دوشنبه, ۲۷ فروردین, ۱۴۰۳ / 15 April, 2024
مجله ویستا

برون فکنی چیست؟


برخی از افراد از تجربه حس جدا شدن روح از بدنشان در خواب یا بیداری می‌گویند آنچه که برون فکنی نام دارد و گفته می‌شود برخی قادرند به طور ارادی آن را تجربه کنند. در این نوشتار در مورد علل و چگونگی رخداد این پدیده که می‌تواند یکی از دلایل اثبات وجود روح باشد، بیشتر بخوانید.


برون فکنی چیست؟

برونفکنی یا تجربه خروج از بدن، تجربه‌ای با احساس جدا شدن روح از بدن فیزیکی است که به آن برون فکنی اثیری (Astral Projection) نیز گفته می‌شود. در واقع نوعی حالت خاص بین خواب و بیداریست که ۱۰ درصد مردم چنین حالتی را تجربه و البته درصد کمی به اختیار خود این کار را کرده‌اند. برونفکنی اثیری اغلب به عنوان بخشی از تجربه نزدیک به مرگ (NDE) به‌شمار می‌آید. اما این به معنی مرگ یا در معرض خطر مرگ قرار گرفتن نیست. کسانی که چنین تجربه‌ای داشته‌اند جزئیاتی را مشاهده کرده‌اند که پیش از آن برایشان ناشناخته بوده‌است.

با اینکه دانشمندان چیز کمی درباره این پدیده می‌دانند اما از نظر برخی معتقدان به نهان‌شناسی یا طرف‌داران عصر جدید، فرافکنی اثیری حالتی از خودآگاهی است که در آن انسان آگاهی‌اش را از کالبد فیزیکی به کالبد اثیری منتقل می‌کند و در این حالت دنیای اثیری را تجربه می‌کند.	برون فکنی چیست؟ | وب


مسأله برون فکنی روح پدیده‌ای جدید و نادر نیست که در یک دوره خاص به وجود آمده باشد. بلکه پدیده‌ای اصیل و واقعی است که در تمام دوران زندگی بشر برای افراد خاص وجود داشته است. این مسأله در اقوام مصر قدیم، چین و هند به عنوان یک باور وجود داشته است و گفته می‌شود یک توانایی طبیعی برای نوع بشر است و هر انسانی قادر به تجربه آن می‌باشد. "شاله" (chally) می‌گوید: از دیدگاه انسان ابتدایی، روان (روح) به بدن پیوندهای ویژه‌ای دارد و خود می‌تواند به طور مستقل سرچشمه اعمال و کارهایی گردد. به هنگام زنده بودن جسم می‌تواند بدن را ترک نموده و منشا اثراتی خارجی گردد. در حالی که در همان هنگام نیز قادر است نوعی عمل حضور را بر بدن انجام دهد.

برون فکنی چگونه رخ می‌دهد؟

برون فكنی دو نوع است:

 1. برون فكنی ارادی؛ كه هیچ عامل دیگری در آن دخیل نیست وشخص می‌تواند با اراده خود آن را انجام دهد.
 2. برون فكنی غیر ارادی؛ كه در اثر عوامل دیگر مانند بیهوشی و خواب مغناطیسی مدیوم به طور ناخودآگاه صورت می‌گیرد و به طور غالب فرد از جدایی روح از بدنش آگاهی ندارد و ممكن است بعد از آن متوجه گردد.

فرق عمده‌ای که بین این دو وجود دارد آن است که در برونفکنی غیرارادی، عقل خودآگاه فرد از کار می‌افتد و به طورمعمول نمی‌داند که روح از بدنش خلع شده ولی در برون فکنی ارادی چون با اختیار فرد صورت می‌گیرد، از جدایی روح آگاهی می‌یابد.

 • در برخی با یک ضربه روانی یا فیزیکی یا به‌کارگیری داروهای روان‌پریشی یا وضعیت شبیه خواب رخ می‌دهد.
 • این تجربه را می‌توان در مراقبه و آرامش از طریق تصور و تجسم انجام داد. تحقیقات اخیر در سال ۲۰۰۷ نشان می‌دهد که تا حدی فرافکنی اثیری را می‌توان با تحریک مستقیم مغز تجربه کرد.
 • بعضی متخصصین عصب‌شناسی با استفاده از واقعیت مجازی و استفاده از عینک مخصوص و تحریکات عصبی خاص نیز توانسته‌اند حس خروج از بدن را در افراد ایجاد کنند.
 • در بیداری همراه با اختیار كه این كار فقط توسط افراد بزرگ و عارف و متخصص قابل انجام می باشد البته همه می‌توانند انجام بدهند اما باید قدرت روحی مناسبی نیز داشته باشند.
 • در مواقع خواب البته هر خوابی برون فكنی نیست بلكه پیش از آن تصمیم بر برون فكنی لازم است و این حالت ممکن است ارادی یا غیر ارادی رخ دهد.
 • می‌توان به هنگام بیهوشی مغناطیسی یا خواب مصنوعی هیپنوتیزم به صورت غیر ارادی رخ دهد.
 • به هنگام بیهوشی جراحی ممکن است به صورت غیر ارادی رخ دهد.
 • به هنگام بیهوشی از طریق داروهای مخدر و بیهوش كننده ممکن است به طور غیر ارادی رخ دهد.


علل برون فكنی روح

درباره اینكه برون فكنی روح در افراد چه عواملی دارد و چگونه این حالت غیر ارادی و خلع روح به وجود می‌آید عواملی را می‌توان ذكر كرد، از جمله:

 • گفته می‌شود برون فكنی ارادی روح یک موهبت الهی است كه جز از طریق تزكیه نفس و طهارت باطن و بندگی حق تعالی بدست نمی‌آید.
 • برون فکنی حالتی بین خواب و بیداری است و ورود به خلسه عمیق برای انجام آن لازم است. انجام تمرینات مدیتیشن و یوگا موجب آماده سازی جسم اثیری برای برونفکنی می‌شود.
 • تمرین و ریاضت زیاد برای انجام این كار كه با تمایل و تصمیم و تلقین زیاد همراه باشد، لازم است.
 • ازدیاد فشار زندگی، اضطراب و ترس شدید مثل سقوط از بلندی، بروز زخم‌های شدید (در موارد بسیار نادر)، رنج‌های طولانی یا محرومیت‌های مستمر یا در مواقع اختناق، خفگی شدید و كامل ممکن است زمینه برونفکنی را فراهم کند.	برون فکنی چیست؟ | وب

مضرات برون فکنی

نكته قابل توجه این است که علمای روحی برای برون فكنی روح، در صورتی كه از روی اسلوب علمی نباشد ضررهای جسمی و روحی بیان كرده‌اند كه حتی می‌تواند به مرگ طرف منجر گردد. یعنی ممكن است تارها و ریسمان‌های اثیری كه بین جسم مادی و جسد اثیری(روحی) برقرار است، به هنگام خروج پاره گردد و علاوه بر آن اختلال در قلب، مغز و ذهن طرف به وجود می‌آورد.

باید توجه داشت که در برونفکنی، روح هرگز به طور کامل از بدن جدا نمی‌شود؛ بلکه تعلق و اتصال به بدن دارد؛ همانند خواب که روح از بدن جدا می‌شود ولی نه به طور کامل و اگر روح به طور کامل بدن را ترک کند، بدن می‌میرد و مرگ رخ می‌دهد. با این حال محققان روحی، برون فكنی روح را امری لذت بخش برای روح می‌دانند به حدی كه دیگر خواهان بازگشتن به داخل جسم فیزیكی خود نیست. چون رهایی از جسم مادی و قدم گذاشتن به عالم ارواح از هر جهت لذت بخش‌تر از لذت مادی است.


اثبات روح با برون فکنی

یكی از دلایل بسیار محكم علمی و تجربی بر اثبات اصل وجود روح و تجرد و مادی نبودن آن فرافکنی اثیری می‌باشد. كه گاهی به پرواز روح یا سفر روحی نیز تعبیر می‌شود. این مساله همچنین ثابت می‌كند انسان علاوه بر بدن فیزیكی دارای بدن مثالی یا بدن اثیری نیز هست كه روح به هنگام جدایی از جسم در آن قرار می‌گیرد.

نکته قابل توجه اینکه به هنگام برونفکنی روح (یا خارج شدن روح از جسم فیزیکی)، روح در بدن یا قالب مثالی خود قرار می‌گیرد، به همان شکلی که ما در خوب آن را می‌بینیم؛ در واقع روح هرگز بی بدن نیست و در هر مرحله و در هر عالمی بدن مناسب خود را دارد. این بدن از ساخته‌های خود روح است؛ نه مفارق و جدای از آن و هر کجا که بخواهد آن را با خود می‌برد و محال است که روح در هر زمانی بی بدن باشد.

از دیدگاه اسلام، خلع روح از بدن امری پذیرفته شده است و انسانهای بزرگ و عارف می توانند با اراده و اختیار، روح خود یا دیگران را از بدن جدا کنند. برون فکنی روح، در علم روحی جدید نیز مورد تایید قرار گرفته و بسیاری از دانشمندان درباره آن تحقیق و آزمایش گسترده و درازمدت انجام داده‌اند.

برگرفته از: ویکی پدیا، وبلاگ موهنوس، وبلاگ ماهانتا

گروه روانشناسی وبهمچنین مشاهده کنید