پنجشنبه, ۱۰ آذر, ۱۴۰۱ / 1 December, 2022
مجله ویستا

غار 30 هزار ساله بورنیک در اطراف تهران + تصاویر


غاری 30 هزار ساله و جالب در اطراف تهران

ایران زمین این هفته از سفر به غاری در نزدیکی فیروزکوه می گوید که تا به امروز میزبان گردشگران بسیاری بوده است.
انسان همیشه بخاطر سرشت خود دنبال زیبایی ها و کشف چیزهای جذابی می گردد به همین منظور یکی از موضوعاتی که برایش اهمیت دارد رفع خستگی یک هفته کاری از تن خود است.

در واقع دلش می خواهد گاهی یک سفر متفاوت را تجربه کند که مدت زمان آن هم کوتاه باشد تا به انجام کارهای خود هم برسد.


غار 30 هزار ساله بورنیک در اطراف تهران + تصاویر

سفری جذاب به غار بورنیک

در مسیر دماوند به فیروزه کوه، نزدیک روستای هرانده غار جالبی وجود دارد که مقصد خیلی از کوهنوردها و علاقه مندان به طبیعت است. البته از هرانده تا غار بورنیک باید حدود دو ساعت پیاده روی کنید. بور در لهجه محلی تغییر یافته کلمه "بار" است که این کلمه نیز ضمن ترکیب با واژه نیک به معنای محل امن و جایگاه نیک، مصطلح گردیده است . البته "بار" در اصل و اساس به معنای ساحل و جای امن هم به کار می رود و نام رودبار می تواند معنی ساحل و یا کنار رود داشته باشد.


غار 30 هزار ساله بورنیک در اطراف تهران + تصاویر

 غار سنگی بورنیک در فیروزکوه

هنگامی که از دهانه غار به دشت بورنیک نگاه می کنید، قطعا به یاد انسان های می افتید که 30 هزار سال پیش خانه هایشان غارهای سرد آهکی بوده و شاید در طول روز بارها کوه را بالا و پایین می کردند، بدون آنکه از پدیده ای به نام آرتروز خبر داشته باشند.

طبق اندازه گیریهای بعمل آمده، دهانه غار 15*10 متر و ارتفاع آن 6 متر می باشد و از سطح دریا 1950 متر ارتفاع دارد.


غار 30 هزار ساله بورنیک در اطراف تهران + تصاویر

 غار سنگی بورنیک

مجموعه غار بورنیک از سه تالار عظیم شکل گرفته است که با پاگذاشتن به هر کدام با یک ارتفاع متفاوتی روبرو می شوید .زمانیکه در داخل این غار می ایستید و به آسمان نگاه می کنید رنگ زیبا و ابرهای بزرگش آنچنان توجه تان را جلب می کند که برای مدتی مبهوتش می شوید.

زمانیکه از ماشین خود تا این غار پیاده می روید در راه فضاهای سبزی را می بینید که می توانید نهار و یا صبحانه را همانجا صرف کنید. الیته بسیاری از گردشگران هم هستند که شب در کنار غار چادر می زنند و استراحت می کنند پس نگران نا امن بودنش نباشید .شما یک مکان امنی را برای گردش انتخاب کرده اید.


غار 30 هزار ساله بورنیک در اطراف تهران + تصاویر

غار بورنیک 

فرصت خوبی است تا با این آلودگی هوا در پایتخت به این فضای پاک بروید تا از هوایش لذت ببرید.اما برداشتن وسایل ضروری را هم از یاد نبرید چراکه در این سفر متفاوت به طور حتم لازمتان می شود.

غار 30 هزار ساله بورنیک در اطراف تهران + تصاویر


همچنین مشاهده کنید

سایت نورنیوزخبرگزاری تسنیمسایت بیتوتهسایت اقتصاد 24سایت زومیتروزنامه توسعه ایرانیسایت برترینهاسایت فرادیدخبرگزاری باشگاه خبرنگارانخبرگزاری صدا و سیما