چهارشنبه, ۲۸ اردیبهشت, ۱۴۰۱ / 18 May, 2022
مجله ویستا

اوز نام لباس محلی فارس


لباس محلی شیراز(اوز) و ویژگی های آن

برخی بر این باورند که این لباس توسط تعداد اندکی از زنان هنرمند شهر "اوز" دوخته می شود و صنعت خوس بافی را از کشور هندوستان به اوز آورده اند.خوس از الیاف نقره ای تشکیل شده که بافته می شود و از آن برای تزئین شلوار، روسری، کلاه، پیراهن، جلیقه زنان و لباس کودکان استفاده می شود.
اما برخی معتقدند دقیقا مشخص نیست منشا این لباس از کجاست. اگر به لباس های محلی در جنوب استان فارس از حوالی فیروز آباد تا مناطقی قریب به بستک توجه کنیم همه آنها شامل دامنی بلند و گشاد و پیراهنی بلندکه تا روی باسن می پوشانده است بوده اند.


اوز نام لباس محلی فارس

لباس محلی اوز (شیراز)

در خود اوز هم تا یک صد سال پیش از این لباسی شبیه به آن مرسوم بوده و لباس عادی مردم حساب می شده است. ولی آنچه که به رخت گشاد تمایز می بخشد فراوانی زینت آلات و طلاهایی است که با آن آمیخته شده است. زینت هایی که بیشتر با آرایش رقصندگان معابد هندی شبیه است.
از طرفی قیمت بالای کل این لباس حکایت از این دارد که این لباس خاص بوده است و همه گیر شدن استفاده از آن بعدا اتفاق افتاده است. امری که حتی تا حالا هم باقی مانده که همه رخت گشاد ندارند و عده ای در مواقع ضرور از دیگران قرض می گیرند.

اوز نام لباس محلی فارس


همچنین مشاهده کنید

سایت همشهری‌آنلاینسایت زومیتسایت الفخبرگزاری ایلناسایت مثلث آنلاینروزنامه توسعه ایرانیسایت فرادیدسایت دیدارنیوزسایت مجله شبکهسایت عصرایران