پنجشنبه, ۱۳ بهمن, ۱۴۰۱ / 2 February, 2023
مجله ویستا

روغن بنفشه برای پوست صورت (برطرف کننده لک و چروک)


گل بنفشه با رسیدن فصل بهار رویش خود را آغاز می کند. این گل طبع سردی دارد و خواص دارویی آن امکان معالجه بیماری ها را فراهم می سازد، همچنین از روغن گل بنفشه نیز می توان استفادههای متعدد و بیشتری کرد. گل و برگ بنفشه کاملا خوراکی است و می توان به صورت خام یا پخته از آن استفاده کرد. برگ ها در تمام طول زمستان قابل استفاده و دارای طعم مالیم هستند. 

گل و برگ بنفشه را می توان در تهیه چای، شیرینی ها، سوپ و کیك مورد استفاده قرار دارد. موارد استفاده از این گل زیبا و پرخاصیت به صورت شربت بنفشه، دم کرده، اسانس و روغن گل بنفشه است.

خواص بنفشه دارویی شامل درمان سردرد، بیخوابی، تب و لرز، کمک به درمان بیماری‌های گوارشی، پاکسازی ریه، پوست، درمان سینوزیت، تسکین درد مفاصل، پیشگیری از سرطان، درمان برفک دهان، کاهش تب و ... است. روغن تهیه شده از این گیاه نیز کاربردهای درمانی بسیار داشته، کمک به درمان ضعف ذهن و فراموشی، درمان انواع سردرد و میگرن، ماساژ درمانی، رفع بیخوابی و فواید این روغن برای پوست، از خواص روغن بنفشه است. با ما در ادامه همراه باشید تا به خواص روغن گل بنفشه برای پوست صورت بپردازیم.


	روغن بنفشه برای پوست صورت (برطرف کننده لک و چروک) | وب


خواص روغن بنفشه برای پوست

روغن گل بنفشه فواید زیادی برای پوست دارد که به شرح زیر میباشد:

  • از بین بردن جای زخم و سوختگی

روغن گل بنفشه می‌تواند به از بین بردن و محو آثار جای زخم و سوختگی کمک کند. به این منظور روزانه دو مرتبه و هر مرتبه مقداری از این روغن را روی محل زخم یا سوختگی، ماساژ دهید و اجازه دهید مدتی بماند، زیرا خیلی سریع جذب پوست شده، بدون این که اثر چربی روی آن باقی بگذارد.

  • درمان آفتاب سوختگی

اگر دچار آفتاب سوختگی شدید، ابتدا تا چند روز از پیاده‌روی مقابل تابش مستقیم نور آفتاب روی پوست بپرهیزید و سپس در زمان استراحت، پوست را با روغن بنفشه چرب و استراحت کنید.

  • رفع چین و چروک پوست

استفاده از روغن بنفشه به رفع و پیشگیری از ایجاد چین و چروک پوست کمک کرده و باعث جوان ماندن پوست صورت میگردد. به این منظور ابتدا پوست را با آب گرم و شوینده ملایم بشویید و سپس مقداری از این روغن را بر روی پوست ماساژ دهید.

  • نرم کننده پوست

یکی از خاصیتهای این روغن گیاهی افزایش نرمی و لطافت پوست است. استفاده ازروغن گیاهی گل بنفشه خشکی پوست را برطرف نموده، به ویزه برای پوستهای خشک بسیار مفید است.

  • رفع خارش

مصرف روغن گل بنفشه برای رفع خارش پوست موثر است. در حقیقت این روغن دارای خاصیت ضد التهاب بوده و از این رو در درمان خارش بسیار موثر است. برای تاثیر این روغن بایستی ابتدا محل دچار خارش را خوب بشویید و روغن بمالید. سپس از گذشت چند ساعت، آن را با آب ولرم بشویید.

  • درمان اگزما و آکنه

استفاده از روغن بنفشه به عنوان یک درمان طبیعی برای مقابله با شرایط معمول پوست مانند آکنه و اگزما موثر است. همچنین برای افزایش نرمی و لطافت پوست به ویژه در پوست های خشک بسیار مفید بوده، به تسکین و التیام التهاب، کمک می کند.

  • کمک به چاق کردن صورت

ماساژ دادن صورت با روغن بنفشه روزی یک مرتبه، کمک به چاق کردن صورت به شکل طبیعی می‌کند.


طرز تهیه روغن گل بنفشه در منزل

به منظور تهیه روغن بنفشه خالص و طبیعی بهتر است که این روغن را در خانه و خودتان تهیه کنید. تهیه روغن گل بنفشه بسیار ساده بوده، روش زیر یکی از روشهای تههی این روغن است:

یک واحد (یک لیوان) روغن کنجد را در ظرفی ریخته و آن را از گل بنفشه تا حدی پر کنید، سپس این مخلوط را در یک محلی به مدت یک ماه نگه دارید و بعد از یک ماه آن را صاف کنید و روغن را مورد استفاده قرار دهید برای مرغوبیت هرچه بیشتر روغن گل بنفشه در این روش می‌توانید دوباره بعد از صاف کردن یک واحد گل بنفشه در آن بریزید و یک ماه دیگر صبر کنید و صاف نمایید.

این مراحل را تا ده مرتبه می‌توان تکرار کرد، مرغوب‌ترین و بهترین روش تهیه روغن بنفشه که می‌توان از فواید بسیار آن به خوبی بهره برد این روش ده مرحله ای می‌باشد.

چند نکته در مورد این روش روغن گیری لازم به تذکر هست:

  1. در این نوع روغن گیری نیازی به افزودن آب نیست.
  2. در این روش روغن گیری بهتر است از گل بنفشه خشک یا نیمه خشک جهت جلوگیری از کپک زدن استفاده نمایید.
  3. در این روش می‌توانید روغن بنفشه را بر پایه‌ روغن زیتون نیز تهیه کنید که در این صورت به جای روغن کنجد از روغن زیتون استفاده نمایید.


منابع: مجله طب اسلامی، سایت گیاهیاب، خاصیتهمچنین مشاهده کنید

سایت انتخابسایت رویداد 24سایت اکوایرانسایت اعتماد آنلاینسایر منابعسایت پارسینهسایت برترینهاسایت بیتوتهسایت آفتاب نیوزسایت اقتصادنیوز