چهارشنبه, ۲۸ اردیبهشت, ۱۴۰۱ / 18 May, 2022
مجله ویستا

مراسم ازدواج | مراسم ازدواج باشکوه فرزند شیخ محمد غضبان


مراسم ازدواج با شکوه فرزند شیخ محمد غضبان در خوزستان

مراسم ازدواج آخرین فرزند شیخ محمد الغضبان کعبی در روستای محمد غضبان از روستاهای خوزستان همراه با آئیین های سنتی مردم عرب استان برگزار شد.

عبدالرحیم کعب عمیر از جوانان فعال فرهنگی و کوچکترین فرزند شیخ محمد غضبان که از شیوخ روستایشان بود به دلیل توجه و اهمیتی که به میراث و هویت خود دارد، مراسم جشن ازدواجش را همراه با آئیین های سنتی عربی برگزار کرد.


مراسم ازدواج | مراسم ازدواج باشکوه فرزند شیخ محمد غضبان

از نکات قابل توجه در این مراسم این بود که همه جوانان روستا و اهالی در تدارکات این جشن مشارکت کردند. این همکاری از ذبح گوسفندان آغاز تا پخت و پز و شستشوی ظرف های مراسم شام ادامه داشت.

در روستای کعب عمیر برای هر مراسم عروسی یا فاتحه خوانی هیچ کارگر و هیچ تالاری کرایه نمی شود. همه اهالی که حس تعاون مشترکی بین آنها به صورت رسمی دیرینه است به یکدیگر در چنین شرایطی یاری می دهند.


مراسم ازدواج | مراسم ازدواج باشکوه فرزند شیخ محمد غضبان

در روز جشن اکثر خیابان هایی که به منزل شیخ منتهی می شدند با قالی های قرمز رنگ فرش شد، چیزی شبیه به فرش قرمز فستیوال های جهانی اما این بار در ابعاد محلی. باقی خیابان ها نیز آبپاشی شد تا با این کار مقدم میهمانان را گرامی بدارند و از ایجاد گردو غبار جلوگیری شود.

رسم است وقتی مهمان جدید از خارج روستا وارد شود، قبل از رسیدن به خانه شیخ، شیخ و تعدادی دیگر از میزبانان، سوار بر اسب به استقبال میهمان می روند و با خواندن قطعه شعری در وصف میهمان و اجرای آئین هوسه (پایکوبی عربی) به میهمان خوش آمد می گویند و او را به طرف مضیف (محل پذیرایی) هدایت می کنند.

در مضیف نیز آداب نوشیدن قهوه اجرا می شود و به میهمانان با قهوه تلخ عربی که با آداب و رسوم خاصی است ارائه می شود.
در بخش دیگری از مراسم هم اهالی روستا سوار بر اسب ، از ماشین عروس استقبال و عروس و داماد را همراهی کردند.

محمد غضبان یکی از شیوخ بنی کعب و شیخ عشایر کعب عمیر است. عشیره کعب عمیر به بیش از 10 عشیره کوچکتر تقسیم می شود. عشایر عرب همچون درختی هر کدام زیرشاخه عشیره بزرگتر از خود هستند.


مراسم ازدواج | مراسم ازدواج باشکوه فرزند شیخ محمد غضبان

اهالی روستا می گویند شیخ محمد غضبان شخصی مردمی بود و همیشه در حل و فصل مشکلات بین قبایل حضور فعال داشت و بخاطر همین اسم او را بر روی روستا گذاشتند. هم اکنون عامر فرزند شیخ محمد شیخ این عشیره است.

آداب و رسوم سنتی جزئی لا ینفک از شیوه ی زندگی مردم عرب است و به دلیل نوستالوژی و تعهد خاصی که به آداب خود دارند حضور خانواده ها در سبک و سیاق و نوع شکل گیری مراسم سنتی ازدواج پر رنگ تر دیده می شود. 


مراسم ازدواج | مراسم ازدواج باشکوه فرزند شیخ محمد غضبانمراسم ازدواج | مراسم ازدواج باشکوه فرزند شیخ محمد غضبانمراسم ازدواج | مراسم ازدواج باشکوه فرزند شیخ محمد غضبان
 
  

مراسم ازدواج ، مراسم ازدواج باشکوه فرزند شیخ محمد غضبان


همچنین مشاهده کنید

سایت همشهری‌آنلاینسایت زومیتسایت الفخبرگزاری ایلناسایت مثلث آنلاینروزنامه توسعه ایرانیسایت فرادیدسایت دیدارنیوزسایت مجله شبکهسایت عصرایران