شنبه, ۸ مهر, ۱۴۰۲ / 30 September, 2023
مجله ویستا

عوارض جراحی پلاستیک بینی چیست؟


جراحی پلاستیک بینی چه عوارضی به دنبال دارد؟

تمام جراحی ها ممکن است با عارضه همراه باشند. جراحی زیبایی بینی هم می تواند عوارضی از قبیل عوارض عملکردی و تنفسی و یا عوارض زیبایی در پی داشته باشد که در این مقاله می خوانید. جراحی پلاستیک بینی هم به مانند هر عمل جراحی دیگر می تواند با عوارضی همراه شود.

در صورت آگاهی و دانش بیمار از نکات مهم قبل از تصمیم به جراحی بینی، انتخاب دقیق جراح و انجام جراحی طبق اصول نوین علم جراحی پلاستیک، احتمال این عوارض کمتر می شود ولی هیچ گاه به صفر نمی رسد.

شاید نگاهی سطحی به فهرست عوارض جراحی پلاستیک بینی، ترس زیادی در بیمار ایجاد کند.

اما بروز این ترس، از جنبه هایی مفید فایده خواهد بود. نخست آنکه بیمار از عوارض طبیعی و کوتاه مدت جراحی پلاستیک بینی آگاه و از نظر روحی آماده رویارویی با آن ها می شود.

در ثانی، آگاهی از این عوارض و ترس ناشی از آن موجب می شود که بیمار در تصمیم به عمل و انتخاب جراح دقت بیشتری به عمل آورد و در نتیجه به سهم خود از احتمال بروز آن ها بکاهد.

آنچنان که پیش تر گفته شد، بسیاری از این عوارض، در صورت احتیاط و مهارت جراح قابل پیشگیری خواهد بود.


عوارض جراحی بینی را می توان به دو دسته تقسیم کرد


1- عوارضی که در عملکرد بینی مشخص می شوند، مانند چسبندگی های داخل بینی یا تنگ شدن بیش از اندازه سوراخ های بینی که به ایجاد مشکل تنفسی منجر می شود.

2- عوارضی که در ظاهر بینی نمود می یابند و در بیشتر مواقع، از برداشتن بیش از اندازه بافت های بینی ناشی می شوند، مانند کوچک شدن بیش از اندازه بینی که با دیگر اجزای صورت هماهنگی ندارد.


عوارض عملکردی ناشی از عمل جراحی پلاستیک بینی

کم نیستند شمار بیمارانی که پس از جراحی بینی دچار مشکلات تنفسی شده اند. این موضوع اهمیت توجه به مسائل داخل بینی در حین جراحی بینی را می رساند.

ابعاد جراحی بینی بسیار فراتر از تغییرات در ظاهر بینی است و توجه چندجانبه جراح بینی به تمام این ابعاد، میزان بروز عوارض تنفسی را به حداقل می رساند.

اختلال در عملکردهای حیاتی بینی سایر قسمت های بدن را تحت تاثیر قرار خواهد داد. بی حالی و خواب آلودگی ناشی از نداشتن خواب راحت شبانه و محرومیت از اکسیژن موجب کسالت و بیحالی در طی روز می شود.

محرومیت از تنفس بینی، خشکی مجاری تنفسی و ضعف سیستم دفاعی آن را در پی خواهد داشت.

گرفتگی شدید بینی و التهاب ناشی از آن ، موجب بسته شدن موقت تخلیه سینوس های اطراف بینی و نیز درد سینوسی، سردرد یا احساس پری، سنگینی و فشار در ناحیه سر و صورت می شود.

صدای تودماغی علامتی از گرفتگی راه هوایی بینی است . اختلال بویایی، احساس سرماخوردگی طولانی، خرخر و مشکلات تنفسی حین خواب از علائم دیگر اختلال عملکرد بینی است. مجوعه علائم فوق موجب افت قابل ملاحظه در کیفیت زندگی افراد می شود.


عوارض جراحی پلاستیک بینی چیست؟

جراحی پلاستیک بینی عوارضی را به همراه دارد

عوارض تنفسی می تواننداز مشکلات مختلفی که در ادامه ذکر شده اند، منشا گیرند

1- چسبندگی های داخل بینی:ایجاد زخم در هر بافتی از بدن، موجب بروز واکنش هایی برای ترمیم زخم می شود.

در بینی هم واکنش های ناشی از برش ها و زخم های جراحی می تواند سبب چسبندگی سطوح مختلف بافت های پوشاننده بینی به یکدیگر شده، راه تنفسی را مسدود کند.

گاهی این چسبندگی آنچنان آزاردهنده است که بیمار را ناگزیر از تن دادن به جراحی دوباره جهت رفع آن می کند.

هرچند که احتمال دارد درجاتی از آن، حتی پس از جراحی دوباره باقی بماند.

2- باقی ماندن انحراف تیغه بینی:یکی از معضلات جراحی های پلاستیک بینی، وجود همزمان انحراف تیغه بینی است. گاهی این انحراف ها از دید جراح مخفی می مانند و علائم خود را پس از عمل بروز می دهند. با معاینه دقیق تیغه داخل بینی پیش از عمل جراحی و انجام اصلاح آن حین عمل زیبایی، می توان از این عارضه، حین عمل پیشگیری نمود.

جهت مشخص کردن انحراف های مخفی تیغه بینی و مشکلات دیگری که ممکن است در تنفس از راه بینی تاثیر گذارند، جراح می تواند پیش از عمل، به کمک اندوسکوپ به معاینه کامل داخل بینی بپردازد و آزمون های تشخیصی راه هوایی بینی شامل آکوستیک راینومتری و راینومانومتری را انجام دهد.

در موارد زیادی، عدم تشخیص دقیق پیش از عمل، سبب می شود بیمار با وجود تحمل جراحی و مشکلات معمول آن، پس از عمل دچار علائم انحراف تیغه ی بینی شود وناچار از جراحی مجدد باشد.

البته اصلاح انحراف بینی در این افراد مشکلتر بوده و ممکن است با تغییر شکل ناخواسته بینی هم همراه باشد ولی در صورت عدم وجود عارضه ی دیگر، معمولا علائم بهتر می شوند.

3- بزرگی شاخک های بینی:در برخی از بیماران دارای انحراف تیغة بینی، در سمت مخالف انحراف، شاخک تحتانی یا میانی دارای رشدی بیش از اندازه است.

بزرگی بیش از اندازه شاخک های بینی موجب تنگ شدن راه هوایی بینی می شود.

هر چند در بسیاری از موارد، تشخیص دقیق بزرگی شاخک تحتانی، صرفاً با معاینه ساده پیش از عمل امکان پذیر است، کشف بزرگ بودن شاخکی که فقط در قسمت های پشتی و عمیق آن وجود دارد، نیازمند معاینه با اندوسکوپ است.

متاسفانه به دلایل مختلف، به این امر کمتر توجه می شود و در نتیجه پس از جراحی زیبایی، تنگ تر شدن راه هوایی خود را بیشتر نشان می دهد.

البته امروزه می توان با بهره گیری از روش های نوین، بدون نیاز به برش جراحی، تنها با تکنولوژی های پیشرفته این ایراد را برطرف نمود.

4- تنگی دریچه های بینی:تنگی دریچه ی بینی، شایعترین و مهمترین عارضه تنفسی در بینی های عمل شده است. در جراحی پلاستیک بینی ، تغییرات دریچه بینی حتی در مقیاس میلیمتری، می تواند سلامت بینی را به خطر اندازد.

در مدخل بینی دو دریچه وجود دارد:دریچه خارجی (همان سوراخ های بینی هستند که ممکن است در عمل جراحی بینی، بیش از حد کوچک شده باشند و سبب ایجاد مشکلات تنفسی شوند) و دریچه داخلی بینی (که در بخش درونی تر سوراخ های بینی قرار گرفته و باریک ترین قسمت بینی است).

بنابراین چنانچه جزئی ترین تنگی در دریچه داخلی روی دهد، در مقاومت آن نسبت به جریان هوا تغییرات شدیدی ظاهر خواهد شد.

از سوی دیگر، برداشتن بیش از اندازه غضروف های بینی در عمل جراحی، منجر به تورفتگی های بیش از حد در قسمت پایینی بینی و ایجاد چاله های عمیق در دو سوی نوک بینی می شود.

این تورفتگی های ظاهری، در داخل بینی، خود را به صورت برآمدگی هایی نشان می دهد که مانع عبور جریان هوا از دریچه داخلی بینی می شود. برداشته شدن بیش از اندازه غضروف های بینی در انتهای بخش تحتانی، موجب بسته شدن سوراخ های بینی در هنگام دم می شود. دراین حالت، در دریچه خارجی بینی هم اشکال وجود دارد.

اختلال تنفسی ناشی از اختلال دریچة داخلی بینی از شایع ترین و وخیم ترین عوارض در بینی هایی است که کوچک شده اند. بنابراین، امروزه در روش های جراحی پلاستیک بینی از برداشتن بافت در ناحیه دریچه بینی اجتناب می شود و در بسیاری از موارد هم سعی می شود این دریچه به طور پیشگیرانه تقویت شود. برگرداندن سوراخ های بینی به حالت پیش از عمل، از دشوارترین اقداماتی است که در عمل جراحی مجدد بینی انجام می گیرد و گاه حتی شاید امکان پذیر هم نباشد.

به طور کلی در عوارض ناشی از برداشتن بیش از حد بافت های بینی، باید این نقصان بافت را به شکلی مناسب جبران نمود. در این حالت، جراح چاره ای ندارد جز اینکه از قسمت های دیگر بینی یا بدن، بافت هایی بگیرد و جایگزین بافت از دست رفته کند. این بافت ها، پیوند نامیده می شوند.

پیوندهایی با ارزش ترند که از خود فرد و در همان زمان برداشته شوند و برای خود او مورد استفاده قرار گیرند. برای مثال، در فردی که دچار بسته شدن دریچه داخلی بینی شده، می توان با افزودن پیوندهای غضروفی، تا حدی به باز شدن دریچه کمک کرد.

در مواردی که تنگی خفیف دریچه داخلی بینی وجود دارد، می توان این پیوندها را از خود بینی گرفت، اما در موارد شدید نیز شاید نیازبه آن باشد که این پیوند، از غضروف گوش و یا دنده فراهم شود.

مشکل ناشی از کوچک شدن بیش از اندازه سوراخ های بینی، جدی تر است. در مواردی که به علت بیش از حد برداشته شدن پره ها، کمبود شدید پوست پره های بینی وجود داشته باشد، شاید نیاز به آن باشد که قسمتی از پوست گوش به عنوان پیوند مورد استفاده قرار گیرد.

به همین دلیل در سال های اخیر، برش دادن پره های بینی در جهت کوچک کردن سوراخ های بینی با روش های بسیار مناسب تری جایگزین شده اند.


عوارض جراحی پلاستیک بینی چیست؟

جراحی پلاستیک بینی عوارضی را به همراه دارد
عوارض زیبایی ناشی از عمل جراحی پلاستیک بینی

عوارض زیبایی جراحی پلاستیک بینی بسیار متنوع بوده و مهمترین آنها مشتمل بر موارد زیر است:

ا- بینی زینی شکل:این عارضه در اثر برداشتن بیش از اندازه قوز استخوانی- یا غضروفی ( در نیمة پایینی بینی)- ایجاد می شود. برداشتن بیش از اندازه قوز استخوانی، معمولاً به دلیل تخمین نادرست جراح در مقدار لازم برداشتن قوز حاصل می شود.

در روز های نخست پس از جراحی، تورم موجود در بافت ها، شاید مانع از آن باشد که این عارضه به وضوح نمایان شود.

جهت پیشگیری از این عارضه باز هم به بیماران توصیه می شود از جراح خود درخواست نکنند بینی شان را کوچک کند.

ایجاد قوس مقعر در پشت بینی، شاید نه تنها منجر به عوارض ظاهری ایجاد بینی زینی شکل و حالت مصنوعی آن شود، بلکه به دلیل ارتباط تنگاتنگ میان ظاهر و کارکرد بینی فضای تنفسی داخل بینی را نیز کم و مشکلات تنفسی ایجاد می کند.

از جمله اقدامات پیشگیرانة جراحان بینی، این است که برای کم کردن بافت استخوانی پشت بینی، دقیق و حساب شده عمل کنند و قوز کاذب را از قوز حقیقی تمایز دهند.

دقت در محاسبه، به تجربه و ارزیابی دقیق پیش و حین عمل بستگی دارد. در بسیاری از بینی ها، افتادگی نوک بینی موجب کوتاه به نظر رسیدن جلوآمدگی انتهای بینی می شود.

این امر می تواند قوز پشت بینی را بیش از حد واقعی، برآمده نشان دهد و این قوز کاذب در پشت بینی، جراح را به اشتباه بیندازد. از طرف دیگر عمیق بودن ریشه بالایی بینی در بسیاری از بیماران ایرانی، شدت قوز کاذب را بیشتر نشان می دهد.

به این سبب، تخمین مقدار واقعی کاهش ارتفاع پشت بینی باید با توجه به رفع گودی غیر طبیعی ریشه بالایی بینی و اصلاح جلوآمدگی انتهای بینی انجام گیرد تا از افتادگی نوک بینی بکاهد و قوز کاذب با افزودن و نه با کاهش رفع شود.

امروزه از روش های افزودن بافت ها در قاعده بینی به جای کاستن پشت بینی استفاده می شود تا هم بینی را متناسب جلوه دهند، هم هماهنگی آن را با سایر قسمت های صورت حفظ کنند و البته بیمار را به جراحی مجدد محتاج نکنند.

برای متناسب ساختن بینی زینی شکل، از روش افزودن بافت های پیوندی در پشت بینی استفاده می شود. بافت پیوندی را می توان از محل خود بینی، یا خارج از بینی تأمین نمود.

چنانچه فرورفتگی پشت بینی اندک باشد، شاید برداشت این بافت از تیغه بینی برای تأمین نقص موجود کفایت کند. متأسفانه در بسیاری از موارد، نقص ایجاد شده به اندازه ای است که بافت وام گرفته شده از غضروف های تیغه بینی، برای جبران کفایت نمی کند.

در این هنگام، می توان از بافت های خارج از بینی مانند غضروف گوش و یا غضروف دنده برای پیوند استفاده نمود و بینی های زینی شکل شده را اصلاح کرد. جراحی مجدد بینی جهت رفع این عارضه بسیار دشوار و حساس است. با این همه، شاید اصلاح کامل این عارضه امکان پذیر نباشد.

2- بدشکلی هشت مانند در فاصله هرم استخوانی و غضروفی:شکاف عمیق اسکلت استخوانی و غضروفی بینی در اثر برداشتن بیش از اندازه بافت های حمایت کننده بینی حالتی ایجاد می کند که در آن، بینی از روبه رو مانند عدد هشت به نظر می رسد. این نمای هشت مانند در فاصله بالایی استخوانی و بخش پایینی غضروفی، موجب دوتکه به نظر رسیدن بینی می شود.

صاحبان چنین بینی هایی به علت فرورفتگی هشت مانند، گرفتار مشکلات تنفسی هم هستنند. این فرورفتگی در داخل بینی، دریچه داخلی بینی را تنگ می کند.

پیشگیری این رویداد، بسیار بهتر و ساده تر از اصلاح و درمان آن است. کافی است که حین عمل جراحی، اتصالات غضروفی استخوانی اسکلت بینی تا حد ممکن حفظ و در نتیجه از فروافتادگی این ناحیه جلوگیری شود.

اصلاح این حالت در جراحی مجدد با استفاده از پیوند های غضروفی مخصوصی بنام پیوند های گسترش دهنده اعمال می شود.

این پیوند ها در طول بخش استخوانی و غضروفی بینی امتداد می یابند و با پهن تر کردن طاق استخوانی غضروفی بینی و هماهنگ کردن این دوقسمت، مسیر وسیع تری را برای نفس کشیدن فراهم می کنند.

این غضروف ها را می توان از تیغة بینی یا نواحی خارج از بینی تأمین نمود. در این مورد هم بیمار نباید از جراحی مجدد انتظار بهبود کامل عارضه را داشته باشد.

3- صدمات مجرای اشکی و کاسه چشم:وقوع چنین رخدادی بسیار نادر است. با این وجود، گاه چنین واقعه ای روی می دهد و برای بیمار مشکلات چشمی ایجاد می کند.

ممکن است تورم کیسة اشکی در گوشه داخلی چشم با عفونت های مکرر و شدید کیسه اشکی همراه باشد. علت بروز چنین عارضه ای، بسته شدن مجرای اشکی حین برش بیش از حد عمیق استحوان های بینی است.

حتی ممکن است برش بیش از حد عمیق استخوانی، منجر به جدا شدن بافت همبندی متصل کننده کره چشم به بینی و تغییر حالت چشم شود. چشم ها در این صورت گردتر به نظر خواهند رسید و فاصلة چشم از بینی بیشتر می شود.

امروزه درمان انسداد مجرای اشکی از طریق روش های جراحی اندوسکوپیک بینی بدون برش امکان پذیر است.

در این روش، با استفاده از اندوسکوپ از راه داخل بینی پس از تعیین موقعیت کیسه اشکی، بین کیسه اشکی و حفره بینی ارتباطی مستقیم برقرار می شود.

در این روش، هیچ برشی بر روی صورت داده نمی شود. درمان جداشدگی بافت همبندیِ منجر به گردی چشم نیز نیازمند جراحی کاسه چشم خواهد بود.

4- آسیب پوست بینی:آسیب های شدید شبکه مویرگی زیرپوستی و استفاده نابجا از مواد پیوندی نامناسب، دو علت مهم ایجاد آسیب های پوستی بر روی قسمت استخوانی بینی حین عمل جراحی به شمار می روند. صدمات عمیق مویرگی پوستی موجب نرسیدن خون کافی به پوست و ایجاد مرگ سلولی پوست می شود.

پس از مرگ سلولی پوست بینی، التیام پوست همراه با بافت جوشگاهی ناهماهنگ سبب بدشکلی پوست بینی می شود. برای پیشگیری از این عارضة وخیم، استفاده جراح از ابزارهای جراحی بینی در قسمت های زیر پوست بینی، به ویژه در پوست پوشاننده استخوان بینی باید در کمال آرامش و ملایمت صورت پذیرد.

استفاده از مواد مصنوعی به عنوان پیوند در داخل بینی، با عوارض احتمالی زیادی همراه است و باید از آن اجتناب کرد. بهترین مواد پیوندی همیشه مواد طبیعی و بافت های سالم خود بیمار هستند.

احتمال آسیب پوست بینی در عمل دوم بیش از عمل اول است و در عمل های مجدد بعدی این احتمال بسیار بیشتر می شود.

5- فرورفتگی های پره های بینی:معمولاً این عارضه به دنبال برداشتن غضروف های پره های بینی برای جمع کردن نوک بینی روی می دهد.

معمولاً در نخستین هفته های پس از جراحی، ورم بافت ها مانع آشکار شدن کامل این عارضه می شود.

در مواردی که نوک بینی بیش از اندازه لازم جمع شود، کم بودن غضروف های حمایت کننده نوک بینی و نزدیک شدن بیش از اندازه این غضروف ها به یکدیگر، گذشته از آنکه ممکن است فرورفتگی بیش از اندازه ای در ظاهر بینی پدید آورد، در تنفس از راه بینی نیز اشکال ایجاد می کند.

6- پره وسطی تو کشیده شده بینی:در حالت طبیعی از نظر معیارهای زیبایی بینی، در نمای نیمرخ، پره وسطی بینی باید خود را در ورای پره های جانبی بینی نشان دهد.

در صورت برداشتن غضروف های تیغه میانی، این پره به داخل بینی کشیده می شود. این حالت، نمودی غیرطبیعی از نیمرخ بینی به دست می دهد.

7- برداشته شدن پوست پره های بینی:در مواردی که قسمت زیادی از پره های بینی برداشته شود، به دلیل صاف شدن چین بین بینی و صورت، امکان دارداثر بخیه ها بر روی پوست صورت نمایان شود.

تنگی بیش از اندازه سوراخ های بینی موجب مشکلات تنفسی از راه بینی نیز خواهد شد. پره های بسیار مشخص که با عملکرد طبیعی بینی همراه است و ظاهری طبیعی به بینی می دهند، بسیار بهتر از پره های کوچک شده ای هستند که علاوه بر نشانگر عمل بودن، به ایجاد اشکالات تنفسی نیز کمک می کنند. گاه، باریک بودن راه تنفسی،سبب پایین افتادگی پره کوچک شده به هنگام عمل دم می شود.

شدت عارضه اغلب به صورتی است که کیفیت زندگی بیمار را جدّا تحت تاثیر قرار می دهد و او را ناگزیر از انجام اقدامات اصلاحی خواهد کرد.

8- بالا رفتن بیش از اندازه نوک بینی و بینی خوکی:برداشتن بیش از اندازه بافت های غضروفی و پوست قسمت پایینی بینی، امکان دارد موجب بالا رفتن بیش از حد نوک بینی و در نتیجه، نمای بینی خوکی شکل شود.

در این حالت، عمق سوراخ های بینی از فاصله دور نیز نمایان است و حالتی کاملاً مصنوعی و غیرطبیعی به بینی می دهد. اصلاح این حالت نیز از موارد مشکل در جراحی مجدد بینی است.

زیرا برداشتن و کم کردن بافت ها آسان تر از اضافه کردن به بافت هاست.


عوارض جراحی پلاستیک بینی چیست؟

جراحی پلاستیک بینی عوارضی را به همراه دارد

 

8- باریک شدن بیش از حد نوک بینی:نوک بینی از نظر اصول زیبایی، پهنایی متناسب با قسمت های بالایی دارد.

در صورت باریک شدن بیش از حد نوک بینی، تناسب بین دو بخش بالایی و پایینی بینی و نیز پره ها به هم می خورد و بخش بالایی و پره ها پهن تر به نظر می رسند. معمولاً چنین حالتی مشکلات تنفسی را نیز به دنبال خواهد داشت.

9- گشاد شدن مویرگ های روی پوست بینی:ممکن است مویرگ های روی پوست بینی، هم در بخش بالایی بینی وهم در قسمت نوک بینی گشاد شوند.

در این حالت مویرگ های زیادی بر روی پوست نوک بینی نمایان می شوند. جراحی های مکرر پشت سرهم و دستکاری زیاد بر روی بافت های گوشتی زیر پوستی نوک بینی حین عمل، از عوامل مستعد کنندة این عارضه به شمار می روند.

10- از دست دادن پوست نوک بینی:تأسف بارترین عارضه های جراحی پلاستیک بینی، از دست دادن پوست نوک بینی است.

مانند بخش بالایی بینی، آسیب های شدید شبکه مویرگی زیرپوستی و دستکاری های زیاد در بافت های زیرپوستی نوک بینی در جهت کوچک کردن بیش از حد متعادل، علت مهم ایجاد آسیب های پوستی نوک بینی به حساب می آید.

در موارد بسیار شدید، حتی ممکن است کل پوست نوک بینی از دست برود. برای ترمیم چنین عارضه وخیمی باید از طریق روش های ترمیمی، از پوست قسمت های دیگر صورت، مانند پوست پیشانی یا پوست چین بین لب و بینی استفاده کرد.

12- قوس محدب پشت غضروفی بینی:علت این عارضه معمولا برداشتن بیش از اندازه بخش استخوانی پشت بینی است (بر خلاف تصور عموم که این حالت را ناشی از کم برداشتن بخش غضروفی پشت بینی می دانند).

برای اصلاح این عارضه با انجام جراحی مجدد بسیار دقیق و حساب شده برای تقویت قسمت بالایی بینی و نیز افزودن جلوآمدگی نوک بینی (افزایش در بالا و پایین قسمت محدب) امکان پذیر خواهد بود.

13- مشخص بودن بیش از اندازه پره وسطی بینی:در صورتی که پره وسطی بینی، بیش از اندازه طبیعی مشخص باشد، ظاهر سوراخ های بینی بیش از حد بزرگ جلوه خواهد نمود.
علت این امر، در نظر سطحی شاید آن باشد که پره وسطی بینی به اندازه کافی اصلاح نشده است. با وجود این، در اکثر موارد علت اصلی، بالا رفتن بیش از اندازه پره های جانبی بینی در اثر کم کردن غضروف های نوک بینی است.
ملاحظه می کنید که در صورت تشخیص دقیق، ارزیابی های کامل پیش از عمل، دقت در انتخاب بیماری که داوطلب جراحی پلاستیک است و انتخاب دقیق یک جراح متبحر، امکان پیش گیری از بسیاری از عوارض بالا وجود خواهد داشت.
با بهره گیری از این کلیدهای طلایی، می توان احتمال بروز پیشامدهای نامطلوب جراحی پلاستیک بینی و نیاز به انجام جراحی های دوباره و چندباره را به میزان زیادی کاهش داد و بیمار و خانواده، پزشک و سیستم بهداشت و درمان جامعه را از تحمل هزینه های مادی و معنوی گزاف در امان نگه داشت.

عوارض جراحی پلاستیک بینی چیست؟


همچنین مشاهده کنید

سایت ورزش سهسایت همشهری‌آنلاینسایت جهان صنعت نیوزسایت برترینهاروزنامه توسعه ایرانیروزنامه آرمان ملیسایت مشرقخبرگزاری مهرسایت مثلث آنلاینروزنامه دنیای اقتصاد