یکشنبه, ۱۳ فروردین, ۱۴۰۲ / 2 April, 2023
مجله ویستا

طرز تهیه و خواص ماسک گل ختمی برای پوست صورت


گل ختمی گياه بومی مناطق شرق مديترانه است. این گياه علفی و چند ساله بوده، ارتفاع آن به حدود 2 متر میرسد وساقه آن از كركهای ريز كه به رنگ خاكستری میباشد، پوشيده شده است. برگهای گل ختمی دندانهدار ، پهن و مانند قلب میباشند و گلهای آن درشت به رنگ سفيد مايل به قرمز يا ارغوانی است كه بصورت دستههای سهتايی در اواخر تابستان ظاهر میشود. ختمی به علت داشتن گلهای زيبا به صورت گياه زينتی در باغچهها كاشته میشود. با این وجود ختمی جزء گیاهان دارویی محسوب شده، گل، میوه و ریشه آن مصرف دارویی دارد و ختمیهایی که گل سفید دارند، از خواص دارویی بیشتری برخوردار هستند.

طبیعت گل ختمی سرد و تر است. خواص گل ختمی عبارتند از درمان ورم بناگوش، درمان مشکلات تنفسی و برونشیت، رعشه، درد سیاتیک، التیام شکستگیها، درمان سرماخوردگی و گلو درد، ضد سرفه، التهاب دستگاه گوارش، ضدعفونی کردن زخمها، کاهش التهاب لثه نوزادان در هنگان نیش زدن دندان، جلوگیری از چاقی و چرب شدن کبد و کمک به درمان زخم معده است. همچنین از بین بردن جای جوش و برطرف کننده جوش صورت، کاهش قرمزی و سوزش اگزما، نرم کردن پوستهای خشک و ایجاد طراوت و شادابی پوست از تاثیرات ختمی بر روی پوست است. در این مطلب با انواع ماسک گل ختمی و فواید آن برای پوست صورت آشنا شوید.	طرز تهیه و خواص ماسک گل ختمی برای پوست صورت | وب


انواع ماسک گل ختمی

ماسک گل ختمی برای جوش: یک قاشق غذا خوری گل ختمی را داخل یک فنجان آب سرد ریخته و خوب به هم بزنید و به مدت ۱۵ دقیقه داخل یخچال بگذارید. اجازه دهید تا کاملا ختمیها خیس خورده و رنگ آب بنفش شود، سپس آن را از صافی رد کرده، آب آن را بنوشید و مواد صاف شده را بر روی پوست صورت، به ویژه روی جوشها بمالید، 10 دقیقه صبر کرده و سپس با آب ولرم شستشو دهید. چنانچه این کار را روزی یک بار انجام دهید حتما تاثیر آن را بر روی پوست، به خصوص بر طرف شدن تورم جوشها و از بین رفتن جای جوش خواهید دید .

ماسک گل ختمی برای پوستهای خشک: یک قاشق غذاخوری گل ختمی را با نصف قاشق غذاخوری نشاسته آسیاب کنید، سپس مقداری شیر پر چرب به افزوده، تا به صورت خمیر نرمی درآید. ترکیبات مخلوط شده را بر روی صورت بمالید و بعد از 20 دقیقه صورت خود را با آب ولرم بشویید. این ماسک برای ایجاد نرمی و لطافت پوستهای خشک بسیار مفید است.

ماسک گل ختمی و بابونه: یک قاشق گل ختمی و یک قاشق گل بابونه را در یک لیوان آب ریخته و بجوشانید، سپس با یک پارچه تمیز آن را صاف کرده، چند تکه پنبه را در آن خیس کرده و به مدت 20 دقیقه روی صورت قرا دهید و سپس با آب نیم گرم صورت خود را بشویید. این ماسک برای برطرف کردن و درمان جوشهای صورت بسیار موثر است.

ماسک گل ختمی و ماست: برای تهیه این ماسک، ماست را با مقداری آویشن، نعناع، پنیرک، و گل ختمی مخلوط کنید و مخلوط به دست آمده را بر روی سطح پوست صورت مالیده و به مدت 20 دقیقه بر روی صورت قرار دهید. دقت داشته باشید چنانچه از گیاهان تازه برای تهیه ماسک استفاده میکنید ترکیب ماست با آنها به تنهایی کافی است، اما اگر از خشک شده گیاهان استفاده کردید، باید مقداری آب لیمو به مواد ماسک اضافه کنید. استفاده از این ماسک برای پوست های مختلط و خشک مفید بوده، باعث شادابی پوست میگردد.

بخور صورت با گل ختمی: یکی از روش‌هایی که در برطرف کردن جوش‌های سرسیاه صورت و پاکسازی پوست موثر است، استفاده از بخور گیاهان دارویی میباشد. برای تهیه این بخور، ابتدا پوست را با آب ولرم و صابون شستشو کرده، مقداری بابونه و گل ختمی را مانند چای دم کرده، پوست را بخور دهید.

مضرات گل ختمی

ختمي گياه مفيد و بیضرری است، فقط زنان باردار و مادران شیرده، بايد از خوردن آن پرهيز كنند. همچنین افرادی كه سرد مزاج هستند، بايد ختمی را با عسل مصرف نمایند.

گردآوری: مجله اینترنتی وب


همچنین مشاهده کنید

روزنامه ابتکارسایت رکناسایت خبرآنلاینسایت اقتصادنیوزسایت فراروسایت تاپ نازسایت الفسایت ساعدنیوزوبگردیسایت نی نی بان