چهارشنبه, ۲۸ اردیبهشت, ۱۴۰۱ / 18 May, 2022
مجله ویستا

طرز تهیه مقلوبه


 مواد لازم طرز تهیه مقلوبه

بادنجان سرخ کرده 2 عدد بزرگ
برنج      2 پیمانه
گوشت برّه با استخوان 450 گرم ( آن را با ادویه آبپز کنید)
پیاز ریز خرد کرده و سرخ شده 2 عدد
آبِ گوشت 4 یا 5 پیمانه
نمک، فلفل، پاپریکا (فلفل شیرین)، دارچین   بسته به دلخواه
هل و زردچوبه به مقدار لازم


طرز تهیه مقلوبه

    بادنجان ها را پوست می کنیم. روی آنها نمک می پاشیم و 30 دقیقه اجازه می دهیم در همین حال باقی بماند تا تلخی آن گرفته شود. سپس آنها را می شوییم و حلقه و بلافاصله سرخ می کنیم تا حدی که به رنگ طلایی پر رنگ درآید. بعد آنها را از روغن بیرون می آوریم و روی حوله کاغذی قرار می دهیم تا روغن اضافه آن گرفته شود.
    برنج را می شوییم، 15 دقیقه  آن را خیس می کنیم و قبل از استفاده، آب آن را دور می ریزیم.
    گوشت را با ادویه ها و گیاهان معطر مانند نمک، فلفل، دارچین، هل، پاپریکا و و برگ بو آب پز می کنیم. مراقب باشید که به اندازه کافی آب گوشت برای درست کردن این غذا داشته باشید. پیازهای ریز خرد شده را سرخ می کنیم به اندازه ای که رنگ آنها کم پر رنگ شود. روغن اضافی آن را می گیریم. وقتیگوشت پخت آن را ته قابلمه قرار می دهیم.


طرز تهیه مقلوبه


    بادنجان های سرخ کرده را روی گوشت می چینیم.
    برنج خیس کرده را روی بادنجان ها می ریزیم. (در این مرحله می توانید زردچوبه، هل، پاپریکا، نمک، فلفل سیاه، و دارچین را علاوه بر گوشت، به برنج یا بادنجان هم بزنید. قبل از افزودن بادنجان به بقیه مواد ادویه را با برنج مخلوط کنید و یا می توانید این ادویه ها را قبل از افزودن آب گوشت، روی برنج بریزید. هر دو شیوه، خوب و کاربردی است.) این غذا با ادویه زیاد بسیار خوشمزه تر می شود.
    آب گوشت را به اندازه ای که فقط حدود یک سانتیمتر روی برنج را بپوشاند به قابلمه اضافه می کنیم. بعد در صورت نیاز، می توانیم در حین پخت، آب گوشت بیشتری به آن اضافه کنیم. قابلمه را روی حرارت می گذاریم تا جوش بیاید و سپس شعله را کم می کنیم. در صورت تمایل برای جلوگیری از سوختن غذا، می توانیم روی شعله، شعله پخش کن قرار دهیم.
    حدود 20 تا 30 دقیقه زمان می دهید تا غذا بپزد. وقتی غذا آماده است که برنج بپزد و پف کند.
    قابلمه را روی دیس برمی گردانیم و در صورت تمایل با خلال پسته و بادام روی آن راتزیین می کنیم. (می توانید این غذا را به دلخواه با ماست ساده یا سالاد سبزیجات سرو کنید.)
 


طرز تهیه مقلوبه

نکات تکمیلی در مورد مقلوبه

مقلوبه جزو غذای ملل - عربی میباشد
زمان آماده سازی مواد اولیه و مایحتاج آن حدودا 15 دقیقه
و زمان پخت و انتظار آن در حدود 2 ساعت و 0 دقیقه میباشد .
مقلوبه را می توانید در وعده نهار - شام - سرو کنید .
توجه نمایید مقدار مواد اولیه و دستور تهیه برای 4 نفر مناسب میباشد .

طرز تهیه مقلوبه


همچنین مشاهده کنید

سایت بیتوتهخبرگزاری اسپوتنیکسایت برترینهاسایت همشهری‌آنلاینروزنامه آفتاب یزدسایت نمناکسایت ساعدنیوزخبرگزاری ایلناسایت مثلث آنلاینسایت مشرق