یکشنبه, ۱۳ فروردین, ۱۴۰۲ / 2 April, 2023
مجله ویستا

درمان مشکل پوستی سیاهی زیر بغل


درباره روش‌های طبیعی و درمان خانگی سیاهی زیر بغل در این مطلب به تفصیل صحبت شد. اما اگر شما از آن دسته افراد هستید که به درمان‌های طبیعی و خانگی علاقه ندارید و یا نتیجه مطلوبی از آن‌ها نگرفته‌اید و شاید به دلیل ابتلا به بیماری خاصی با این مشکل مواجه شده‌اید، بهتر است از روش‌های درمانی پزشکی برای رفع سیاهی زیر بغل استفاده کنید. این مطلب شما را راهنمایی خواهد کرد.


1. به یک متخصص مراجعه کنید

بعضی مواقع درمان‌های خانگی برای رفع اختلالات پوستی مناسب نیستند. اگر مشکل شما از نوع بیماری اکانتوزیس نیگریکانس Acanthosis Nigricans (یک بیماری پوستی که منجر به مخملی شدن ناحیه زیر بغل و تغییر رنگ آن به قهوه‌ای یا سیاه می‌شود) باشد، درمان‌های طبیعی به احتمال زیاد موثر نخواهد بود.

  • این مشکل ممکن است به دلیل چاقی و یا اختلال غدد درون‌ریز پیش بیاید. بروز این مشکل در بیماران دیابتی و افرادی که مستعد به دیابت هستند شایع‌تر است.
  • یکی دیگر از دلایل ایجاد سیاهی زیر بغل بیماری آدیسون می‌باشد. (این بیماری زمانی اتفاق می‌افتد که غدد فوق کلیوی به اندازه کافی هورمون تولید نکنند.) همینطور اختلال در غده هیپوفیز، کم کاری تیروئید و یا استفاده از قرص های ضد بارداری نیز باعث ایجاد این اختلال پوستی می‌شوند.


	درمان مشکل پوستی سیاهی زیر بغل | وب


2. رژیم غدایی خود را تغییر دهید

اگر به دیابت مبتلا هستید بهتر است رژریم غذایی مخصوص داشته باشید و به عنوان مثال مصرف نشاسته و شکر را محدود کنید.


	درمان مشکل پوستی سیاهی زیر بغل | وب


3. برای مدتی قرص های ضد بارداری را کنار بگذارید

اگر از قرص‌های ضدبارداری استفاده می‌کنید برای مدتی استفاده از آن‌ها را متوقف کنید و از روش‌های دیگری برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید. در این مدت به وضعیت بدن خود توجه کنید تا ببینید مشکل سیاهی زیر بغل به خاطر مصرف قرص‌های ضد‌بارداری بوده است یا نه؟


	درمان مشکل پوستی سیاهی زیر بغل | وب


4. در صورت نیاز دارو مصرف کنید

داروهایی که برای رفع سیاهی زیر بغل تجویز می‌شوند شامل: رتین- آ، اوره 20%، آلفا هیدروکسی اسید و سالیسیک اسید هستند اما این داروها تاثیر زیادی نخواهند داشت.

  • یکی از داروهایی که به طور گسترده برای رفع سیاهی زیر بغل و روشن‌شدن پوست در آمریکا استفاده می‌شود هیدروکینون است. در صورت لزوم، پزشک متخصص پوست برای شما داروی هیدروکینون 4% تجویز خواهد کرد. اکثر داروهایی که در این زمینه به فروش می‌رسند بیش از 2% هیدروکینون ندارند. حتما قبل از استفاده از داروهای حاوی هیدروکینون با متخصص مشورت کنید و بدون تجویز دکتر از آن‌ها استفاده نکنید.
  • از کرم‌های روشن‌کننده برندهای معروف استفاده کنید. با اینکه سازمان FDA ، استفاده از جیوه را در تولید محصولات آرایشی ممنوع کرده است اما هنوز در بعضی کشورها برای ساخت محصولات آرایشی و بهداشتی از جیوه استفاده می‌شود. بنابراین به دقت برچسب محصولات را خوانده و از برندهای معتبر و شناخته شده خرید کنید.


	درمان مشکل پوستی سیاهی زیر بغل | وب


5. از انجام الکترولیز برای رفع موهای زاید خودداری کنید

اکثر بانوانی که برای ازبین بردن موهای زاید بدن خود از روش الکترولیز استفاده می‌کنند، بعد از قطع درمان با تیرگی و سیاهی پوست مواجه می‌شوند. اگر تا به حال از روش الکترولیز استفاده می‌کردید، این روش را کنار بگذارید تا از تیره‌شدن بیشتر پوست خود هرچه زودتر جلوگیری کنید.


	درمان مشکل پوستی سیاهی زیر بغل | وب


تهیه و ترجمه: مجله اینترنتی وب


همچنین مشاهده کنید

سایت چیدانهسایت بیتوتهسایت ورزش سهسایت فرادیدسایت همشهری‌آنلاینسایت لنداسپاسایت دیپلماسی ایرانیسایت رویداد 24روزنامه شهروندسایت اعتماد آنلاین