چهارشنبه, ۱۷ خرداد, ۱۴۰۲ / 7 June, 2023
مجله ویستا

آشنایی با تاریخچه اصلاح و کوتاهی مو + عکس مدل مو سون


تاریخچه اصلاح و کوتاهی مو

شاید بی‌راه نباشد اگه بگوییم که آرایش و پیرایش و اصلاح مو به اندازه تاریخ تمدن بشریت سابقه و قدمت دارد البته؛ راه و روش و مدل های مختلف آرایش موی زنان و مردان  طی قرن‌های متمادی مرتب در حال تغییر و نو شدن بوده است.
یکی از بارزترین شادهدان این مدعا، مردمان کشور چین هستند. طبق آثار به جای مانده از دوران کهن این کشور، چینی‌ها موهای خود را می‌تراشیدند و فقط یک دایره کوچک در قسمت فرق سر را نگه می‌داشتند و آن را می‌بستند ولی بعد از فتح این کشور توسط فردی به نام "منچو"، مدل موی چینی‌ها نیز تغییر کرد و از آن پس دیگر موهای خود را پشت سر بافته و می‌آویختند که این کار، نشانی از بردگی در آن دوران بوده است. بعدها همین سبک تحقیر آمیز کم‌کم رواج یافت و با گذر زمان این مدل به یکی از محبوب‌ترین مدل‌های موی مردانه بین آنها تبدیل شد.
با پیشرفت تمدن، سبک آرایش مو در بین بانوان و آقایان متفاوت‌تر و پیشرفته‌تر شد، به طوریکه در آن زمان حتی دو ملت را نمی‌توانستید پیدا کنید که سبک آرایش موهای‌ یکسانی داشته باشند. در بعضی کشورها مردم موهای‌شان را آزادانه اطرافشان می‌ریختند و در بعضی دیگر مردم کاملا موها را بالای سر جمع می‌کردند.
تا اینکه در سال‌های نه چندان دور، رسم داشتن موهای بلند برای خانم‌ها و موهای کوتاه برای آقایان متداول شد. جالب است بدانید که تا قرون وسطی، مردان پابه‌پای خانم‌ها، موهای خود را بلند می‌کردند و شاید حتی با دقت و ظرافت بیشتری، موهای خود را می‌آراستند و یا با روبان و سنجاق تزیین می‌کردند!
در دوره رنسانس اما مردها برای نشان‌دادن میزان فرهیختگی خود، موهای خود را سفید می‌کردند و برای بلندتر نشان دادن موهای خود حتی از کلاه گیس استفاده می‌کردند. درست مانند سبکی که در قاضیان و وکلای مدافع در کشورهای غربی از کلاه گیس‌های سفید استفاده می‌کنند.


	آشنایی با تاریخچه اصلاح و کوتاهی مو + عکس مدل مو سون | وب

در نهایت هنری هشتم که از این وضعیت دل خوشی نداشت، تصمیم گرفت این رسم بد در میان آقایان را خاتمه دهد و دستور داد همه مردها موهای سر خود را کوتاه کنند و در عوض، ریش و سبیل خود را هرچقدر که می‌خواستند بلند کنند.
با این حال، زمانی که جیمز اول روی تخت پادشاهی نشست، مردان دوباره اجازه داشتند موهای خود را بلند نگه دارند اما رسم کوتاه‌کردن مو که توسط هنری پایه‌گذاری شده بود، به رفتار غالب نرذن تبدیل شده و بسیاری از آنان دیگر حاضر به تغییر ظاهر خود نبودند.
امروزه اما سبک آرایش مو به همان سبک دوران هنری باقی مانده اما دیگر اجباری وجود ندارد و هم خانم‌ها و هم آقایان با موهای کوتاه و بلند بدون مشکل و محدودیت زندگی می‌کنند. 

معیارهای انتخاب مدل مو

شاید با قاطعیت بتوان گفت که فرم صورت، اولین معیار انتخاب مدل مو برای همه افراد است. مـدل مـوی شما باید مكمل ویژگی‌‌های صورت‌تان باشد و صورت شما را زیباتر نشان دهد. در ادامه به توضیح انواع فرم‌های طبیعی صورت پرداخته و چندین مدل موی مناسب برا هر فرم صورت به شما نشان خواهیم داد.
 1. صورت‌های لوزی شکل:
 • ویژگی‌ها : پیشانی كـوچـک، نـاحیه چشم‌ها و استخوان‌های گونه عريض‌تر، چانه باريک
 • هدف از کوتاهی مو: باریک جلوه‌دادن استخوان گونه و افزایش پهنای پیشانی و فک
 • مدل‌های موی مناسب: مدل‌های نامتقارن بهترين گزینه هستند.
 • بهتر است فرق از بغل باز شود. چتری مو ضروری بوده و بايد به كنار پيچ بخورد. بيشترين پرپشتی مو در ناحيه چانه باشد. مدل موی كوتاه تا ميانه گردن.
 1. صورت‌های مربع شكل:
 • ویژگی‌ها: خط فک و پیشانی عریض و استخوان گونه و چانه زاويه‌دار و پهن مي‌باشند. 
 • هدف از کوتاهی: طويل‌تر و كشيده‌تر نشان‌دادن صورت.
 • مدل‌های مو: نامتقارن بهترين گزینه است. فـرق از بغـل بـاز شود. چتری مو اختياری است. بـيـشترين پر پشتی مو در ناحيه گيج‌گاه و فرق سر بـاشـد. مدل موی كوتاه و تا چانه.

آموزش زاویه‌های کوتاهی مو

زاویه‌ها در کوتاهی مو یعنی درجه‌های مختلف ( 45-90-35-180 درجه و ...) که در کل به دو نوع تقسیم می‌شوند:
 1. حالت گرفتن مو با دست نسبت به سطح سر.
 2. حالت کوتاه‌کردن مو به وسیله قیچی.
زاویه‌ها برای مدل‌های مختلف مو به کار می‌روند و ما در اینجا فقط شناخت زاویه‌ها را توضیح خواهیم داد،. مثلا مدل موی مصری قدیمی یا قارچی با زاویه صفر درجه کوتاه می‌شوند . برای اینکه همه موها وقتی در جهت رویش خود قرار می‌گیرند یکدست دیده شوند و این مدل مصنوعی و ساده به نظر می‌رسه و اگر مدل مویی را با زاویه 45 یا 90 درجه و یا بیشتر بزنیم وقتی همه موها در جهت رویش قرار میگیرند دسته‌های مو با یکدیگر متفاوت می‌شود و مدل ما حالت فانتزی به خود می‌گیرد .
اصولا برای گرفتن قد مو از زاویه صفر درجه استفاده می‌شود ، و برای کوتاهی داخل مناطق سر و حجم مو با زاویه های 45،90 و یا بیشتر استفاده می‌شود.
برای بهتر متوجه‌شدن زاویه‌ها، توضیح مختصری می‌دهیم:
 • در مناطق مختلف سر رویش و خواب مو مشخص است ، اگر ما دسته‌های مو را همان جهت رویش موکاملا خوابیده کوتاه کنیم با زاویه صفر درجه کوتاه کردیم ،
 • اگر دسته مو را یک مقدار بلند کرده بزنیم تقریبا زاویه با 45 درجه است ،
 • اگر بصورت عمود بگیریم و کوتاه کنیم با زاویه 90 درجه کوتاه کردیم .
 • اگر مو را مخالف رویش مو برگردانده و بیشتر از 90 درجه باشد تقریبا 135 درجه گرفتیم.
 •  اگر کاملا دسته مو را مخالف رویش مو برگردانده و بزنیم زاویه کوتاهی ما 180 درجه است‌.
 • این 360 درجه هم در کوتاهی مو طبق استاندارد مفهومی ندارد!
با این توضیحات به سراغ کلکسیون عکس یکی از پرطرفدارترین مدل‌های مو یعنی مدل مو سون می‌رویم که این روزها در بین افراد معروف مانند هنرپیشه‌ها، ورزشکاران و حتی افراد عادی مورد توجه خاصی قرار گرفته است. برای آشنایی بیشتر با مدل مو سون تصاویر زیر را ببینید:

مدل مو سون مردانه


	آشنایی با تاریخچه اصلاح و کوتاهی مو + عکس مدل مو سون | وب


مدل مو سون پسرانه


	آشنایی با تاریخچه اصلاح و کوتاهی مو + عکس مدل مو سون | وب

مدل مو سون جدید


	آشنایی با تاریخچه اصلاح و کوتاهی مو + عکس مدل مو سون | وب


گردآوری: مجله اینترنتی وب


همچنین مشاهده کنید

سایر منابعسایت مجله شبکهسایت الفسایت اکوایرانخبرگزاری صدا و سیماروزنامه ایرانسایت اقتصادنیوزسایت عصرایرانسایت اصلاحات نیوزروزنامه شهروند