جمعه, ۱۴ بهمن, ۱۴۰۱ / 3 February, 2023
مجله ویستا

عوارض پروتز لب و تزریق ژل به لب چیست؟	عوارض پروتز لب و تزریق ژل به لب چیست؟ | وب

نگاه به سبک زندگی افراد مشهور و شبیه شدن هر چه بیشتر به آن‌ها از مسائلی است که به تازگی مورد بحث بسیاری از کارشناسان پزشکی و زیبایی قرار گرفته است. انجام عمل‌های گوناگونی مانند پروتز چانه، پروتز گونه و... برای رسیدن به چهره دلخواه باعث شده تا متخصصین به سمت انجام اعمال زیبایی پیش روند. اعمالی که هیچ کدام بدون عوارض نبوده و خواه ناخواه زندگی فرد را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. یکی از این اعمال شایع در بین جوانان نسل عمل پروتز لب بوده که در ادامه به بررسی عوارض این عمل خواهیم پرداخت.

پروتز لب به چه صورتی انجام می‌گیرد؟

پروتز‌های لب معمولاً به سه روش جراحی، تزریق ژل و تزریق چربی انجام می‌گیرند.

روش جراحی زیبایی پروتز لب

جراحی پروتز لب یک عمل جراحی به نسبت ساده است و معمولاً کامل شدن آن در حدود یک ساعت طول می‌کشد. در این عمل جراح ابتدا شکاف‌های کوچک در لب‌ها ایجاد می‌کند. این شکاف‌ها در اکثر مواقع در گوشه‌های دهان ایجاد می‌شوند، اما ممکن است در همه نقاط دیگر لب‌ها نیز ایجاد شوند که این موضوع بستگی به تکنیک‌های خاص استفاده شده برای عمل جراحی دارد. جراح در ادامه یک تونل کوچک برای جا دادن پروتز ایجاد می‌کند. ایجاد این تونل به نحو صحیح نقش حیاتی در اطمینان از قرارگیری مناسب پروتز در لب و دستیابی به نتایج طبیعی و مطلوب برای بیمار دارد. سپس، جراح پروتز را در داخل تونل وارد می‌کند و آن را داخل لب می‌نماید. در نهایت، پروتز لب بطور دقیق دستکاری و اصلاح می‌شود تا به این ترتیب طول مناسب خود را پیدا کند و پس از این کار شکاف‌های ایجاد شده بر روی لب بیمار بسته می‌شوند.

پروتز لب با تزریق ژل و چربی
 • تزریق ژل روشی موقتی است که در آن از ماده «هیالورونیک اسید» استفاده می‌شود و معمولاً بین شش ماه تا یک سال جذب می‌شود. با توجه به نوع ژل، کیفیت و نحوه تزریق احتمال جابه‌جایی بخش پایین لب و گلوله شدن آن وجود دارد.

 • تزریق چربی با وجود اینکه سخت‌تر انجام می‌شود، نسبت به دو روش دیگر دارای عوارض و مشکلات کمتری است. در روش تزریق چربی که ماده از بدن خود فرد دریافت می‌شود، ۵۰ درصد آن در هفته اول جذب شده و دو مرتبه نیاز به تزریق دارد. در این روش دیگر جسم خارجی در کار نبوده و عفونت نیز در صورت بروز جذب خواهد شد.


  	عوارض پروتز لب و تزریق ژل به لب چیست؟ | وب


عوارض پروتز لب چیست و برای چه کسانی خطرناک است؟

 • عدم توانایی حرکت دادن لب‌ها، عفونت، جابجا شدن پروتز، بیرون‌زدگی پروتز و سفت شدن لب‌ها.
 • ممکن است برخی از بیماران به مواد بی حس کننده مانند لیدوکوئین حساسیت داشته و واکنش نشان دهند. در صورت مشاهده چنین وضعیتی از تزریق کلاژن در قسمت‌های حساسیت کلاژن بایستی اجتناب کرد.
 • همواره احتمال بروز عوارضی مانند ایجاد زخم، بروز اختلالات انعقادی، عفونت و ایجاد بافت اسکار در لب‌ها وجود دارد.
 • این عمل در بیماران دیابتی، لوپوس یا کلیه بیماری‌هایی که بافت همبند دارند نبایستی انجام گیرد.
 • بیماران دارای فشار خون شدید، عفونت‌های تبخالی و سیگاری‌ها (به دلیل ترمیم طولانی مدت زخم لب‌ها) از انجام این چنین عمل‌ها پرهیز کنند.
 • یکی از خصوصیات مهم پر کننده‌های لب، حفظ لمس و نمای طبیعی لب است اما پروتز سیلیکون نسبت به بافت طبیعی لب سفت تر است بنابراین لمس آن طبیعی نخواهد بود. علاوه براین به دلیل ایجاد کپسول و تحریکات موضعی، حرکات طبیعی لب را هم مختل می‌کند.
 •  لب یک عضو بسیار متحرک است و عضلات آن باعث جابه جایی پروتز و تحریکات متقابل می‌شود. بنابراین قرار دادن پروتز در لب با پروتزهای سیلیکونی سینه، گونه، چانه و… تفاوت دارد و عوارض آن بسیار شایع تر است.

نکاتی در مورد استفاده از ژل‌های تزریقی پروتز لب

 1. متاسفانه ژل‌های ارزان قیمت مورد تائید وزارت بهداشت نبوده و معمولاً باعث ایجاد حساسیت‌های شدید، عفونت و دفورمتیتی و بدشکلی‌های جبران ناپذیر می‌گردد لذا همواره مراقب باشید
 2. هزینه پروتز لب با توجه قیمت ژل تعیین می‌گردد با توجه به ماهیت و محتوای آن متفاوت می‌باشد
 3. ژل‌های مرغوب معمولاً گرانقیمت بوده و به هیچ عنوان ژل ارزان قیمت را انتخاب نکنید زیرا ممکن است عوارض جبران ناپذیری را برای شما ایجاد کند
 4. حتماً مطمئن شوید که ژل انتخابی شما مورد تائید وزارت بهداشت باشد و از تزریق ژل‌های ارزان قیمت و نامطمئن اکیداً پرهیز کنید
 5. به هیچ عنوان در مکان‌های غیر پزشکی اقدام به درمان و تزریق ژل نکنید. ژل‌های مرغوب به صورت پک شده با مهر تائید وزارت بهداشت بوده مراقب ژل‌های تقلبی باشید و به هیچ عنوان از ژل‌های مادام العمر یا ژل پاژ استفاده نکنید.

گردآوری: مجله اینترنتی وب


همچنین مشاهده کنید

سایت جمارانسایت انتخابسایت پارسینهخبرگزاری مهرروزنامه آرمان ملیسایت فرادیدخبرگزاری باشگاه خبرنگارانسایت ساعدنیوزسایت الفروزنامه ابتکار