پنجشنبه, ۱۸ خرداد, ۱۴۰۲ / 8 June, 2023
مجله ویستا

آموزش نحوه ی فر کردن موها


روش فر کردن مو

کدام مواد شیمیایی، موها را فر می کند؟
برای فر کردن موها در آرایشگاه، از ماده شیمیایی ای به نام «پرمننت» استفاده می شود. با این ماده، ابتدا پل های گوگردی موجود در ساختمان مو طوری شکسته می شود که موی پیچیده شده در بیگودی، شکل فر مورد نظر را بپذیرد. در مرحله دوم، پیوندهای گوگردی در حالت جدید قرار می گیرد که بعد با استفاده از یک محلول خنثی کننده، فر مو «سفت و ثابت» می شودآموزش نحوه ی فر کردن موها


فر کردن قدم به قدم.

- مرحله اول تهیه بیگودی های فر، بسته به نوع فر ریز یا درشت یا متوسط است؛ به طوری که هم می توانید این بیگودی ها را از بیرون تهیه یا با هزینه کمتری در منزل تهیه کنید، به این ترتیب که کاغذهایی به ابعاد 9 در 9 یکدست و هم اندازه بسته به حجم مو به تعداد 30 تا 50 عدد درست کرده (می توانید از کاغذهای یادداشت مربع شکل استفاده کنید) و آنها را لوله ای شکل کنید که مثل بیگودی های ریز درخواهد آمد و البته سایز بیگودی های شما به سلیقه خودتان مربوط می شود که دوست دارید فر ریز داشته باشید یا درشت یا متوسط.
- بعد از حمام که آب موها کشیده شده و موها مرطوب هستند، آنها را به دو طرف سر شانه کرده و از جلو با لایه های خیلی کم کار خود را شروع کنید. کمی تافت یا مواد نگهدارنده به موها بزنید. آنها را به دور بیگودی ها بپیچید و دو طرف کاغذهای لوله ای را خم کنید تا موها باز نشوند و حتی در صورت باز شدن می توانید از گیره های سیاه مو، برای ثابت نگه داشتن آنها استفاده کنید.
- اگر موهای خودتان کمی حالت دارند و به راحتی به هر فرمی که می خواهید در می آیند، استفاده از مواد حالت دهنده توصیه نمی شود و تنها نم داشتن موها کافی است.
- برای فرهای درشت تر، کاغذهای لوله ای را بازتر بپیچید و قطر لوله ها را بیشتر بگیرید.
- برای باز کردن موها، کاغذهای لوله ای را از سمت پایین گرفته و به طور عمودی به پایین بکشید تا منگوله ای و لولایی باز شود نه اینکه به طور افقی به سر بچسبد، زیرا در این صورت اصلا فر زیبایی در نخواهد آمد.
- بعد از آنکه موها را به ترتیب از جلو به سمت پشت سر به آرامی باز کردید، می توانید با انگشتان تان آنها را از هم جدا کرده و فر را طبیعی تر نشان دهید. در این هنگام برای براق شدن موها از کمی روغن زیتون استفاده کنید.
بعد از فر کردن موها، از رنگ مو و مش کمتر استفاده کنید، زیرا مش موجب وز شدن مو می شود و شما را به دردسر می اندازد.آموزش نحوه ی فر کردن موها


بعد از فر با موهای خشک چه کنید؟
برای نرم کردن موهایتان از چندین محصول با مارک های مختلف می توانید استفاده کنید. مهم ترین آنها نرم کننده ها و شامپوها و ماسک موهای نرم کننده قابل استفاده در حمام یا بیرون از آن هستند.
برخی روش های سنتی مانند استفاده از روغن زیتون را هم توصیه می کنند. در آخرین بخش استحمام، روغن زیتون را به موهایتان بمالید و بعد یک آبکشی کوتاه مدت انجام دهید.
برای اضافه کردن هر گونه نرم کننده یا حالت دهنده یا تثبیت کننده شکل فر، باید موها را خیس کنید.
ماسک هایی که بیرون حمام استفاده می شوند را باید بعد از گرفتن آب هایی که از مو های خیس چکه می کنند، به موها زد.

فر با سشوار
این مدل فر برای موهای خیلی لخت و بی حالت جواب نمی دهد، این نوع فرها با یک دستگاهی به نام دیسپانسر انجام می گیرد که به سر سشوار وصل می شود. در این روش، بعد از شست وشو، کمی نم موها را بگیرید به طوری که نه خیلی خیس و نه خیلی خشک باشد.
برای موهای فر شده از شانه های دندانه درشت استفاده کنید
از بالای گوش تا گوش، موها را به حالت نیم دایره جدا کنید و در بالای سر ببندید تا بتوانید با موهای پایینی راحت تر کار کنید و همه موها فر شوند. به موها موس بزنید (ژل هم می توان استفاده کرد، ولی ژل موها را سفت می کند) و در لابه لای موها پخش کنید.
سشوار را روشن کنید. اول روی حرارت زیاد بگذارید تا زودتر گرم شود، بعد حرارت را کم کرده و با صبر و حوصله موها را خشک کنید. می توانید سرتان را کاملا به سمت پایین خم کرده، موها را به صورت حلقه ای داخل سری دیسپانسر گذاشته و به حالت دورانی روی قسمت به قسمت سرتان بچرخانید. برای موهای بالای سر هم این کار را تکرار می کنیم.
می توان برای تثبیت کردن موها، در آخرین مرحله از تافت هم استفاده کرد.

این نکات را به خاطر بسپارید
1) بعد از شستن موهای خود، حتما از نرم کننده استفاده کنید.
2) از شانه با دندانه های ریز اصلا استفاده نکنید.
3) بیشتر از برس فلزی استفاده کنید (برای استفاده روزانه).
4) از شانه های دندانه درشت استفاده کنید.
5) هنگـام سشـوار کشـیدن حتمــا از برس های گرد چوبی استفاده کنید.
6) سعی کنید موها را با فر بودنشان زیبا جلوه بدهید و دائم آنها را چه با سشوار یا هر وسیله دیگری صاف نکنید.
7) موهایتان را هر ماه یک بار، نیم سانت کوتاه کنید.
8) موهایتان را به شیوه خرد کوتاه نکنید، زیرا مدل دادن به آنها سخت می شود. همچنین این مدل ها، زیاد با موهای فر همخوانی ندارد.
9) از رنگ مو و مش کمتر استفاده کنید، زیرا مش موجب وز شدن مو می شود و شما را به دردسر می اندازد.
 

آموزش نحوه ی فر کردن موها


همچنین مشاهده کنید

سایت اعتماد آنلاینسایت نورنیوزسایت باتوسایت سلام نوسایت نی نی بانروزنامه تعادلروزنامه توسعه ایرانیسایت همشهری‌آنلاینسایت دیجیاتوسایت تجارت نیوز