جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ / Friday, 19 January, 2018

نکات خانه داری


نکات خانه داری
▪ خش‌گیری اجسام خانه:
اگر شیشه‌ی تلویزیون شما و یا شیشه‌ی روی میز و... خط افتاده، کافی است مقداری خمیر دندان روی آن بمالید، سپس با پارچه نرمی آن را صیقل دهید. آثار خراشیدگی شیشه از بین رفته و تصویر تلویزیون شما بهتر خواهد شد.
▪ پوست کندن آسان هویج:
هویج را داخل آب جوش بیندازید و بگذارید ۵ دقیقه بماند، پس از گذشت مدت ۵ دقیقه، آن را در آب سرد قرار دهید و بعد از آن در هنگام پوست کندن، پوست هویج به صورت غلافی جدا خواهد شد.
▪ شستن بشقاب:
هنگام شستن بشقاب‌ها، چند قاشق غذاخوری سرکه داخل آب بریزید. سرکه چربی‌ها را از بین برده و بشقاب را شفاف و درخشان خواهد کرد.
▪ از بین بردن املاح آهکی کتری:
برای از بین بردن املاح آهکی، کتری را با مقداری مساوی آب و سرکه پُر کنید. بگذارید جوش بیاید. سپس آتش را خاموش کرده و بگذارید تمام شب به همان حال بماند، بعد می‌بینید که کتری تمیز خواهد شد.
▪ از بین بردن بوی نامطبوع از ظرف در دار و جعبه‌های پلاستیکی:
برای این کار روزنامه مچاله شده را ( فقط روزنامه سیاه سفید، نه رنگی ) داخل ظرف قرار دهید و در ظرف را محکم بسته و بگذارید تمام شب به همان حال بماند.
▪ پیاز:
هر گاه پیازی را به دو نیم کرده‌اید و بیش از یک نیمه نیاز ندارید، روی نیمه باقیمانده کره یا روغن بمالید. به این ترتیب، هم تازه می‌ماند و هم میکروب جذب نمی‌کند، و هم اینکه هنگام مصرف، می‌توان از کره یا روغنی که روی آن مالیده‌اید در ماهی‌تابه استفاده کنید.
▪ جلوگیری از شپشک زدن برنج:
برای جلوگیری از شپشک زدن برنج، آن را با نمک نیم‌کوب مخلوط می‌کردند و یا اینکه چند عدد سیر درسته در لا به لای برنج می‌گذاشتند.
▪ ماهی‌تابه سوخته:
ته ظروف سوخته، مقدار زیادی جوش شیرین بریزید و آن قدر آب به آن اضافه کنید که فقط مرطوب شود. بگذارید چند ساعت بماند. معمولاً با این اقدام می‌توانید قسمت سوخته را بلند کرده و دور بیندازید.
▪ تمیز کردن کارد:
برای از بین بردن لکه‌های موجود بر روی کارد آشپزخانه و یا زنگ آن می‌توانید به‌جای پارچه یا ابر، از چوب پنبه استفاده کنید، چوب پنبه را قدری خیس کنید، به آرامی آن را به یک ماده پاک‌کننده آغشته کنید، سپس با حرکت جلو و عقب آن را روی تیغه‌ی کارد بکشید. کاملاً تمیز خواهد شد.
▪ جدا کردن دو لیوان به هم چسبیده:
وقتی لیوانی داخل لیوان بلوری چسبیده، برای جدا کردن انها از یکدیگر به زور و شدت عمل متوسل نشوید. بلکه با خونسردی هر چه تمامتر، لیوان بالایی یا همان لیوان داخلی را از آب سرد پُر کنید و لیوان پایینی را در آب داغ فرو برید. با این کار لیوان داخلی منقبض شده و لیوان خارجی منبسط می‌شود و هر دو لیوان از هم جدا می‌شوند.
▪ معجزه‌ی آمونیاک در هنگام شستن ظرف:
هر گاه هنگام شستن ظرف، چند قطره آمونیاک درون آب بریزید، هر نوع چربی را از ظروف بلوری، چینی، فلزی و... پاک می‌کند. ضمناً به پوست دست نیز در مقایسه با مواد پاک کننده و شیمیایی قوی، آزاری نمی‌رساند. حتی می‌توانید از چند قاشق غذاخوری سرکه، داخل آبی که ظرف‌ها را در آن می‌شویید بریزید.

منبع : پایگاه اطلاع رسانی اصلاح

مطالب مرتبط

لامپ ها و حباب ها


لامپ ها و حباب ها
روشنایی خانه ها امروزی دیگر صرفاً وابسته به لامپ نیست و براساس سبك ها و سلیقه های متنوعی كه بر دیوارها، سقف ها و كف اتاق ها اعمال می شود، می توان از چراغ های ظریف و بسیار زیبایی استفاده كرد كه افزون بر كاركرد روشنایی، به منزله بخشی از تزیینات و آرایه های درونی خانه به شمار می آیند. با این همه، لامپ همچنان نقش مهم خود را حفظ كرده است. در اتاق های مدرن، رعایت تناسب میان كیفیت و كمیت نور اتاق با كاركرد آن از اهمیت فراوانی برخوردار است. نورگیر یا سایبان یك لامپ را می توان هرچند وقت یكبار عوض كرد و با این كار، جلوه ای تازه به نورپردازی محیط بخشید. آیا در خانه تان، بیش تر تمایل دارید از نورهای درخشان استفاده كنید یا نورهای ملایم و خفیف را ترجیح می دهید؟
شمعدان های دیواری
از شمعدان های دیواری معمولاً برای برجسته تر نشان دادن آیینه یا یك تصویر استفاده می شود. می توان این شمعدان ها را به تنهایی و به عنوان آرایه ای مستقل نیز به كار برد. ولی آنها معمولاً در كنار دیگر لوازم آرایه ای مفهم بیش تر و عمیق تری می آفرینند. یك جفت از این شمعدانها را بالای شومینه یا در دو سوی میز گوشه اتاق نصب كنید. بهتر است هنگام نوسازی خانه برای كابل كشی این شمعدانها، فكری اساسی كنید. این شمعدان دیواری كلاسیك و زیبا با یك جفت حباب و كریستال های آویز متصل به آن، زیبایی نمای دیوار و میز را دو چندان كرده است.
بازتاب نور
برای آن كه حباب چراغ رومیزی تان سیمایی درخشان و پر نور تر به خود بگیرد، با كمك منجوق های شیشه ای رنگارنگ می توانید آن را تزیین كنید. تركیب منجوق های شیشه ای به رنگ های متنوع آبی، سبز و ارغوانی، تصویر زیبایی می آفریند. با آنكه استفاده از منجوق ها نشانه سبك سنتی است، ولی در این تصویر، با هم آیی زیبایی كه خلق شده، با سبك مدرن اتاق بسیار هماهنگ است.
۱- منجوق ها را از سوزن رد كنید و به صورت زنجیره های كوتاه و بلند در آورید، سپس رشته حاصل را به لبه حباب بدوزید. هنگام حاشیه دوزی، نهایت دقت را در رعایت فاصله میان منجوق ها به كار ببرید.
۲- مقداری روبان - به هر رنگی كه دوست دارید - بردارید و آن را دورتادور لبه پایینی حباب به گونه ای بچسبانید كه ۲‎/۵ سانتی متر پایین تر از لبه باشد و بتوانید آن را به سمت لبه داخلی برگردانید.

وبگردی
کشتی قرآن مطلا و واقعیت جامعه
کشتی قرآن مطلا و واقعیت جامعه - خبر «قرآن مطلا» در روزهای اخیر احساسات بسیاری را جریحه­ دار کرده است. اگربه جامعه و واقعیت ­های آن سری بزنیم چه می توانیم بگوییم؟ گیریم که قران مطلا کار درستی است. آیا با توجه به وجود فقط 100 خانوادۀ زیر فقر در جامعه، باز هم باید برخلاف سیره رسول خدا و امیرمومنان(علیهما السلام) آنان را نادیده گرفت و به کاری ازین دست پرداخت؟ در آن صورت، آیا قرآن مطلا با سیره و سنت رسول...
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس - 38 شرکت که جزء بزرگترین کارتل های اقتصادی کشور هستند، متعلق به آستان قدس است. بنابراین آستان قدس کنونی، آستان قدسی نیست که حضرت امام در نامه خود از آن سخن گفته‌اند.
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها - به‌جز وزارت ارشاد، هیچ‌یک از این 40 ارگان و نهاد در قبال میلیاردها تومان بودجه‌هایی که دریافت می‌دارند پاسخگو نبوده نیستند.
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار - ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی»
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی» - علی ربیعی وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی در گفت‌وگوی تلفنی با خانواده یکی از خدمه نفتکش «سانچی» اظهار همدردی کرد.
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی - توقف عملیات خنک سازی و مهار آتش در شب گذشته، موجب رسیدن آتش به مخازن سمت چپ کشتی و انفجارهای شدید صبح امروز شد که در نهایت پس از چند ساعت به غرق شدن کامل نفتکش ایرانی انجامید.
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت - رسانه های مطرح یونانی با انتشار تصاویری از رابطه عاطفی ملی پوش ایرانی باشگاه المپیاکوس با یک میلیاردر یونانی - آمریکایی پرده برداشتند و مدعی شدند این دو تصمیم خود را برای ازدواج قطعی کرده اند.
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟ - بخشی از تکثر مسئولیت های بعضی چهره‌های سیاسی به بی‌اعتمادی نظام به افراد کارآمد برمی‌گردد و علت دیگر این موضوع، اعتماد غیرمعقول به این افراد است. با این حال این افراد هرچقدر هم که توانمند باشند، از نظر روان شناسی و انسان شناسی در بخشی از مسئولیت های خود ناموفقند.
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود!
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود! - فیلم - حسین عطایی ۱۰ سال دارد و در حوزه طراحی مفهومی خودرو فعالیت می کند. او ۶ اختراع ثبت شده دارد، مدرسه نمی رود و از دو شرکت تسلا و ولوو دعوت به همکاری شده است. او مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه است. گفتگوی رضا رشیدپور با نابغه ١٠ساله طراحی خودرو را اینجا ببینید.
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت !
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت ! - تست برخورد جلوی خودرو با سرعت 50 کیلومتر در ساعت برای سمند TU5 ، توسط یکی از سازمانهای معتبر ارزیابی خودرو در انگلستان صورت گرفت.
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه - این فیلم حواشی زیادی را در فضای مجازی به همراه داشته است.
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم - اولین قسمت از برنامه هاردتاک کاکتوس را با صحبت های جذاب نیوشا ضیغمی در مورد خانواده و همسرش ، ماجرای صحبت های جنجالی یک هواپیما ، 8 سال احمدی نژاد و ...
    پربازدیدها