پنجشنبه, ۱۸ خرداد, ۱۴۰۲ / 8 June, 2023
مجله ویستا

خوراک چیلی | طرز تهیه خوراک چیلی


مواد لازم برای خوراک چیلی
 
لوبیا قرمز یا لوبیا چیتی :2 پیمانه
گوشت گوساله یا بوقلمون چرخ شده :450 گرم
برنج سفید :2 پیمانه
سیر ریز شده :2 حبه
پیاز خرد شده :2 پیمانه
جعفری خرد شده :یک قاشق سوپخوری
گوجه فرنگی :400 گرم
روغن زیتون :2 قاشق سوپخوری
فلفل قرمز یا سبز تند خرد شده :یک عدد (پخته یا کنسرو شده)
نمک :به مقدار لازم
شکر :یک قاشق چایخوری
برگ گشنیز :½ پیمانه
پودر فلفل چیلی :1 تا 2 قاشق سوپخوری
 

خوراک چیلی | طرز تهیه خوراک چیلی
 
 
طرز تهیه خوراک چیلی
 
لوبیاها را در قابلمه بزرگی می ریزیم و حداقل 8 سانتی متر آب روی آنها می ریزیم. وقتی آب جوش آمد، شعله را کم می کنیم تا به جوشیدن ادامه دهد. لوبیاها را برای حدود 2 ساعت و 30 دقیقه یا تا وقتی که ترد شوند، می جوشانیم.
ضمناً می توانید برای پخت لوبیاها از زودپز هم استفاده کنید. برای پخت لوبیاها با زودپز، مراقب باشید زودپز را با حجمی بیشتر از مقدار علامت زده شده و ذکر شده پر نکنید، مقدار لوبیاها باید طوری باشد که با آب اضافه شده به آن، به خطی برسد که ظرفیت زودپز را نشان می دهد. با فشار متوسط لوبیاها را برای 35 دقیقه بپزید و سپس شعله را کم کنید. بعد از 35 دقیقه اجازه دهید زودپز کاملاً سرد شود. اطمینان حاصل کنید که قبل از باز کردن زودپز کاملاً سرد شده است و اگر در موقعی باز کردن با مقاومتی روبرو شدید، آن را باز نکنید. دستور استفاده مارک خاص زودپز خود را دنبال کنید.
در حالی که لوبیاها در حال پخت هستند، برنج را به شیوه دلخواه خود می پزیم. می توانیم برای طعم دهی به آن وقتی در حال پخت است، 1 قاشق غذا خوری کره یا روغن کرمانشاهی به برنج اضافه می کنیم.
در تابه ای بزرگ روی شعله متوسط، پیاز و سیر را در 2 قاشق سوپ خوری  روغن زیتون سرخ می کنیم تا شفاف شوند. پیاز ها را به  یک سمت تابه انتقال می دهیم، شعله را زیاد می کنیم و گوشت را در سمت دیگر تابه می پزیم تا قهوه ای شود (اگر ماهیتابه تان به قدر کافی بزرگ نیست، از دو تابه کوچک برای سرخ کردن گوشت و پیاز استفاده کنید).
پودر چیلی را در موقع پخت گوشت به آن اضافه می کنیم. با یک قاشق سوپخوری شروع می کنیم و اگر نیاز است مقدار تندی غذا را با چیلی بیشتر می کنیم.
پیاز و سیر را هم می ریزیم. جعفری خرد شده را می افزاییم. گوجه را اضافه می کنیم. سپس فلفل قرمز یا سبز تند را می ریزیم. 1 قاشق چایخوری نمک را اضافه می کنیم. 1 قاشق چایخوری شکر را می افزاییم تا ترشی گوجه ها را خنثی کند.
وقتی لوبیاها پختند، آب آنها را می گیریم. لوبیاها را به گوشت و پیاز اضافه می کنیم و همانطور که مواد مخلوط می شوند، 1 قاشق چایخوری دیگر نمک به لوبیاها می افزاییم.
برای 5  تا 10 دقیقه غذا را می جوشانیم، آن را امتحان می کنیم و اگر نمک بیشتری نیاز است، اضافه می کنیم. درست قبل از سرو برگ های گشنیز را در مواد مخلوط می کنیم یا روی آن می پاشیم.
این غذا را روی برنج یا با نان پیتا یا با تورتیلای گرم ذرت سرو می کنیم. 
نکات تکمیلی در مورد خوراک چیلی

خوراک چیلی جزو غذای ملل - مکزیکی میباشد
زمان آماده سازی مواد اولیه و مایحتاج آن حدودا 15 دقیقه
و زمان پخت و انتظار آن در حدود 2 ساعت و 30 دقیقه میباشد .
خوراک چیلی را می توانید در وعده نهار - میان وعده - شام - سرو کنید .
همچنین میتوان در ماه رمضان به عنوان افطار - میل کرد .
توجه نمایید مقدار مواد اولیه و دستور تهیه برای 4 نفر مناسب میباشد .

خوراک چیلی ، طرز تهیه خوراک چیلی


همچنین مشاهده کنید

سایت ساعدنیوزسایت الفسایت دیدارنیوزسایت اقتصادنیوزروزنامه دنیای اقتصادسایت اصلاحات نیوزخبرگزاری صدا و سیماسایت اعتماد آنلاینخبرگزاری تسنیمسایت جماران