جمعه, ۷ بهمن, ۱۴۰۱ / 27 January, 2023
مجله ویستا

گورستان جن ها در سیستان و بلوچستان


اگر گذارتان به استان سیستان و بلوچستان و حوالی شهر چابهار افتاد یادتان باشد که بعضی معتقدند که گورستانی مربوط به جنیان در کنار روستای تیس در نزدیکی چابهار قرار دارد. شاید باورش سخت باشد و یا با عقل جور در نیاید اما به هر حال دیدن قبرهایی با آن عظمت خالی از لطف نیست.
 

گورستان جن ها در سیستان و بلوچستان | وب


گورستان جن ها در کجا قرار دارد؟

این گورستان در روستای «تیس» واقع در 5 کیلومتری شمال غربی چابهار واقع شده است. قدمت روستای تیس به دوران 2500 سال قبل و دوران هخامنشیان برمی‌گردد و از بنادر معروف آن دوران بوده است.
محل این گورستان که از جاذبه های گردشگری سیستان و بلوچستان است بر تپه کم ارتفاعی در نزدیکی کوه پیل بند در نزدیکی‌های روستا واقع است.
 

گورستان جن ها در سیستان و بلوچستان | وب


گورستان جن ها

بلوچ‌ها به آن «جن سنط» یا گورستان جن می‌گویند. این گورستان سنگ قبرهای بسیار بزرگی دارد که باعث شده است محلی‌ها تصور کنند که این قبرستان محل دفن انسان‌های معمولی نبوده است. قبرها در این گورستان در کنار هم و بر روی یک سطح صخره‌ای حفر شده است. بزرگ‌ترین و سالم‌ترین گور این اثر تاریخی 225 سانتیمتر طول و 110 سانتیمتر عرض دارد.
 

گورستان جن ها در سیستان و بلوچستان | وب


نظر محلی‌ها در مورد گورستان جن ها

محلی‌ها بر این باورند که: «این قبرها متعلق به اجنه است و آن‌ها مرده‌های خودشان را در حصار این سنگ‌ها دفن کرده‌اند. جن‌ها شب که می‌شود بر سر قبر مرده‌هایشان می‌آیند و گریه و زاری می‌کنند و اگر کسی در آن موقع به این قبرستان برود اجنه او را نفرین خواهند کرد و پس از چند روز با عذابی سخت خواهد مرد.»
البته مردم روستا قبرستان خودشان را هم در کناری این گورستان احداث کرده‌اند ولی مواظب هستند که هنگام شب به آن منطقه نروند.
 
 
 
 
مجله وب


همچنین مشاهده کنید

سایت نورنیوزروزنامه توسعه ایرانیروزنامه شرقسایت پارسینهسایت برترینهاسایت دیدارنیوزخبرگزاری ایسناسایت تاپ نازروزنامه آرمان ملیسایت فرارو