یکشنبه, ۷ خرداد, ۱۴۰۲ / 28 May, 2023
مجله ویستا

مربای کدو حلوایی | طرز تهیه مربای کدو حلوایی


 مواد لازم برای مربای کدو حلوایی 
 
کدوی پوست گرفته قالب زده  یک کیلو
شکر  یک کیلو
آهک آب نخورده  250 گرم
آب  4 لیوان برای پخت
ساقه دارچین  2 تکه هر کدام به اندازه یک انگشت
آبلیموی تازه  یک قاشق غذاخوری
خلال پسته  برای تزیین
 

مربای کدو حلوایی | طرز تهیه مربای کدو حلوایی
 
طرز تهیه مربای کدو حلوایی
کدو را پوست گرفته و به هر شکلی که دوست دارید قالب بزنید.250 گرم آهک را در یک و نیم لیتر آب حل کرده و آن را به هم بزنید. سپس از صافی رد کنید.کدوها را به آب آهک صاف شده اضافه کنید و اجازه دهید به مدت 5 ساعت داخل آن باقی بماند.
هر نیم ساعت یک بار با قاشق چوبی کدوهای داخل آب آهک را هم بزنید.بعد از 5 ساعت کدوها را داخل آبکش بریزید و با آب سرد (آب شیر) آنها را خوب بشویید به طوری که آهک آنها کاملا گرفته و پاک شود. دوبار این شست وشو را تکرار کنید.
سپس کدوها را داخل ظرف آب سرد ریخته و به مدت 8 ساعت اجازه دهید همان طور باقی بماند البته باید هر یک ساعت یک بار آب کدوها را عوض کنید.بعد از 8 ساعت دوباره کدوها را زیر شیر آب بشویید و سپس روی پارچه بریزید تا آب آنها کاملا گرفته شود.در این مرحله کدوها را وزن کنید چون باید وزن آنها مطابق با شکر، یک کیلو باشد.
بعد از وزن کردن کدو و شکر، به 4 لیوان آب، شکر را اضافه کنید و روی حرارت بگذارید و با قاشق چوبی هم بزنید تا زمانی که شکر کاملا حل شود. در  عین حال اجازه دهید این ترکیب با حرارت متوسط به مدت 25 دقیقه بجوشد. بعد از 25 دقیقه چوب دارچین و کدوی قالب زده را اضافه کنید.
اجازه دهید به مدت یک ساعت و نیم با حرارت کم بجوشد.در این مرحله آبلیمو را اضافه کنید و بگذارید ترکیب شما 10 دقیقه دیگر بجوشد سپس زیر آن را خاموش کنید.اگر می خواهید مربا را سرو کنید خلال پسته را 5 دقیقه قبل از سرو روی مربا بریزید چون اگر زودتر این کار را انجام دهید خلال پسته ها حالت خمیر پیدا می کند.
 
 
نکته 
 
موقع شست وشوی کدوهایی که از آب آهک بیرون آمده حتما از آب سرد استفاده کنید چون هرچه آب سردتر باشد زودتر آهک ها را پاک می کند در نتیجه طعم کدو را برمی گرداند.چوب دارچین را که همراه مربا جوشیده دور نریزید. زمانی که مربا را داخل شیشه می ریزید چوب های دارچین را هم همراه آن داخل شیشه بگذارید چون سبب بیشتر شدن عطر مربای شما خواهد بود.
 

مربای کدو حلوایی | طرز تهیه مربای کدو حلوایی
نکات تکمیلی در مورد مرباى کدو حلوایى

مرباى کدو حلوایى جزو مربا و کمپوت میباشد
زمان آماده سازی مواد اولیه و مایحتاج آن حدودا 30 دقیقه
و زمان پخت و انتظار آن در حدود 1 ساعت و 0 دقیقه میباشد .
مرباى کدو حلوایى را می توانید در وعده صبحانه - میان وعده - سرو کنید .
توجه نمایید مقدار مواد اولیه و دستور تهیه برای 4 نفر مناسب میباشد .

مربای کدو حلوایی ، طرز تهیه مربای کدو حلوایی


همچنین مشاهده کنید

سایت انصاف نیوزسایت جهان صنعت نیوزسایت پارسینهخبرگزاری ایسناسایت عصرایرانسایت نورنیوزسایت خبرآنلاینسایت تاپ نازسایت انتخابخبرگزاری مهر