روغنی و شیرینی هایی مثل گوش فیل و نان پنجه ای، نان کنجدی و قطاب و زولبیا بامیه بر سر سفره وجود دارد و هر خانواده به سلیقه خود از آنها استفاده می کند.

الله یلی :

ماه رمضان در بین قوم ترکمن به " اراز آی" مشهوراست و چند روز قبل از فرا رسیدن ارازآی ، ترکمن ها به کشتن گوسفند و بز اقدام می کنند و گوشتش را در بین فقرا و نیازمندان و همسایه ها تقسیم می کنند و یا اینکه با همان گوشت غذایی پخته و مهمانی می دادند که با آن " الله یلی" می گفتند.

 
آداب ویژه ماه رمضان در گلستان + تصاویر

افطاری دادن از مهم ترین آداب مردم مسلمان گلستان در ماه رمضان

سحر خوانی:

یکی از رسم هایی که از قدیم در بین مردم استان گلستان رایج بوده بیدار کردن همسایه ها و اهل محل، هنگام سحر و قبل از اذان صبح است تا روزه داران خواب نمانند و برای صرف غذای سحری آماده شوند. در این سنت بیدار کردن همسایه ها و اهل محل در هنگام سحر و مدتی قبل از اذان صبح است تا روزه داران خواب نمانند و برای صرف غذای سحری آماده شوند و در قدیم مردی با سحرخوانی و یا ابیاتی موزون مردم را به بیداری دعوت می کرد.

الله رمضونی :

همچنین در این ایام مراسم الله رمضونی انجام می شود که در این مراسم، جوانان به جمع‏ آوری اعانات برای مستمندان می ‏پردازند و از محل جمع ‏آوری این کمک‏ها به مستمندان افطاری می دهند. در این ماه شب زنده داری ها افزایش می یابد و اوج عبادات در استان شب های احیاء است که مردم با حضور در مساجد شهرها و روستاهای استان و در گرگان به ویژه مصلای وحدت و مسجد جامع، قرآن بر سر می گیرند.

نرم بلاغ :

آب داغ خوردن یکی از آداب خاص افطار باز کردن گرگانی ها است که به آن نرم بلاغ می گفتند که معتقد هستند آب گرم حنجره و معده خشک را برای خوردن غذا آماده می کند.

 
آداب ویژه ماه رمضان در گلستان + تصاویر

غذاهای سنتی گرگانی ها در ماه رمضان 

برپایی افطاری باشکوه در مساجد :

افطاری دادن و میهمانی گرفتن و همچنین برپایی افطاری باشکوه در مساجد از مهم ترین آداب مردم مسلمان گلستان در ماه رمضان است که نقش مهمی در همبستگی اجتماعی ایفا می کند.

الله یولی :

با فرا رسیدن ماه رمضان اهل سنت استان گلستان با برپایی آداب و سنن خاص از جمله الله یولی(نذری دادن)، مراسم آشتی کنان، تهیه جهیزیه عروس، خانه تکانی و غیره به استقبال این ماه پرفیض و برکت می روند.

یارمضان:

در شب های 14 و 15 ماه مبارک رمضان در بین ترکمن ها رسم است که یک طلبه یا غزل خوان خوش صدا در روستا به راه می افتاد و اشعاری را می خواند که مضمون آن این بود که ای روزه داران ماه رمضان به نیمه رسید، مقاومت کنید تا نصف دیگر را روزه بگیرید و پس از هر مصرع جمعیتی که پشت سر این طلبه به راه می افتادند " الاو" یا " الله" می گفتند که به صورت منادایی بود.

در گذشته مراسم یارمضان تا پاسی از شب ادامه داشت و مردم ،وسایل و خوراکی ها و نذری های زیادی را به جمعیتی که در کوچه های روستا به راه افتاده بودند می دادند که پس از پایان مراسم بین نیازمندان تقسیم می کردند. پیام کلی مراسم "یا رمضان" این است که ماه نیمه شد و برای نیمه دیگر همت کنید.

 
آداب ویژه ماه رمضان در گلستان + تصاویر

مراسم طبل زنی و غزل خوانی مردم گلستان در ماه رمضان

بسیاری از این مراسم در گذشته های نه چندان در مناطق ترکمن نشین استان گلستان رواج داشته اما کم کم رنگ باخته و متأسفانه بخشی از آن به دست فراموشی سپرده شده است. که از مهم‏ ترین مناسک عبادی ماه رمضان بین ترکمن ها پس از نمازهای یومیه است برپا می شود.

نماز تراویح:

نماز تراویح اهمیت خاصی در بین اهل سنت استان گلستان دارد و در ایام این ضیافت الهی ترکمن های استان گلستان اعم از زن و مرد، پیر و جوان به مساجد محل خود رفته و شروع به خواندن نماز تراویح که نمازی 20 ‬رکعتی است، می کنند.


آداب ویژه ماه رمضان در گلستان + تصاویر

نماز تراویح در تمامی مساجد منطقه ی ترکمن نشین برپاست 

مراسم احیاء :

با فرا رسیدن شب‏های احیاء،مردم روزه‏ دار گلستان با اشتیاق فراوان در مساجد حضور می ‏یابند و مراسم احیاء را با خواندن قرآن، دعای جوشن کبیر برپا می کنند و دسته‏ های عزادار در مساجد به سینه‏ زنی و عزاداری می پردازند. برپایی مراسم احیا شب های قدر در مسجدها،مکان های مذهبی و در برخی خانه ها از دیگر مراسم مشترک بین گلستانی هاست.

افطاری 50 سالگی :

یکی از رسوم جالب این ماه نزد کتول های استان گلستان این است که اگر فردی در این ماه به 50 سالگی برسد افطاری می دهد. گلستانی ها باور دارند قبل سپیده صبح عیدفطر، زکات فطره را به دست مستمندان برسانند.

کر:

ترکمن ها 2 روز قبل از پایان ماه مبارک رمضان را، روز "کر" می دانند و در این روز زنان خانواده با کمک دختران و زنان همسایه و دوستان برای نظافت خانه، مانند شست و شوی فرش ها، ظروف، لباس ها و خانه تکانی همت می گمارند تا به استقبال عید فطر بروند.


آداب ویژه ماه رمضان در گلستان + تصاویر

برپایی نماز عید فطر در استان گلستان

عید فطر :

با فرارسیدن عید فطر که یکی از چهار عید مهم مسلمانان است در نخستین روز ماه شوال پس از یک ماه میهمانی خدا، مردم آن را جشن می گیرند و در نخستین ساعات روز عید فطر به مساجد به خصوص مصلاها و مساجد جامع می روند تا در نماز جماعت عید فطر شرکت کنند و در این روز حلوا پخته و به خانه های همسایگان می برند.

آداب ویژه ماه رمضان در گلستان + تصاویر


همچنین مشاهده کنید

سایت تاپ نازسایت عصرایرانسایت همشهری‌آنلاینسایت دیدارنیوزسایت مجله شبکهروزنامه ایرانسایت نمناکسایر منابعسایت فرادیدوبگردی