پنجشنبه, ۱۸ خرداد, ۱۴۰۲ / 8 June, 2023
مجله ویستا

طرز تهیه هواری ماهی جنوبی


ماهی به عنوان گوشت سفید سرشار از مواد مغذی است که به عنوان وعده غذایی کامل مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آنجایی که ماهی‌های آزاد دریا را فقط می‌توان از جنوب و شمال کشور تهیه نمود و مسافتی را بایستی طی کند تا به دست مصرف کننده شهرهایی غیر از شمال و جنوب کشور برسد، داری بوی خاصی است. پس از اطمینان از سالم بودن ماهی آن را خریداری نمایید و در منزل با دستور پخت ویژه طعم و عطری بی نظیر به آن دهید و در دستور غدای هفنگی آن را بگنجانید. یکی از این غذاهای سنتی که مربوط به جنوب کشور به خصوص بندرعباس است، هواری ماهی است که به آن پلو ماهی نیز گفته می‌شود. هواری ماهی هم به صورت پلو و ماهی، به صورت ساده سرو می‌گردد و هم می‌توان سبزیجات معطر پلویی از قبیل جعفری، گشنیز و شوید به آن اضافه نمود. در ادامه به دستور پخت غذای لذیذ جنوبی که در شهرهای دیگر نیز طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است، خواهیم پرداخت؛ امیدواریم طعمی به یاد ماندنی و خاطره‌انگیز در جمع مهمانان و دوستان خود بیافرینید. 
نکته: دستور پخت برای 5 نفر است.

مواد لازم جهت پخت هواری ماهی

 برنج 
 4 پیمانه  
 سیر 2 تا 3 حبه 
 نمک و ادویهبه میزان کافی 
 جعفری، گشنیز، شمبلیله، شوید (سبزی تر)500 گرم 
 ماهی جنوب 250 گرم 
 پیاز 2 عدد
 کره یا روغنبه میزان کافی 
 گرد لیموبه میزان کافی 
 آب 6 پیمانه

 نکته: میزان سبزی و ماهی به سلیقه شما می‌تواند تغییر کند.

دستور پخت هواری ماهی 

 1. ماهی تازه را در ظرف جداگانه بگذارید و کمی آب بریزید و روی شعله کم قرار دهید تا پخته شود (بعد از مدتی ماهی آب می‌اندازد اجازه دهید با آب خودش آبپز شود).
 2. پس از آبپز شدن ماهی آن را تمیز کنید یعنی خار آن را جدا کنید.
 3. پیاز را نگینی خرد کنید و در ماهی‌تابه سرخ کنید نزدیک به سرخ شدن کامل سیر خرد شده را نیز اضافه کنید تا کمی تفت داده شود. 
 4. ماهی را به پیاز سرخ شده اضافه کنید و زیر شعله را کم کنید.
 5. سبزی تازه خرد شده را نیز به همراه ماهی اضافه کنید و تفت دهید.
 6. در پایان ادویه،نمک و گرد لیمو را به آن اضافه کنید.
 7. پس از آماده شدن مواد، برنج را در آب بریزید و پس از نرم شدن در آبکش ریخته و با مواد مخلوط کنید و روی شعله بگذارید تا دم بکشد. 
نکات
 • برای خریداری ماهی بهتر است آبشش‌های آن به رنگ صورتی روشن باشد و گوشت ماهی نرم نباشد (انگشت خود را داخل گوشت کنید اگر نرم بود ماهی خوبی نیست).
 • می‌توانید ماهی آبپز شده را خرد نکنید و به صورت تکه‌ای در کنار برنج قرار دهید (در این حالت برای تهیه مواد همان روند پخت را انجام دهید فقط ماهی از آن حذف می‌شود؛ مواد را با برنج مخلوط کنید و جهت سرو، ماهی تکه ای را کنار پلو سبزی قرار دهید).

	طرز تهیه هواری ماهی جنوبی | وب
هواری ماهی یا پلو ماهی 
 • گرد لیمو طعم بسیار عالی به پلو شما خواهد داد.
 • جهت سلامت غذایی بهتر است سبزی را زیاد تفت ندهید. 
 • ادویه مورد نظر آن زرد‌چوبه، ادویه کاری و فلفل سیاه و قرمز است.
 • هواری ماهی یا پلو ماهی را با ترشی سیر نوش جان کنید. در کنار یکدیگر طعم بسیار عالی خواهند داشت.
 • کمی خرما نیز در کنار برنج بگذارید دم بکشد و برای سرو، آن را کنار پلو ماهی قرا دهید (ماهی سرد است خوردن خرما سردی ماهی را برطرف می‌کند). 
 • می‌توانید در پلو خود از سبزی استفاده نکنید و ماهی را تکه ای کنار برنج به صورت آبپز قرار دهید (ماهی را با سیر، پیاز رنده شده و سبزی‌های خشک معطر آبپز نمایید و برای زیبایی کمی آن را در پایان سرخ نمایید).

	طرز تهیه هواری ماهی جنوبی | وب
هواری ماهی یا پلو ماهی بدون سبزی 

امیدواریم این پلو لذیذ جنوبی را تهیه و به همراه سیر و خرما میل بفرمایید. طعم به یاد ماندنی را تجربه خواهید کرد. نوش جانتان... .

گردآوری: گروه آشپزی مجله اینترنتی وب  همچنین مشاهده کنید

سایت لنداسپاسایت اقتصادنیوزسایت همشهری‌آنلاینخبرگزاری ایلناروزنامه شرقسایت باتوسایت رویداد 24سایت عصرایرانسایت دیدارنیوزسایت اعتماد آنلاین