شنبه, ۳۱ اردیبهشت, ۱۴۰۱ / 21 May, 2022
مجله ویستا

آداب و رسوم عید نوروز در قزوین + تصاویر


ماه اسفند با دیگر ماه های سال متفاوت است و حال و هوای دیگری دارد و علت آن نزدیک شدن به عید نوروز می باشد. همه مردم در تکاپو هستند و خود را برای سال جدید آماده می کنند.در جای جای ایران رسم و رسومات خاصی برای عید نوروز وجود دارد که مردم سعی می کنند آنها را انجام دهند اما صله رحم و دید و بازدید عید از مراسمی است که در کل ایران در عید نوروز انجام می شود و از روز اول عید، دید و بازدیدهای خانوادگی آغاز می شود و تا قبل از سیزده به در پایان می گیرد.


آداب و رسوم عید نوروز در قزوین + تصاویر

مردم استان قزوین مانند مردم دیگر مناطق ایران، از اوایل اسفندماه خود را برای برگزاری مراسم سال نو آماده می کنند. آنها همراه خانه تکانی و نظافت، به خانه تکانی دل های خود می پردازند. در روز عید با چیدن سفره های رنگین، پذیرای میهمانان خود می شوند. آنها در سفره های پارچه ای قلمکار و ظروف رنگارنگ بلوری، انواع شیرینی های خانگی، انجیر، آلبالوی خیس شده، نخود، کشمش و نقل و نوعی توت که با خمیر پودر پسته و بادام درست می کنند، می چینند و به میهمانان تخم مرغ رنگ شده (با پوست پیاز) عیدی می دهند.


آداب و رسوم عید نوروز در قزوین + تصاویر

نوروزی خوانی

نوروزی خوانی یکی از مراسم مربوط به روزهای پایانی سال است و جزئی از مراسم استقبال عید نوروز به شمار می رود. نوروزی خوان ها بیشتر از اهالی روستاهای منطقه 'الموت' و 'طالقان' هستند؛ آنها در دسته های دو تا چهار نفره، در کوچه و خیابان به راه می افتند و با خواندن اشعار کوتاه و بلند، طلیعه سال نو را به مردم مژده می دهند و بیت یا دو بیت دیگر را، دو نفر دیگر پاسخ می دهند. ساکنان منازل با شنیدن صدای نوروزی خوان ها، به استقبال آنها رفته و با دادن پول و شیرینی از آنها پذیرائی می کنند.


آداب و رسوم عید نوروز در قزوین + تصاویر

چهارشنبه سوری

در این زمینه افسانه ای وجود دارد، هنگامی که مختار ثقفی خواست علیه بنی امیه قیام کند، با یارانش قرار گذاشت که در شب آخرین پنج شنبه سال شورش کند. وقتی نقشه آنان فاش شد، او تصمیم گرفت نقشه خود را یک شب جلو بیاندازد، و به اطرافیان خود گفت در شب چهارشنبه بر روی پشت بام خانه های خود آتش روشن کنند تا همه متوجه شده و قیام کنند. مردم نیز چنین کردند. از آن به بعد به پاس بزرگداشت این اقوام، در شب چارشنبه آخر هر سال ایرانیان در حیاط یا بام منازل خود آتش می افروزند.

 به هر حال این مراسم نشان دهنده نماد آتش در میان ایرانیان باستان است. در قزوین نیز در این شب آتش روشن می کنند و معتقدند کوپه های آتش حتماً باید تاق (تک) باشد. دراین شب مواظب هستند چیزی شکسته نشود، چون آن را خوش یمن نمی دانند. در این شب کله پاچه می خوردند و شب را با خوردن آجیل سپری می کردند. صبح روز بعد استخوان های کله پاچه را به مزارع برده و در باغ یا زمین خود می ریختند و معتقد بودند این کار از بروز آفت جلوگیری می کند. در شب چهارشنبه سوری مراسم قاشق زنی نیز انجام می شود.


آداب و رسوم عید نوروز در قزوین + تصاویر

سیزده بدر

در روز سیزده فروردین، مردم به طبیعت می روند و به دور هم جمع می شوند و به شادی می پردازند و نیز رسم است تا هر کس کنار رود، برود و هفت سنگ کوچک را به نیت رفع و دفع بلا و بیماری به داخل آب پرتاب کند و دختران دم بخت سبزه گره بزنند. در پایان نیز سبزه ها را به آب انداخته و به خانه های خود باز می گردند. 

آداب و رسوم عید نوروز در قزوین + تصاویر


همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری صدا و سیماسایت نمناکسایت انصاف نیوزسایت ورزش سهسایت فراروسایت خبرآنلاینخبرگزاری ایلناسایت سلام نوخبرگزاری مهرسایت بیتوته