شنبه, ۸ بهمن, ۱۴۰۱ / 28 January, 2023
مجله ویستا

راهنمای بازدید از برج های دوقلوی پتروناس مالزی


برج‌ های دوقلوی پتروناس که در شهر کوالالامپور مالزی (راهنمای سفر به مالزی) قرار دارند با ارتفاع 452 متری از سال 1998 تا 2004 عنوان بلندترین برج جهان را به خود اختصاص داده بودند. این برج‌ها نتیجه طراحی معمار آرژانتینی به نام "سزار پلی" است و به نوعی نمادی از مدرنیته و معماری قرن 21 مالزی محسوب می‌شود.


راهنمای بازدید از برج های دوقلوی پتروناس مالزی | وب

مقایسه پتروناس با دیگر برج‌های جهان


بیشتر بخوانید:

راهنمای کامل سفر به مالزی؛ (غذا، دیدنی‌ها و جزایر)

راهنمای سفر به کوالالامپور مالزی


برنامه ریزی اولیه برای ساخت برج‌ های دوقلوی پتروناس در سال 1992 آغاز شد که شامل مراحل طراحی، ماکت سازی و تست باد، زلزله و ساختار کلی طراحی بود. کار ساخت در تاریخ 1 مارس 1993 با گود برداری محل آغاز شده و در طول هر روز 500 کامیون کار انتقال خاک را بر عهده داشتند تا بتوانند زمین را چیزی در حدود 30 متر حفر کنند.


راهنمای بازدید از برج های دوقلوی پتروناس مالزی | وب


راهنمای بازدید از برج های دوقلوی پتروناس مالزی | وب


پس از آن ساخت سازه اصلی در 1994 آغاز شد و در 1996 توانستند سازه اصلی و وضعیت داخلی مجموعه را تکمیل کنند برای پایه‌های این برج از 13200 مترمکعب بتن‌ریزی استفاده شد که این کار به طور مداوم به صورت 54 ساعت بدون وقفه در هر برج ریخته شد که حدود 4.5 متر ضخامت و 32.500 تن وزن داشت که تا سال 2007 به نوبه خود رکورد جهان در بتن‌ریزی را در جابه‌جا کرد.  در کل کار ساخت پایه‌های دو برج حدود 12 ماه به طول انجامید. پس از آن کار ساخت هر برج را به دو شرکت کره‌ای و ژاپنی واگذار کردند که به طور متوسط هر طبقه از برج‌ها در 4 روز ساخته می‌شد.

 
راهنمای بازدید از برج های دوقلوی پتروناس مالزی | وب


در سیستم ساخت این برج از ساختار tube in tube استفاده شده است که معمولاً از آن برای ساخت برج‌های بلند استفاده می‌کنند و در نمای خارجی آن از موتیف های اسلامی ایده برداری شده که با متریال شیشه و فلز کار شده است. این برج‌های دوقلو در حدود 6 سال ساخته شد و سر انجام این ساختمان به طور رسمی توسط نخست وزیر "دکتر مهاتیر بن محمد" در روز 1 اوت 1999 افتتاح شد. هزینه ساخت این سازه چیزی در حدود 1.5 میلیارد دلار بود.راهنمای بازدید از برج های دوقلوی پتروناس مالزی | وب


راهنمای بازدید از برج های دوقلوی پتروناس مالزی | وب


ایده ساخت پلی بین برج‌ های دوقلوی پتروناس از آنجا مطرح شد که سازندگان قصد داشتن روشی مناسب برای مقاومت برج در برابر بادها بکار بگیرند از همین رو به فکر ساخت یک پل بین برج‌ها افتادند تا هم ضمن متصل کردن آن‌ها در طبقات بالایی به هم، بتواند به استحکام برج کمک کنند. اما برای آنکه خود پل نیز مقاوم باشد از دمپرها استفاده کردند. در واقع 2 پایه 60 تنی به طول 35 متر وظیفه داشتند تا اتصال بین برج‌ها و پل را برقرار کنند. جالب است بدانید پس از حملات 11 سپتامبر این برج یک بار تحدید شده که پلیس مجبور شد برج را کاملاً تخلیه کند اما خوشبختانه اتفاقی برای آن رخ نداد.


سوریا KLCC

در روی زمین و جایی که برج‌ها از پایه به یکدیگر وصل می‌شوند یک مجتمع تجاری به نام سوریا قرار دارد که بیشتر برندهای معتبر جهان در آن وجود دارد. به علاوه یک آکواریوم بزرگ، موزه هنری، سینما و کتاب خانه نیز در این مجموعه قرار گرفته است که می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید. محوطه جلوی برج‌ها بسیار جذاب است و در آن از زمین‌های چمن، درختان و فواره‌هایی استفاده شده تا گردشگران را به خود جذب کند.
 
راهنمای بازدید از برج های دوقلوی پتروناس مالزی | وب


بیشتر بخوانید:‌ 8 مورد از بهترین سوغات کشور مالزی


چطور به برج‌ های دوقلوی پتروناس برویم؟

برای بازدید از برج‌ های پتروناس ابتدا باید به مالزی و شهر کوالالامپور بروید. برای سفر به این کشور نیاز به دریافت ویزا ندارید و تنها با بلیط هواپیما و رزرو هتل می‌توانید وارد مالزی شوید آدرس: Kuala Lumpur City Centre, 50088


راهنمای بازدید از برج های دوقلوی پتروناس مالزی | وب

برای بازدید از برج‌های پتروناس باید ابتدا بلیط آن را تهیه کنید. کانتر فروش بلیط از ساعت 8:30 صبح باز می‌شود که احتمالاً با یک صف طولانی روبه‌رو خواهید شد. نکته اینجاست که معمولاً تا ساعت 9:30 تمامی بلیط ها به فروش می‌رسند. پس یا باید زودتر خودتان را به محل فروش بلیط برسانید و یا به صورت اینترنتی این بلیط را تهیه کنید.


بیشتر بخوانید: واحد پول مالزی چیست؟راهنمای بازدید از برج های دوقلوی پتروناس مالزی | وب

  • سایت خرید بلیط: https://www.petronastwintowers.com.my/tickets
  • بزرگسالان - گردشگران: 84.80 رینگیت
  • بزرگسالان – شهروند مالزی: 26.50 رینگیت
  • کودکان- گردشگران: 31.80 رینگیت
  • کودکان – شهروند مالزی: 12.70 رینگیت

این برج روزانه از ساعت 9:30 تا 17 به‌جز دوشنبه و تعطیلات عمومی میزبان بازدید کنندگان است. وقتی بلیط را دریافت کرده باشید باید 15 دقیقه قبل در محل حاضر شوید.

گروه گردشگری وبهمچنین مشاهده کنید

سایت خبرآنلاینسایت دیدبان ایرانسایت زومیتروزنامه دنیای اقتصادروزنامه ایرانسایت ساعدنیوزسایت تاپ نازروزنامه شرقخبرگزاری تسنیمروزنامه آرمان ملی