جمعه, ۱۴ بهمن, ۱۴۰۱ / 3 February, 2023
مجله ویستا

تاثیر نگهداری “لوازم آرایشی” در یخچال


حتما تا کنون شنیده اید  که اگر لوازم آرایشی را درون یخچال قرار دهیم عمر بیشتری پیدا خواهند کرد و دیرتر خراب می شوند.این گفته تا چه اندازه حقیقت داردو شرایط نگهداری لوازم آرایشی در یخچال به چه صورتی خواهد بود؟
 
متخصصان پوست می گویند چندین دلیل مهم برای نگهداری لوازم آرایشی در یخچال وجود دارد. دما ثابت است و خیلی سرد یا خیلی گرم نمی شود. اتفاقی که ممکن است بر ترکیب یا میزان غلظت محصول تاثیرگذار باشد. موم، روغن یا آب درون محصول در مواجهه با گرما یا رطوبت، ممکن است از هم جدا شوند یا به اصطلاح وا بروند. به همین دلیل توصیه می شود بعضی داروها و محصولات موضعی در یخچال نگهداری شوند. به این ترتیب عمر مفید بعضی دیگر از لوازم آرایشی هم طولانی تر می شود. پس بهتر است بطری شیر و ظرف تخم مرغ را کمی جابه جا کنید تا برای لوازم آرایشی فضا باز شود.
 

تاثیر نگهداری “لوازم آرایشی” در یخچال
 
ویتامین هایC و E در مقابل گرما دوام ندارند؛ به همین دلیل، لوازم آرایشی حاوی این دو ویتامین را در یخچال قراردهید. اما اگر در دمایی مطبوع، بین 15 تا 21 درجه سانتی گراد زندگی می کنید، به طور کلی احتیاج چندانی به قراردادن لوازم آرایشی داخل یخچال نخواهید داشت. در این میان، به خاطر داشته باشید که محصولاتی که ماده اصلی تشکیل دهنده شان روغن و موم است را نباید در هوای سرد یخچال نگاه دارید.
 
روغن مایع داخل یخچال به جامد تبدیل می شود و به این ترتیب ماهیت آن محصول تغییر می یابد. پس آنها را در هوای سرد یخچال نگهداری نکنید.
 
اگر در منطقه ای گرم زندگی می کنید که درجه دما بیش از 40 درجه سانتی گراد است، کرم های مرطوب کننده تان را باید داخل یخچال نگاه دارید؛ وگرنه سه برابر سریع تر از وضع معمول به حالت ماندگی می رسند.
 
محصولات طبیعی یا ارگانیک
 
بیشتر محصولات امروزی حاوی نگهدارنده هایی هستند که بدون قرار دادن محصولات در یخچال، از رشد باکتری ها جلوگیری می کنند. اما اگر محصولات ارگانیک یا طبیعی بدون این نگهدارنده ها را ترجیح می دهید، باید بلافاصله پس از باز کردن، آنها را در یخچال قرار دهید چون عمر این محصولات به بلندی محصولات دارای نگهدارنده نیست.
 
عطر
 
اگر عطرهای خود را دور از گرما نگه دارید، عمر عناصر ترکیبی درون آنها را افزایش داده اید. به گفته محققان، نگهداشتن عطر در یخچال می تواند آن را در مقابل اکسید شدن ناشی از گرما یا نور مستقیم خورشید حفظ کند، چون این دو عامل تاثیر مخربی بر ترکیبات شیمیایی عطرها می گذارند.
 
کرم دور چشم
 
استفاده از درمان پف چشم با کرم های سرد برای کسانی که معمولا چشم های شان حالت خواب آلود دارد، بسیار تاثیرگذار است، چون دمای پایین، مویرگ ها را منقبض کرده و درنتیجه جریان مایع در بافت نرم را کاهش
میدهد. کم شدن جریان مایع، التهاب و پف را کم کرده و حس خوبی را هم برای شما به ارمغان می آورد.
 
ماسک های صورت
 
محققان درباره ماسک های صورت می گویند:بهتر است ماسک های مرطوب کننده، آرام بخش و ترمیم کننده پوست را در یخچال حفظ کنید، به ویژه اگر پوست حساس و مستعد قرمز شدن دارید، چون سرما مویرگ ها را منقبض کرده و قرمزی پوست شما را هم کاهش می دهد.

محصولاتی که در آنها باز شده اند
 
محافظت از خلوص و تاثیرگذاری عناصر فعال در محصولاتی که قبلا در آنها را باز کرده اید، بسیار مهم است. مواد آرایشی حاوی ترکیبات فعالی مانند رتینول، ویتامین C، پپتیدها و هیدروکینون باید در دمای خنک نگهداری شوند.
 
محصولات حاوی تحریک کننده فلزی
 
بعضی لوازم آرایشی مثل کرم مرطوب کننده سر ساچمه ای، حاوی اعمال کننده های فلزی هستند و زمانی که سرد باشند، تاثیر درمانی بهتری دارند. بسته بندی این مرطوب کننده به صورتی است که ژل موجود در آن از کنار سر ساچمه ای رول مانند آن رد شده و سرد می شود. این کار باعث می شود پوست شما در تمام طول روز آبرسانی شود.
 
خط چشم
 
جالب است بدانید که چهره پردازان حرفه ای معتقدند برای داشتن یک خط چشم صاف و تمیز، مداد خط چشم تان را پیش از تراشیدن برای مدت 10 دقیقه در یخچال (یا محل خنک) قرار دهید. حتی اگر عجله دارید و زمان کم است، می توانید مداد را چند دقیقه در فریزر بگذارید.

رژ لب و برق لب
 
احتمالا برای شما هم اتفاق افتاده که رژ لب را در ماشین یا جیب تان جا بگذارید و تحت تاثیر گرما، رژ لب کاملا آب شده باشد. هنگامی که رژ لب در یخچال باشد، فرم خود را حفظ می کند. ولی آب شدن رژ هم راه چاره دارد؛ رژ را سریع در یخچال بگذارید. کافی است پس از یک ساعت به آن سر بزنید و ببینید که دوباره به حالت اول خود بازگشته است.
 

تاثیر نگهداری “لوازم آرایشی” در یخچال
 
لاک ناخن
 
هنگامی که لاک ناخن زیر نور خورشید و گرما قرار می گیرد، غلظت لاک ناخن کم می شود، حتی گاهی ممکن است دچار تغییر رنگ شود. نگهداری لاک ناخن در یخچال می تواند مانع چنین اتفاقی شود.
 
ضد آفتاب
 
اگر کرم ضد آفتاب را در محیط گرم قرار بدهید، مقاومت آن در برابر اشعه ماوراء بنفش کم می شود. پس ضد آفتاب ها را از روی میز جمع کرده و با جابه جا کردن وسایل داخل یخچال، جایی برای آنها باز کنید.
 لوازم آرایشی, مواد آرایشی و بهداشتی, نگهداری لوازم آرایشی
 
 
کرم های ضد آکنه
 
متخصصان تاکید می کنند هرگاه کرم ضدآکنه می خرید، دستورهای روی جعبه آن را به طور کامل مطالعه کنید، چون چنین محصولات آرایشی- بهداشتی اگر در شرایط غیراستاندارد نگهداری شوند، تاثیر درمانی خود را ازدست می دهند.
 
آرایش مایع
 
این مورد شامل همه چیز می شود؛ از زیرکاری، ریمل، مژه و ابرو گرفته تا خط چشم مایع. همه این مواد عمر مفید خود را دارند و از زمانی که در آنها را باز می کنید، به سرعت عمرشان کاهش می یابد. برای افزایش این عمر مفید باید لوازم آرایشی را در یخچال قرار دهید، البته لوازم باز نشده را هم می توانید به همین صورت نگهداری کنید.
 

تاثیر نگهداری “لوازم آرایشی” در یخچال
 
نکته
 
این طور به نظر می آید که تصمیم گرفتید لوازم آرایشی را به یخچال منتقل کنید. اما بهتر است اول آنها را در یک ظرف در بسته قرار دهید. این کار، نکات مثبت خاص خود را دارد. ازجمله اینکه با این کار لوازم آرایشی از دسترس کودکان  و البته آقایان حواس پرت! دور می ماند و نکته دیگر اینکه زمانی که به آنها احتیاج دارید، لازم نیست برای برداشتن هر کدام مسیر آشپزخانه را پیش بگیرید! بلکه یک‏بار کیف یا بسته مشخصی را از یخچال بر می دارید و به راحتی آن را در یخچال قرار می دهید، ضمن اینکه امکان تداخل بوی محصولات غذایی با وسایل بهداشتی- آرایشی به حداقل می رسد.
 
با توجه به فراوانی و افزایش روز افزون مصرف انواع این گونه فرآورده ها چنانچه به صورت صحیح استفاده نگردد و یا در شرایط مناسب نگهداری نگردد، می تواند به مصرف کننده آسیب برساند. 
تاثیر نگهداری لوازم آرایشی در یخچال


همچنین مشاهده کنید

سایت اقتصادنیوزسایت زومیتروزنامه شهروندخبرگزاری تسنیمروزنامه توسعه ایرانیسایت ورزش سهسایت اعتماد آنلاینروزنامه ایرانسایت نورنیوزروزنامه همشهری