پنجشنبه, ۱۳ بهمن, ۱۴۰۱ / 2 February, 2023
مجله ویستا

جراحی پروتز چانه چگونه انجام می‌گیرد؟	جراحی پروتز چانه چگونه انجام می‌گیرد؟ | وب

توجه به زیبایی ظاهری صورت باعث ظهور پدیده‌ها و جراحی‌های زیبایی مختلفی شده که شاید تا چند سال قبل اسمی از آن‌ها به میان نبود. رسیدن به چهره‌ای خوش فرم و متناسب بودن اجزای صورت علاقه مندان را به سمت این نوع جراحی‌ها می‌کشاند. جراحی پروتز چانه یکی از انواع جراحی‌های زیبایی است که باعث خوش فرم شدن چهره در صورت افراد می‌گردد. البته افرادی که در اثر حادثه‌ای دچار آسیب دیدگی در ناحیه چانه شده‌اند نیز می‌توانند تحت این نوع جراحی قرار گیرند.

چه افرادی نیاز به کاشت پروتز چانه دارند؟

انتخاب‌های مناسب برای کاشت پروتز چانه افرادی هستند که دارای یکی از مشکلات زیر می‌باشند:
  • چانه عقب کشیده یا تو رفته
  • چانه نوک تیز یا مربعی
  • بینی برجسته
  • گردن فربه و گوشتالو
پروتز و برجسته سازی چانه عملی کم تهاجمی، بدون خطر و جایگزین عمل جراحی ژینوپلاستی است که در آن چانه عقب رفته را اصلاح و ظاهر چانه و گردن بهبود می‌یابد. اگر چربی انباشته شده و ناخواسته در ناحیه گردن جمع شده باشد ممکن است همزمان با عمل پروتز چانه، لیپوساکشن یا لیفت گردن هم انجام شود.

چگونگی جراحی پروتز چانه

در جراحی زیبایی چانه ساختار استخوانی فک بزرگ‌تر می‌شود و چانه‌ای قوی‌تر خلق می‌شود که آن را پهن‌تر و صورت را اندکی کشیده‌تر نشان می‌دهد. پروتزهای چانه در شکل‌ها، اندازه‌ها و مواد مختلف در دسترس است که متخصص مناسب‌ترین آن‌ها را با توجه به تغییرات مورد نظر و تکنیک جراحی انتخاب می‌کند.

متخصص زیبایی برشی را ایجاد می‌کند و کیسه مخصوص قرارگیری پروتز را مستقیماً روی استخوان در امتداد خط فک قرار می‌دهد. پروتزهای سیلیکونی جامد را می‌توان از راه برش ایجاد شده زیر چانه قرار داد. چنانچه برای بزرگ کردن چانه از دیگر مواد سخت زیست سازگار مانند مدپور استفاده شود، برش را می‌توان داخل دهان ایجاد کرد. پروتز چانه با طراحی کردن کیسه مخصوص با اندازه مناسب یا با ثابت کردن به استخوان یا بافت نرم در جای خود نگه داشته می‌شود. شکاف بسته می‌شود و عمل برجسته کردن چانه به اتمام می‌رسد.

کل عمل معمولاً 30 تا 45 دقیقه طول می‌کشد، مگر آن که همزمان با جراحی زیبایی پروتز چانه عمل‌های دیگری نیز انجام شود. غالباً چسب مخصوص به پوست زده می‌شود تا پروتز را در حین فروکش کردن ورم طبیعی پس از جراحی ثابت نگه دارد.


	جراحی پروتز چانه چگونه انجام می‌گیرد؟ | وب

ایمپلنت‌های پروتز چانه چه ظاهری دارند؟

ایمپلنت های چانه امروزی همچون GORE-TEX یا سیلیکون، دارای ظاهری هستند که اندکی شباهت با محافظ چانه پهن مورد استفاده در یک کلاه ایمنی ورزشی دارند. جراح ممکن است در ادامه این ایمپلنت را دستکاری کند تا به این ترتیب بتوان ظاهر مورد نظر بیمار را در چانه وی ایجاد کرد. هنگام استفاده از این روش، انواع پروتز چانه باید یک خط فک قوی و دارای ظاهر طبیعی را برای شما ایجاد کند.

عوارض جراحی پروتز چانه

در موارد نادر، برخی عوارض را می‌توان در ارتباط با این عمل جراحی مشاهده کرد. کبودی و ورم ناشی از این عمل جراحی می‌تواند تا شش هفته پس از عمل وجود داشته باشد. عوارض مربوط به داروی بی هوشی نیز ممکن است برای بیمار وجود داشته باشد و معمولاً بر سیستم تنفسی فرد اثر می‌گذارد. سایر خطرهای احتمالی می‌تواند شامل تغییر شکل ایمپلنت چانه پس از جایگذاری آن باشد. به این ترتیب ممکن است نیاز به انجام عمل جراحی ترمیمی برای اصلاح ایمپلنت و قرار دادن آن در محل صحیح وجود داشته باشد. علاوه بر این، ایجاد عفونت نیز می‌تواند عمل پروتز فک را با خطر مواجه کند. معمولاً این مشکل با استفاده از آنتی بیوتیک ها بطور مؤثر کنترل می‌شود. با توجه به اینکه جراحی زیبایی چانه می‌تواند بطور بالقوه به سلول‌های عصبی کوچک آسیب رساند، بی حسی لب و چانه یکی از عوارض پروتز چانه به خاطر استفاده از مواد بی حسی در عمل جراحی چانه است.

هزینه جراحی پروتز چانه چقدر است؟

هزینه برجسته کردن چانه با پروتز بسته به نوع پروتز و پیچیده بودن جراحی متفاوت است. هزینه جراحی می‌تواند شامل دستمزد پزشک، وسایل مورد نیاز در طول عمل و هزینه پروتز فک باشد. همچنین تجربه پزشک ومحل انجام جراحی نیز در قیمت آن تاثیرگذار است.

نکات لازم پس از عمل جراحی پروتز چانه

  1. ممکن است مختصری تورم یا احساس کشش روی چانه داشته باشید. در روزهای اول بعد از عمل باید از غذاهایی که نیاز به جویدن دارند، استفاده ننمایید.
  2. بیشتر تورم طی شش هفته از بین می‌رود و شما می‌توانید از ظاهر جدید خود لذت ببرید.
  3. درد در اطراف چانه ممکن است وجود داشته باشد و نتوانید دهان خود را خیلی خوب باز کنید ولی بزودی برطرف خواهد شد.
  4. پانسمان چانه به مدت سه روز برای ثابت نگه داشتن ایمپلنت نگه داشته می‌شود.
  5. در مواردی که استخوان بریده می‌شود، پانسمان برای پنج روز نگه داشته می‌شود و بیمار باید به مدت دو هفته فقط از غذاهای نرم استفاده نماید.
  6. معمولاً پس از ده روز شما قادر به انجام فعالیت‌های طبیعی خود خواهید بود.

گردآوری: مجله اینترنتی وب


همچنین مشاهده کنید

سایت انتخابسایت رویداد 24سایت اکوایرانسایت اعتماد آنلاینسایر منابعسایت پارسینهسایت برترینهاسایت بیتوتهسایت آفتاب نیوزسایت اقتصادنیوز