چهارشنبه, ۲۹ دی, ۱۴۰۰ / 19 January, 2022
مجله ویستا

طرز تهیه ترشی و شور


طرز تهیه ترشی و شور های خوشمزه برای این فصل برایتان انتخاب کرده ایم چره که خوردن غذا با ترشی در فصل های سرد بسیار لذت بخش است و رنگ و مزه ی آن اشتها را تحریک می کند.

طرز تهیه ترشـی آجــیل

مواد لازم

بادام پوست کنده:200 گرم

 فندق:200 گرم

پسته:200 گرم

مغز گردو:200 گرم

سرکه، نمک و تخم گشنیز:به میزان لازم

 
طرز تهیه ترشی و شور

طرز تهیه

همه آجیل ها را از یک ساعت قبل در آب گذاشته و خیس می کنیم، سپس آنها را از آب خارج کرده، مرتب می چینیم و در هر ردیف لابه لای آنها را کمی تخم گشنیز و نمک اضافه کرده و در پایان سرکه را روی مواد می ریزیم، به طوری که تمام مواد را پوشش دهد. این ترشی بسیار لذیذ است و پس از چهار تا پنج روز قابل استفاده می شود.

طرز تهیه ترشـی گل کلـم و انـار

 مواد لازم

گل کلم:200 گرم 

 اناردان شده سفید:200 گرم 

سیر نگینی خرد شده:یک بوته 

فلفل سبز تند:30 گرم 

نمک و فلفل سفید از هر کدام:یک قاشق چایخوری 

 سرکه سفید:به میزان لازم

 
طرز تهیه ترشی و شور

 طرز تهیه

 گل کلم را ریز خرد کرده، سیر و فلفل تند را به همراه انار با گل کلم مخلوط می کنیم. نمک و فلفل سفید را افزوده و مواد را داخل شیشه استریل شده می ریزیم، روی آن را با سرکه سفید کاملا می پوشانیم و به مدت دو هفته زمان می دهیم تا ترشی آماده مصرف شود.

طرز تهیه ترشـی انار و لـبو

 مواد لازم

 لبو:پنج عدد 

سیب درختی:سه عدد

انار:دو عدد 

 سرکه:به میزان لازم 

 شکر:دو قاشق مرباخوری


طرز تهیه ترشی و شور
 

طرز تهیه

لبوهای خام را رنده نموده و سرکه را به میزانی که روی لبوها را بگیرد، به آن اضافه می کنیم. ترکیب لبو و سرکه را روی حرارت ملایم گذاشته، اجازه می دهیم تا بجوشد و حالتی مانند مارمالاد پیدا کند. سیب ها را پوست کنده، رنده نموده و به لبوهای جوشیده اضافه می کنیم، سپس شکر را افزوده و می گذاریم تا مخلوط مواد چند جوش بخورد. مواد را کنار گذاشته تا سرد شوند. انارها را دان کرده، بعد از سرد شدن مواد، آن را افزوده و مخلوط می کنیم. ترشی را در شیشه ریخته، پنج تا شش روز در آن را بسته نگه داشته و اجازه می دهیم تا کاملا آماده شود.

طرز تهیه ترشی کلم بنفش

مواد لازم

کلم بنفش:یک عدد

نمک:سه قاشق سوپخوری

فلفل پاپریکا:یک قاشق سوپخوری

فلفل قرمز:یک قاشق سوپخوری

شکر:دو قاشق سوپخوری

سرکه سفید:به میزان لازم


طرز تهیه ترشی و شور
 

طرز تهیه

کلم بنفش را به صورت خلالی خرد کرده، سپس در آبکش می ریزیم و روی آن نمک می پاشیم. سه الی چهار ساعت به آن زمان می دهیم، پس از آن کلم بنفش را زیر آب سرد می شوییم و آن را کاملا فشار داده تا آب اضافی آن خارج شود. بعد در شیشه مناسبی ریخته و لابه لای آن پاپریکا، فلفل قرمز و شکر می پاشیم. روی آن را با سرکه سفید پر می کنیم و در آن را محکم می بندیم. این ترشی تا زمان مصرف، در بیرون یخچال ماندگاری دارد، ولی پس از این که در آن را باز کردیم باید در یخچال نگهداری شود، در غیر این صورت رنگ آن تغییر می کند.

طرز تهیه خیـارشـور

مواد لازم ( دو کیلوگرم)

خیار قلمی:دو کیلوگرم

نمک:چهار قاشق غذاخوری

دانه فلفل سیاه:یک قاشق غذاخوری

تلخون یا مرزه:50 گرم (یک دسته کوچک)

سرکه:یک پیمانه

سیر:یک بوته

آب:به میزان لازم

 
طرز تهیه ترشی و شور

طرز تهیه

برای تهیه یک خیارشور عالی، یک روش بسیار عالی دارم که می خواهم به شما نیز یاد بدهم. در یک ظرف بزرگ مثل قابلمه آب می ریزیم و یک تخم مرغ خام در آن می اندازیم. حالا میزان مشخصی نمک افزوده و هم می زنیم. وقتی نمک کم باشد، تخم مرغ همان حالت اولیه آب بی مزه را دارد، ولی وقتی به قدر کافی شور شود، سر تخم مرغ به سمت بالا مایل می شود. البته اگر آب بیش از حد هم شور شود تخم مرغ کامل حالت ایستاده می گیرد. بهترین زمان برای استفاده در شور ها زمانی است که تخم مرغ مایل به بالا می شود.

آب نمک را روی حرارت گذاشته تا به جوش آید. همزمان شیشه ای تمیز انتخاب می کنیم و خیارها را یک ردیف داخل شیشه می چینیم، بعد دانه فلفل سیاه یا فلفل چیلی تازه و نیمی از تلخون را در شیشه می ریزیم. ردیف بعدی خیار را چیده و مابقی سبزی را هم می افزاییم. بعد سرکه را در شیشه می ریزیم و وقتی آب جوش آمد، سریع آن را روی خیارها می ریزیم، شیشه را لب به لب پر می کنیم و خیلی زود در شیشه را می بندیم. در شیشه تا وقتی خیارشورها برسند نباید باز باشد. کامل پر کردن شیشه باعث پلمپ شدن در آن می شود. به صورت معمول خیارشور 10 تا 15 روز طول می کشد تا برسد. بهتر است شیشه در هوای باز نگهداری شود.

طرز تهیه ترشی و شور


همچنین مشاهده کنید

سایت دیدبان ایرانخبرگزاری فارسسایت فرادیدسایر منابعسایت تابناکسایت تجارت نیوزسایت اعتماد آنلاینسایت دیدارنیوزروزنامه شرقروزنامه ایران