دوشنبه, ۱۵ خرداد, ۱۴۰۲ / 5 June, 2023
مجله ویستا

رنگ کردن مو با پوست گردو را امتحان کنید


همه ما حداقل یکبار از رنگ‌های شیمیایی برای تغییر رنگ موهایمان استفاده کرده‌ایم. رنگ مو‌های شیمیایی برای اینکه بتوانند تغییرات چشمگیری‌ ایجاد کنند، محتوی عوامل شیمیایی منحصر به فردی هستند که ساختار پروتئین‌های مو و مواد رنگی آن را به کلی عوض می‌کنند. در پی این تغییرات، سلامت مو‌ها هم کم و بیش دستخوش تحولاتی می‌شود که قطعاً خوشایند نخواهد بود. البته باید قبول کنیم که امروزه استفاده از رنگ مو‌های شیمیایی اجتناب ناپذیر است و استقبال از آن‌ها فارغ از همه تأثیرات خوب و بدشان، هرروز هم بیشتر می‌شود.

در بحث زیبایی موها، آنچه بیش از هرچیز دیگری اهمیت دارد، ایجاد یک جلوه زیبا است که بتواند خصوصیات و ویژگی‌های خوب مو‌های هر فرد را به خوبی نشان دهد. این زیبایی تا حد زیادی به سلامت، حفظ فرم و درخشش مو‌ها بستگی دارد. بنابراین رنگ کردن طبیعی مو‌ها با استفاده از رنگ‌های طبیعی می‌تواند به بهبود سلامت مو‌ها کمک کرده و از آن گذشته رنگ‌های دلخواهتان را که معمولاً با استفاده از ترکیبات شیمیایی بدست می‌آورید، به شما هدیه دهد. یکی از مواد رنگی طبیعی که پیشنیان ما، برای رنگ آمیزی پارچه‌ها، سطوح و حتی مو‌ها از آن استفاده می‌کردند، پوست گردو است. در ادامه با انواعی از ترکیبات رنگی و رنگ کردن مو با پوست گردو آشنا خواهید شد.رنگ کردن مو با پوست گردو را امتحان کنید | وب
  

رنگ مو با پوست سبز گردو

اگر تجربه جدا کردن پوست سبز گردوی تازه را داشته باشید، متوجه رنگ تیره‌ای که این پوست سبز به دستان شما می‌دهد، شده‌اید. این ماده رنگی در واقع یک ترکیب فوق‌العاده برای بازگرداندن رنگدانه‌های از دست رفته موهاست. رنگدانه‌های مو ممکن است تحت تأثیر عوامل مختلفی مانند نور خورشید، کمبود ویتامین‌ها، استفاده مداوم از شوینده‌ها و سایر مواد شیمیایی، یا بر اثر عوامل ژنتیکی، تحلیل رفته و تجزیه شوند. در این صورت رنگ مو‌ها سفید می‌شود که این مسئله حداقل برای بسیاری از خانم‌ها در سنین جوانی، خوشایند نیست. اما خبر خوب این است که سفیدی مو‌ها با استفاده از رنگ پوست گردو قابل کنترل است و مو‌های سفید می‌توانند این رنگ را جذب کنند. دو روش معمول برای رنگ کردن مو‌ها با استفاده از پوست گردو وجود دارد که در ادامه با آن‌ها بیشتر آشنا خواهید شد.

 

رنگ کردن مو با پوست گردو را امتحان کنید | وب
  

طرز تهیه رنگ مو با عصاره پوست گردو

مقداری پوست سبز تازه گردو یا پوست خشک شده آن (پوست سیاه) را جمع‌آوری کنید و با آب به مدت ۳۰ دقیقه بجوشانید. لازم به ذکر است که حجم آبی که برای جوشاندن پوست گردو استفاده می‌کنید به رنگ موی دلخواه شما بستگی دارد، اگر می‌خواهید یک رنگ کاملاً تیره ایجاد کنید میزان آب را به اندازه یک لیوان در نظر بگیرید. برای رنگ‌های روشن‌تر (قهوه‌ای روشن) این میزان را به دو یا سه لیوان آب افزایش دهید. از آنجایی که این رنگ مو از سایر سطوح بسیار سخت پاک می‌شود باید احتیاط کنید؛ بنابراین از دستکش‌های پلاستیکی (لاتکس) استفاده کرده و از یک روغن طبیعی یا وازلین برای چرب کردن گردن، پیشانی، صورت و ساق دست‌ها استفاده کنید. اگر روغن جوجوبا در اختیار دارید مقداری از آن را در عصاره رنگ گردو بریزید، این کار به اتصال رنگدانه‌ها به ساقه مو کمک می‌کند. رنگ مو را با استفاده از یک برس یا با کمک دست روی مو‌ها قرار دهید. کمی ماساژ دهید و اجازه دهید به مدت سی تا چهل دقیقه روی مو‌ها باقی بماند. در این مدت مو‌ها را با یک کلاه یا پوشش پلاستیکی بپوشانید. سپس با استفاده از یک شامپو ملایم مثل شامپو بچه آبکشی کنید.

 

رنگ کردن مو با پوست گردو را امتحان کنید | وب
 

رنگ کردن مو با عصاره گردو و حنا

اضافه کردن حنا به عصاره رنگی گردو، علاوه بر‌ایجاد یک رنگ موی جدید و زیبا، مزایای دیگری هم دارد. حنا به درمان ریزش مو‌ها کمک کرده و در رفع شوره سر هم تأثیر بسزایی دارد. همچنین به تنظیم کردن pH پوست سر و مو‌ها کمک می‌کند و این موضوع باعث می‌شود پروتئین‌های مو ساختار طبیعی خود را احیا کنند. برای رنگ کردن موهایتان با این ترکیب، باید مقداری از پودر حنا را با عصاره‌ای که در مرحله قبل نحوه تهیه آن را آموختید ترکیب کنید. عصاره پوست گردو رنگ مو را به سمت رنگ‌های قهوه‌ای تیره سوق می‌دهد و حنا رنگ مو‌ها را به سمت طیف قرمز می‌برد؛ بنابراین باید در ترکیب این دو رنگ احتیاط کرده و مقدار مناسبی از هر دو را برای بدست آوردن یک رنگ موی دلخواه مخلوط کنید. پیشنهاد می‌شود ۱/۵ قاشق غذاخوری از پودر حنا را با ۲ لیوان عصاره گردو ترکیب کرده و اجازه دهید این مخلوط ۱۲ ساعت در دمای اتاق بماند. سپس آنرا به مدت ۴ تا ۶ ساعت روی مو‌ها قرار دهید و بعد با آب و شامپو بشویید. اگر در هر صورت از رنگ موهایتان راضی نبودید، نگران نباشید با چندین بار شستشو و آبکشی، رنگ مو‌ها تغییر خواهد کرد و رنگدانه به تدریج از ساختار مو خارج می‌شوند.

 

رنگ کردن مو با پوست گردو را امتحان کنید | وب
  

رنگ کردن مو با پوست گردو چه زمانی موثر نیست؟

خیلی از افرادی که تجربه رنگ کردن مو با پوست گردو را داشته‌اند، از بی‌تأثیر بودن آن یا رنگ نگرفتن مو‌های سفید شکایت می‌کنند. در اینجا برخی از دلایلی که باعث می‌شود مو‌ها رنگ پوست گردو را جذب نکنند آورده شده است:
  • استفاده از رنگ مو‌های غالب مثل حنا، رنگ مو‌های شیمیایی با پیگمان‌های قرمز، ماهاگونی و شرابی
  • استفاده از شامپو یا نرم‌کننده‌های حاوی مواد سیلیکونی (تمامی‌موادی که پسوند‌های -xane، cone، zane، conol) از آنجایی که این مواد پایه‌های رنگ پذیر مو‌ها را می‌پوشانند یا به اصطلاح مسدود می‌کنند، رنگدانه‌های پوست گردو نمی‌توانند به ساختار مو، متصل شوند.
  • انجام برخی روش‌های شیمیایی برای درمان مو‌ها که ساختار یون‌های موجود در پروتئین‌های مو را تغییر می‌دهند. کراتین کردن مو‌ها یکی از این روش‌هاست، همچنین استفاده از اکسیدان‌های غیرگیاهی و مواد دکلره هم می‌تواند موجب جذب نشدن رنگدانه‌های پوست گردو شوند.
  • از طرفی برخی افراد به عناصر موجود در پوست گردو یا خود آن حساسیت دارند، بنابراین توصیه می‌شود که این افراد به هیچ وجه از این رنگ طبیعی برای رنگ کردن مو‌های خود استفاده نکنند.
 
برگرفته از: oureverydaylife


همچنین مشاهده کنید

خبرگزاری مهرخبرگزاری برناروزنامه ایرانسایت عصرایرانسایت تابناکسایت فراروخبرگزاری ایلناروزنامه توسعه ایرانیخبرگزاری فارسسایت پارسینه