شنبه, ۳۱ اردیبهشت, ۱۴۰۱ / 21 May, 2022
مجله ویستا

طرز تهیه پیراشکی گوشت جیائوزی


مواد لازم برای خمیر جیائوزیآرد ساده، یک و نیم پیمانه (حدود یکصد و پنجاه گرم)
آب جوش، هشتاد تا نود میلی لیتر


سبزی برای داخل پیراشکی

کلم، سیصد گرم
تره، سی گرم (می توانید تره فرنگی را جایگزین کنید)
یک تکه کوچک زنجبیل (حدود دو تا سه سانتی متر)
یک حبه سیر خردشده
نمک، یک چهارم قاشق چایخوری

چاشنی برای مواد داخل پیراشکی

س سویا، یک قاشق غذاخوری
نمک، یک چهارم قاشق چایخوری
روغن کنجد، دو قاشق چایخوری
کمی فلفل
شکر، یک دوم قاشق چایخوری

سایر مواد لازم روغن مایع، سه قاشق چایخوری

برای سس

سس سویا، دو قاشق غذاخوری
سرکه برنج، دو قاشق غذاخوری


طرز تهیه جیائوزیآرد را در یک کاسه ی جادار بریزید. هشتاد تا نود میلی لیتر آب جوش به آن اضافه کنید و با یک جفت چوب غذاخوری یا یک قاشق هم بزنید.
با دستان خود خمیر را ورز داده و آن را به شکل یک گلوله درآورید. آن را روی یک تخته ی برش قرار دهید. خمیر را دو تا سه دقیقه ورز دهید تا این که حالت ارتجاعی به خود بگیرد.
خمیر را در پلاستیک بپیچید یا در یک کیسه ی پلاستیکی قرار دهید و بگذارید به مدت سی دقیقه استراحت کند. پس از گذشت این مدت زمان، خمیر باید نرم شود و به انگشتانتان نچسبد.
در حالی که خمیر در حال استراحت است، مواد اولیه برای داخل پیراشکی ها را آماده می کنیم. کلم را ریز خرد کنید و در یک کاسه قرار دهید. آن را با یک چهارم قاشق چایخوری نمک مخلوط کنید و بگذارید به مدت پنج تا شش دقیقه بماند.
تره ها را خرد کنید. زنجبیل و سیر را پوست کنده و رنده کنید.
وقتی که کلم پیچ را به نمک آغشته کردید، در یک پارچه و یا دستمال آشپزخانه ی تمیز بپیچید و آرام فشار دهید تا مایع آن خارج شود. کلم را به داخل کاسه بریزید و تره ی خرد شده، زنجبیل رنده شده و سیر را به همراه یک قاشق غذاخوری سس سویا، یک چهارم قاشق چایخوری نمک، دو قاشق چایخوری روغن کنجد، کمی فلفل و نصف قاشق چایخوری شکر را اضافه کنید. آنها را به خوبی مخلوط کنید.


طرز تهیه پیراشکی گوشت جیائوزیپس از آن که خمیر به مدت سی دقیقه استراحت کرد، آن را به شکل یک استوانه به طول بیست سانتی متر لوله کنید. آن را به بیست قسمت مساوی هر یک به طول حدود یک سانتی متر تقسیم کنید.

روی هر یک از تکه ها کمی آرد بپاشید. با شصت های دست خود هر قسمت از خمیر را فشار دهید تا به شکل دایره هایی به قطر پنج تا شش سانتی متر در آورید. هر یک از این تکه خمیرهای دایره ای شکل را با استفاده از یک وردنه پهن کرده و به شکل دایره هایی نازک تر به قطر نُه سانتی متر درآورید.
هر بار یک تکه خمیر را در کف یک دست خود قرار دهید و حدود دو قاشق چایخوری از مواد را در وسط خمیر قرار دهید. لبه های خمیر را از سمتی که نزدیک به خودتان است برگردانید. سپس لبه های طرف دیگر را برگردانید و تا کنید تا روی مواد داخل را بپوشاند. لبه ها را به هم فشار دهید، حدود پنج چین عمودی کوچک ایجاد کنید. پیراشکی ها باید شبیه به کیف های هلالی شکل کوچک باشند.

یک ماهیتابه را گرم کنید. کف آن یک قاشق چایخوری روغن سرخ کردنی بریزید، و پیراشکی ها را طوری قرار دهید که چین های آن رو به بالا باشد. آن را روی حرارت متوسط سرخ کنید.

وقتی که زیر پیراشکی ها به رنگ قهوه ای طلایی درآمد، یک پیمانه آب جوش اضافه کنید و بی درنگ در آن را بگذارید و اجازه دهید تا به مدت شش تا هفت دقیقه بخارپز شود.
در ماهیتابه را بردارید و ماهیتابه را روی حرارت بالا بچرخانید تا تمام مایع باقی مانده در آن تبخیر شود. وقتی که تمام مایع تبخیر شد، دو قاشق چایخوری دیگر روغن گیاهی اضافه کنید و کمی بیشتر سرخ کنید تا ترد شود.
پیراشکی ها را در یک دیس بچینید. این پیراشکی ها را می توان با سس سرو کرد که از مخلوط کردن دو قاشق غذاخوری سس سویا با دو قاشق غذاخوری سرکه برنج درست می شود.


طرز تهیه پیراشکی گوشت جیائوزی

نکات تکمیلی در مورد جیائوزی

جیائوزی جزو غذای ملل - سایر میباشد
زمان آماده سازی مواد اولیه و مایحتاج آن حدودا 1 ساعت و 30 دقیقه
و زمان پخت و انتظار آن در حدود 10 دقیقه میباشد .
جیائوزی را می توانید در وعده نهار - شام - پیش غذا - سرو کنید .
توجه نمایید مقدار مواد اولیه و دستور تهیه برای 2 نفر مناسب میباشد .

طرز تهیه پیراشکی گوشت جیائوزی


همچنین مشاهده کنید

سایت مثلث آنلاینخبرگزاری ایرناسایت دیدبان ایرانسایت ارانیکوخبرگزاری باشگاه خبرنگارانروزنامه توسعه ایرانیسایت همشهری‌آنلاینسایت ورزش سهروزنامه آفتاب یزدروزنامه آرمان ملی