سه شنبه, ۵ تیر, ۱۴۰۳ / 25 June, 2024
مجله ویستا

جزییات کامل و دلیل ساخت دیوار برلین + تصاویر


چرا دیوار برلین ساخته شد

دیوار برلین ارثیه شرایط ژئوپولتیک پایان جنگ دوم جهانی و دوقطبی شدن جهان بود اما شاید برای بسیاری از شما جای سوال باشد که دیوار برلین به چه منظور ساخته شده است؟با ما همراه باشید تا به پاسخ سوالتان با جزییات کامل برسید.

دیوار برلین اصلی ترین نماد جنگ سرد بود که به پردهٔ آهنین مشهور شد و به مدت 28 سال شهر برلین را به دو منطقهٔ شرقی و غربی تقسیم کرد.

پس از خاتمهٔ جنگ جهانی دوم و در سال 1947 چهار کشور اصلی پیروز در جنگ جهانی دوم شامل شوروی، آمریکا، انگلیس و فرانسه اقدام به تقسیم کشور شکست خورده آلمان به چهار بخش مجزا نمودند.


جزییات کامل و دلیل ساخت دیوار برلین + تصاویر

سربازان مشغول ساخت دیوار برلین اند

با این که تمام شهر برلین در قسمت تحت نفوذ شوروی قرار گرفته بود و ابتدا تصور می شد که تمام این شهر توسط شوروی اداره خواهد شد ولی به دلیل اهمیت و ویژگی های خاص برلین این اتفاق رخ نداد و قرار شد که این شهر با آنکه در داخل خاک آلمان شرقی قرار گرفته ولی میان چهار کشور اصلی پیروز در جنگ تقسیم شود.

در ماه های نخست این شهر توسط کمیسیونی متشکل از هر چهار کشور اداره شد و ریاست این کمیسیون هر ماه و به صورت چرخشی به عهدهٔ یکی از چهار کشور بود. سپس قرار شد قسمت شرقی شهر تحت کنترل نیروهای شوروی باقی بماند و قسمت غربی آن بصورت مشترک توسط سه دولت آمریکا، انگلیس و فرانسه اداره شود.

دختری که از مرز آلمان غربی عبور کرده است

در سال 1948 کشورهای آمریکا، انگلیس و فرانسه بخش های تحت حاکمیت خود را یکپارچه کردند و جمهوری فدرال آلمان را که به آلمان غربی مشهور شد شکل دادند. به دنبال آن نواحی غربی شهر برلین زیر نظر آلمان غربی قرار گرفت.

در 7 اکتبر 1949 اتحاد جماهیر شوروی در بخش تحت حاکمیت خود یک دولت کمونیستی روی کار آورد که منجر به شکل گیری جمهوری دموکراتیک آلمان یا آلمان شرقی شد و در نتیجه نواحی شرقی برلین که تحت نفوذ شوروی بود زیر نظر آلمان شرقی قرار گرفت. با حاکم شدن کمونیست ها در آلمان شرقی شرایط اقتصادی و اجتماعی رو به وخامت گرایید و نارضایتی مردم را در پی داشت.


جزییات کامل و دلیل ساخت دیوار برلین + تصاویر

ساخت دیوار برلین

با آغاز جنگ سرد کشمکش ها بین شوروی و دولت های غربی بالا گرفت و در نهایت مرز بین آلمان شرقی و آلمان غربی بسته شد. با این حال شهروندان برلین هنوز آزاد بودند تا بین قسمت های شرقی و غربی شهر تردد کنند.

براساس آمارهای منتشر شده در فاصلهٔ سال های 1949 تا 1961 حدود 5/2 میلیون نفر از آلمان شرقی به آلمان غربی مهاجرت کردند و راه اصلی آن ها ورود به برلین غربی بود.

همچنین طی شش ماه اول سال 1961 تعداد 160هزار نفر یعنی تقریباً روزانه 2000 نفر از برلین شرقی به برلین غربی پناهنده شدند. بیشتر مهاجرین کارگران متخصص، کارشناسان، اساتید دانشگاه و روشنفکران بودند.


جزییات کامل و دلیل ساخت دیوار برلین + تصاویر

کارگران در حال ساخت دیوار برلین

این امر موجب نارضایتی دولت آلمان شرقی و اتحاد جماهیر شوروی شد. از این رو آن ها دست به عملی محدودکننده زدند و به دستور نیکیتا خروشچف، رهبر اتحاد جماهیر شوروی تمام راه های ارتباطی بین برلین شرقی و غربی را مسدود کردند و دیوار برلین را به عنوان «دیوار حافظ ضد فاشیست» و با هدف جلوگیری از رفت وآمدهای نامطلوب (به تعبیر اروپای شرقی) بنا کردند.

جزییات کامل و دلیل ساخت دیوار برلین + تصاویر