شنبه, ۱۱ آذر, ۱۴۰۲ / 2 December, 2023
مجله ویستا

روش‌های خانگی درمان چین و چروک پوست


از بین بردن چین و چروک پوست صورت، به دلیل بالا بودن استاندارد زندگی انسان، همواره مورد توجه قرار گرفته است. زنان در اوایل 40 سالگی، اغلب هنگام رویارویی با دیگران دارای عدم اعتماد به نفس هستند. پدیدار شدن چین و چروک بر روی صورت یکی از دلایل موثر بر اعتماد به نفس زنان است. در واقع، چین و چروک‌های صورت نتیجه افزایش سن می‌باشد و در انسان اجتناب‌ناپذیر است. افزایش سن یک فرآیند طبیعی بدن است که با شکستن کلاژن و الاستین در بافت همبند پوست که به دلیل افزایش سن ضعیف شده است رخ می‌دهد.


عوامل چین و چروک زودرس پوست

علاوه بر این، چین و چروک زودرس یا بیش از حد نیز توسط عوامل زیادی از قبیل بیماری‌های شدید، قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب یا محیط های خشن، استفاده از داروهای خاص، سیگار کشیدن، عوامل ژنتیکی و همچنین کاهش ناگهانی وزن به وجود می آید. 

در این مطلب درمان‌های خانگی طبیعی برای درمان چین و چروک‌های صورت معرفی می‌شود. بنابراین می‌توانید به سرعت از آنها رهایی یافته یا حداقل آن را کاهش دهید. با این حال، گرچه تمامی راهنمایی‌های زیر برگرفته از منابع قابل اعتماد هستند، به یاد داشته باشید که هدف آن‌ها ارائه توصیه‌های پزشکی نیست.


درمان خانگی چین و چروک پوست صورت

1. نوشیدن آب:

نوشیدن آب یکی از ساده‌ترین و ارزان‌ترین روش‌های خانگی درمان چین و چروک پوست صورت است. بنابراین، اگر به اندازه کافی آب ننوشید (حداقل 2 لیتر آب خالص و تمیز در روز)، آب مورد نیاز بدن خود را از دست می‌دهید. در حقیقت، کمبود آب می تواند پوست شما را خشک و چروکیده نماید. از این رو، نوشیدن حداقل 2 لیتر آب خالص و تمیز در روز برای بدن به منظور جلوگیری از چین و چروک پوست الزامی است.


	روش‌های خانگی درمان چین و چروک پوست | وب


2. مالیدن روغن زیتون به پوست:

اگر می‌خواهید سریع‌تر از چین و چروک رهایی یابید می‌بایست پوست خود را با روغن زیتون مالش بدهید. یکی از مفیدترین درمان‌ها جهت کاهش چین و چروک پوست استفاده از روغن زیتون است زیرا نه تنها روغن زیتون به روشن شدن چین و چروک کمک می‌نماید بلکه از افتادگی پوست جلوگیری می کند. روغن زیتون حاوی طیف گسترده‌ای از منابع ویتامین‌ها از قبیل ویتامین‌های A و E، مواد معدنی و اسیدهای چرب طبیعی می‌باشد. ویتامین‌های A و E که در مبارزه با رادیکال‌های آزاد اثربخش هستند، همین امر به آبرسانی پوست کمک نموده و آن را تعمیر می‌نماید و حتی سلول‌های پوست را بازسازی می‌نماید. بنابراین برای مدت زمان طولانی‌تر جوان به نظر می‌رسد. در اینجا برای درمان چین و چروک‌های صورت روغن زیتون به کار می‌رود.


	روش‌های خانگی درمان چین و چروک پوست | وب

مواد لازم: 

 • آب ولرم
 • روغن زیتون
 • عسل (اختیاری)

دستورالعمل:

ابتدا پوست خود را جهت باز نمودن منافذ با آب ولرم بشویید. سپس مقدار کمی روغن زیتون را بر کف دست ریخته و آن را بر روی صورت بمالید. شما باید با استفاده از حرکات دورانی آن را به پوست صورت خود بمالید بنابراین روغن تمامی بخش‌های صورت را می پوشاند. پس از آغشته کردن کل صورت به روغن زیتون، پوست خود را به مدت 2 دقیقه ماساژ دهید. پس از ماساژ، روغن را به مدت حدودا 30 ثانیه روی صورت باقی بگذارید.

علاوه بر این می توانید چند قطره عسل را با چند قطره روغن زیتون و گلیسیرین مخلوط کنید و از آن استفاده کنید. با انجام این کار، می توانید سلول‌های مرده پوست را از بین برده و پوست را سرحال و سرزنده سازید.

توجه:

به یاد داشته باشید به هنگام تمیز نمودن پوست صورت خود را مالش نداده یا نکشید. باید به صورت منظم صورت خود را با روغن زیتون بشوئید این کار نه تنها پوست شما را انعطاف‌پذیر و سرحال می نماید بلکه باعث از بین رفتن چین و چروک های پوست شما می‌شود.


3. استفاده از آلوئه‌ورا:

آلوئه ورا برای افزایش خاصیت ارتجاعی پوست شناخته شده است. در واقع، آلوئه ورا حاوی اسیدهای مالیک است که هدف آن‌ها کاهش چین و چروک می باشد. برای چین و چروک‌های صورت درمان خانگی مقرون به صرفه‌تر می‌باشد.4. سفیده تخم مرغ:

سفیده تخم مرغ ماده‌ای محبوب در اکثر خانواده‌ها می‌باشد که هدفش از بین بردن چین و چروک صورت است. سفیده تخم مرغ درمان خانگی موقت برای چین و چروک‌های صورت است زیرا حاوی پروتئینی است که برای محکم و سفت کردن پوست مفید بوده و سلامت و شادابی را به پوست صورت برمی‌گرداند.

دستورالعمل: دو سفیده تخم مرغ را بشکنید (زرده را کنار بگذارید).سفیده تخم مرغ را در تمامی بخش های صورت به کار ببرید.به مدت 20-25 دقیقه روی پوست نگه دارید.صورت را با آب سرد بشوئید، سپس صورت خود را خشک نمائید.

توجه: به یاد داشته باشید که از صابون برای شستشو استفاده نکنید.این موضوع از اثربخشی آن جلوگیری می کند.


5. آب لیمو:

آب لیمو دیگر درمان خانگی بسیار ساده و اثربخش برای چین و چروک‌های صورت می‌باشد. در اینجا روشی جهت استفاده از آب لیمو برای درمان چین و چروک‌های صورت وجود دارد.


	روش‌های خانگی درمان چین و چروک پوست | وب

دستورالعمل: 

لیموی تازه را برش داده و آن را فشار بدهید. به آرامی آب لیمو را بر روی چین و چروک‌ها بریزید. به مدت 10-15 دقیقه بگذارید بماند. صورت خود را با آب سرد بشوئید.6. ماسک ماست:

ماسک صورت ماست درمان خانگی بسیار مفید برای چین و چروک‌های صورت است.

مواد لازم: 

 • 1 قاشق غذاخوری ماست
 • 1 قاشق غذاخوری عسل
 • ¼ فنجان موز
 • ½ قاشق غذاخوری آب پرتقال

	روش‌های خانگی درمان چین و چروک پوست | وب

دستورالعمل: مواد نام برده شده را با یکدیگر مخلوط کنید. بر روی چین و چروک‌ها مالیده و بگذارید 12-15 دقیقه بماند. سپس، صورت خود را با آب سرد بشویید.


7. ماسک صورت خیار:

خیار و برگ نعناع را در مخلوط کن مخلوط نمایید. این مخلوط را با 1 سفیده تخم مرغ ترکیب کنید. ترکیب را بر روی صورت و پوست گردن خود به کار ببرید. سفیده تخم مرغ و برگ نعناع پوست شما را سفت می نماید در حالی که خیار پوست شما را شفاف می نماید.


	روش‌های خانگی درمان چین و چروک پوست | وب


8. عسل و لیمو: 

عسل و آبلیمو را به مقدار مساوی ترکیب نمائید. صورت خود را با آب ولرم بشویید سپس ترکیب را بر روی صورت به کار ببرید. به آرامی مالش بدهید و به مدت 15 دقیقه بگذارید بماند. پس از شستشوی صورت، یک مکعب یخ بر روی صورت خود مالش بدهید. این روش پوست صورت را سفت نموده، چین و چروک و نقاط قهوه‌ای سوخته را از بین می‌برد.

توجه: با 2 بار تکرار در روز می‌توانید از چین و چروک‌های زشت رهایی بیابید.


	روش‌های خانگی درمان چین و چروک پوست | وب


9. ماسک ویتامین E:

ویتامین E مولفه دسوت با پوست است.ویتامین E، در حقیقت، پوست صدمه دیده را تعمیر نمودهو همچنین مانع شکل گیری چین و چروک بر پوست شما می شود.

مواد لازم: 

 • 3 عدد کپسول ویتامین E
 • 2 قاشق چای‌خوری ماست
 • ½ قاشق چای‌خوری عسل
 • ½ قاشق چای‌خوری آب لیمو

	روش‌های خانگی درمان چین و چروک پوست | وب

دستورالعمل: روغن ویتامین E را از کپسول‌ها گرفته و با دیگر مواد لازم در یک کاسه مخلوط کنید. این ترکیب را بر روی صورت خود بمالید. بگذارید حدودا 15 دقیقه بماند. با آب ولرم بشوئید.


10. ماسک عدس:

مواد لازم: 

 • ½ فنجان پوره گوجه فرنگی
 • ½ فنجان پودر عدس

	روش‌های خانگی درمان چین و چروک پوست | وب

دستورالعمل: 

2 ماده را به خوبی با هم مخلوط کنید. ترکیب را بر روی صورت و گردن خود بمالید. پس از 15 دقیقه، با آب سرد بشویید.

با انجام یک یا چند درمان خانگی ارائه شده، با توجه به سلیقه و سازگاری با پوست خود می‌توانید از شدت پیر و چروک شدن پوست جلوگیری کنید و حتی چین و چروک های موجود پوست صورت خود را درمان کرده و از بین ببرید.

تهیه و ترجمه: مجله اینترنتی وب


همچنین مشاهده کنید

سایت برترینهاسایت جمارانخبرگزاری ایسناسایت انتخابسایت اکوایرانسایت رکناسایت اعتماد آنلاینسایت زومیتسایت اقتصادنیوزخبرگزاری برنا