دوشنبه, ۲۹ اسفند, ۱۴۰۱ / 20 March, 2023
مجله ویستا

نگاهی به جاذبه های گردشگری تورین ایتالیا


تورین (Turin) شهری در شمال غربی ایتالیا و مرکز استان پیه مونته (Regione Piemonte) و نیز مرکز شهرستان تورینو می‌باشد. تورین نخستین پایتخت ایتالیا در فاصله سالهای ۱۸۶۱ تا ۱۸۶۵ می‌باشد. به لحاظ جمعیّتی چهارمین و به لحاظ اقتصادی سومین شهر مهمّ ایتالیاست. از این رو جاذبه های گردشگری فراوانی در این شهر موجود است. بهترین زمان برای دیدن این شهر تاریخی ایتالیا فصل بهار می‌باشد.

۱. کاخ سلطنتی تورین

کاخ سلطنتی تورین یک کاخ تاریخی مربوط به خاندان ساووی است که کاملا یک سو از میدان پیاتزا کاستلو را در مرکز شهر ‏تورین به خود اختصاص داده است. این کاخ در قرن ۱۶ ساخته شده است اما در قرن ۱۷ تغییراتی به روی آن اعمال شد و آن را ‏مدرن تر کردند. در سال ۱۹۴۶ این کاخ به یک موزه تبدیل شد و از سال ۱۹۹۷ نیز در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت ‏رسید.
در اطراف این کاخ باغ سلطنتی زیبا و جذابی وجود دارد که در گوشه ای از آن موزه باستان شناسی قرار گرفته است که در ‏آن اشیاء باستانی یافت شده از دوران ماقبل تاریخ و رومیان، به نمایش گذاشته می شود. ‏ ‏‏


	نگاهی به جاذبه های گردشگری تورین ایتالیا | وب
کاخ سلطنتی یکی از جاذبه های گردشگری تورین

۲. کلیسای جامع سن جیووانی باتیستا

شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید کلیسای جامع سن جیووانی باتیستا اولین نمونه از معماری رنسانس در شهر تورین ‏است. این کلیسا در بین سال‌های ۱۴۹۲ الی ۱۴۹۸ میلادی ساخته شده و اصلی ترین جاذبه این کلیسا برای بازدیدکنندگان پوشش مقدس سانتا ‏سیندون است که گفته می شود مربوط به عیسی مسیح هنگام به صلیب کشیده شدن است! البته همانطور که می دانید حضرت عیسی(ع) به صلیب کشیده نشده است.


	نگاهی به جاذبه های گردشگری تورین ایتالیا | وب
نمای بیرونی کلیسای جامع سن جیووانی باتیستا

۳. پارک ولنتینو

اگر در این شهر از بازدید کاخ های مجلل و ساختمان های بزرگ خسته شدید می توانید به سمت رودخانه حرکت کنید و به پارک ‏زیبا و سرسبز ولنتینو سر بزنید. در اینجا می توانید یک روستای کاملا تاریخی مربوط به قرون وسطی را نیز ببینید. ساختارهایی ‏که کاملا با آنچه در سطح شهر دیده بودید فرق می کند و شما را به دوره ای دیگر وارد می کند. ‏


	نگاهی به جاذبه های گردشگری تورین ایتالیا | وب
پارک ولنتینو یکی از جاذبه های گردشگری تفریحی تورین

۴. موزه مصری

موزه مصرشناسی تورین یکی از بزرگترین موزه‌های مصرشناسی جهان است. این موزه پس از موزه قاهره در مصر، بزرگترین مساحت و مجموعه آثار را دارد. این بنا در سال ۱۸۲۴ توسط شارل فلیکس ساووا، پادشاه ساردنی تاسیس شد. ناپلئون بناپارت در بازگشت خود از مصر بخشی از غنایمی را که به دست آورده بود در این شهر باقی گذاشت. همچنین این موزه دارای یک کتابخانه می‌باشد. سالانه بیش از یک میلیون گردشگر از این جاذبه گردشگری تورین بازدید می‌کنند.


	نگاهی به جاذبه های گردشگری تورین ایتالیا | وب
موزه مصری یکی از جاذبه های گردشگری تورین

۵. دروازه پالاتین

پالاتین نام یکی از معروف ترین دروازه شهر و کشور ایتالیا است که قدمت آن به دوران رومیان باز می گردد. در حال حاضر این دروازه محل اتصال بین تورین مدرن ‏در بخش شمالی و شهر قدیمی در سمت دیگر آن است. همچنین لازم بذکر است که این دروازه یکی از معدود سازه هایی می باشد که از قرن یکم بجای مانده است.


	نگاهی به جاذبه های گردشگری تورین ایتالیا | وب
نمایی از جلوی دروازه پالاتین در تورین

۶. میدان سن کارلو

کمتر کسی است که نام سن کارلو میدان معروف تورین را نشنیده باشد. تورین شهری است که در آن خیابان ها و میادین بسیار زیبایی وجود دارد ولی در این بین هیچ میدانی به جذابیت سن کارلو ‏نیست. اطراف این میدان می توانید ساختمان های متعدد بسیار تماشایی و مسقفی را مشاهده کنید که با رفتن زیر آنها می توانید برخی از زیباترین و شیک ترین ‏فروشگاه های شهر را هم ببینید.


	نگاهی به جاذبه های گردشگری تورین ایتالیا | وب
میدان سن کارلو در تورین


۷. کاخ مادام تورین

کاخ مادام از آن دسته جاذبه هایی است که حتما و حتما باید وقتی برای بازدید از آن در تور ایتالیای خود بگذارید. این کاخ بزرگ که از معروف ترین جاذبه های گردشگری تورین محسوب می شود، در مرکز میدان کاستلو قرار گرفته است. این ساختمان در قرن سیزدهم میلادی یک قلعه بود که سپس در قرن پانزدهم با بازسازی ‏های انجام شده و گسترش آن تبدیل به یک کاخ بزرگ شد. بعلاوه شما داخل این کاخ موزه هنرهای قدیمی را هم می توانید مشاهده کنید که در آن آثار هنری ‏باقیمانده از تاریخ شهر تورین دیده می شود.‏


	نگاهی به جاذبه های گردشگری تورین ایتالیا | وب
کاخ مادام تورین

۸. کفن حضرت مسیح

قطعا یکی از جنجالی ترین و مورد توجه ترین کشفیات باستان شناسی در طول تاریخ، وسایلی است که به اشخاص محبوب و مهم نسبت داده می شوند. یکی از آن ها کفن احتمالی حضرت مسیح است که تکه پارچه ای بلند که اثرات خون و نقش بدن مردی را بر خود حمل می کند.
این کفن که به کفن حضرت مسیح منسوبش می کنند فراز و نشیب بسیاری را در طول تاریخ پشت سر گذاشته و بارها میان طرفداران و پیروان این پیامبر دست به دست شده است. نخستین بار در سال ۱۳۵۳ میلادی بود که کلیسا کاتولیک رسما وجود این کفن را اعلام کرد و آن را در کلیسا لیری فرانسه در معرض دید قرار داد.
در واقع داستان کفن احتمالی حضرت مسیح به سال های ۳۰ تا ۳۳ میلادی بر می گردد. بنا بر روایت ها، این کفن تاریخی از یهودیه در فلسطین امروزی به شهر ادسا یا رُها در ترکیه امروزی منتقل شد و بعدها نیز به قسطنطنیه (استانبول امروزی) راه یافت. در اوایل قرن سیزدهم میلادی، زمانی که صلیبیون شهر قسطنطنیه را غارت کردند، کفن نیز بار دیگر جا به جا شد و این بار به شهر آتن یونان رسید و ظاهرا تا سال ۱۲۲۵ میلادی همان جا ماند. امروزه این کفن جنجالی در کلیسا جامع و سلطنتی سنت جان بپتیست در شهر تورین ایتالیا نگهداری می شود.


	نگاهی به جاذبه های گردشگری تورین ایتالیا | وب
کفن حضرت مسیح یکی از جاذبه های گردشگری تورین

کلام آخر

اگر آن دسته از افرادی هستید که به اتومبیل‌های لوکس یا نوستالژی علاقه دارید، می‌توانید به دو کارخانه خودروسازی فیات یا آلفا رومئو در نزدیکی شهر تورین نیز سری بزنید.


مجله اینترنتی وب


همچنین مشاهده کنید

سایت جهان صنعت نیوزخبرگزاری فارسسایر منابعسایت سلام نووبگردیروزنامه همشهریخبرگزاری باشگاه خبرنگارانروزنامه ایرانسایت دیجیاتوسایت عصرایران