چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Wednesday, 25 April, 2018

نکات خانه داری


نکات خانه داری
▪ خش‌گیری اجسام خانه:
اگر شیشه‌ی تلویزیون شما و یا شیشه‌ی روی میز و... خط افتاده، کافی است مقداری خمیر دندان روی آن بمالید، سپس با پارچه نرمی آن را صیقل دهید. آثار خراشیدگی شیشه از بین رفته و تصویر تلویزیون شما بهتر خواهد شد.
▪ پوست کندن آسان هویج:
هویج را داخل آب جوش بیندازید و بگذارید ۵ دقیقه بماند، پس از گذشت مدت ۵ دقیقه، آن را در آب سرد قرار دهید و بعد از آن در هنگام پوست کندن، پوست هویج به صورت غلافی جدا خواهد شد.
▪ شستن بشقاب:
هنگام شستن بشقاب‌ها، چند قاشق غذاخوری سرکه داخل آب بریزید. سرکه چربی‌ها را از بین برده و بشقاب را شفاف و درخشان خواهد کرد.
▪ از بین بردن املاح آهکی کتری:
برای از بین بردن املاح آهکی، کتری را با مقداری مساوی آب و سرکه پُر کنید. بگذارید جوش بیاید. سپس آتش را خاموش کرده و بگذارید تمام شب به همان حال بماند، بعد می‌بینید که کتری تمیز خواهد شد.
▪ از بین بردن بوی نامطبوع از ظرف در دار و جعبه‌های پلاستیکی:
برای این کار روزنامه مچاله شده را ( فقط روزنامه سیاه سفید، نه رنگی ) داخل ظرف قرار دهید و در ظرف را محکم بسته و بگذارید تمام شب به همان حال بماند.
▪ پیاز:
هر گاه پیازی را به دو نیم کرده‌اید و بیش از یک نیمه نیاز ندارید، روی نیمه باقیمانده کره یا روغن بمالید. به این ترتیب، هم تازه می‌ماند و هم میکروب جذب نمی‌کند، و هم اینکه هنگام مصرف، می‌توان از کره یا روغنی که روی آن مالیده‌اید در ماهی‌تابه استفاده کنید.
▪ جلوگیری از شپشک زدن برنج:
برای جلوگیری از شپشک زدن برنج، آن را با نمک نیم‌کوب مخلوط می‌کردند و یا اینکه چند عدد سیر درسته در لا به لای برنج می‌گذاشتند.
▪ ماهی‌تابه سوخته:
ته ظروف سوخته، مقدار زیادی جوش شیرین بریزید و آن قدر آب به آن اضافه کنید که فقط مرطوب شود. بگذارید چند ساعت بماند. معمولاً با این اقدام می‌توانید قسمت سوخته را بلند کرده و دور بیندازید.
▪ تمیز کردن کارد:
برای از بین بردن لکه‌های موجود بر روی کارد آشپزخانه و یا زنگ آن می‌توانید به‌جای پارچه یا ابر، از چوب پنبه استفاده کنید، چوب پنبه را قدری خیس کنید، به آرامی آن را به یک ماده پاک‌کننده آغشته کنید، سپس با حرکت جلو و عقب آن را روی تیغه‌ی کارد بکشید. کاملاً تمیز خواهد شد.
▪ جدا کردن دو لیوان به هم چسبیده:
وقتی لیوانی داخل لیوان بلوری چسبیده، برای جدا کردن انها از یکدیگر به زور و شدت عمل متوسل نشوید. بلکه با خونسردی هر چه تمامتر، لیوان بالایی یا همان لیوان داخلی را از آب سرد پُر کنید و لیوان پایینی را در آب داغ فرو برید. با این کار لیوان داخلی منقبض شده و لیوان خارجی منبسط می‌شود و هر دو لیوان از هم جدا می‌شوند.
▪ معجزه‌ی آمونیاک در هنگام شستن ظرف:
هر گاه هنگام شستن ظرف، چند قطره آمونیاک درون آب بریزید، هر نوع چربی را از ظروف بلوری، چینی، فلزی و... پاک می‌کند. ضمناً به پوست دست نیز در مقایسه با مواد پاک کننده و شیمیایی قوی، آزاری نمی‌رساند. حتی می‌توانید از چند قاشق غذاخوری سرکه، داخل آبی که ظرف‌ها را در آن می‌شویید بریزید.

منبع : پایگاه اطلاع رسانی اصلاح

مطالب مرتبط

کپسول گاز

پیشگیری از خطرات نشت گاز:
گاز مایع سوخت تمیز و راحتی است به شرط آنکه دقیقاً رعایت موارد ایمنی ذیل را بنمائید.
۱. هرگز سیلندر گاز را نغلتانید و به‌عنوان زیرپائی مورد استفاده قرار ندهید.
۲. موقع جابه‌جا کردن سیلندر از رگلاتور به‌عنوان دستگیره استفاده نکنید.
۳. تا حد امکان سیلندر گاز را در هوای آزاد قرار دهید.
۴. والو سیلندرهای گاز هنگام ضربه یا سقوط سیلندر ممکن است دچار خرابی شده و نشت داشته باشد.
۵. تا حد امکان سیلندر گاز را در معرض تابش خورشید قرار ندهید و اگر بیرون ساختمان قرار دهید سایبان مناسبی برای آن تهیه کنید.
۶. سیلندر گاز باید حتماً به‌صورت عمود قرار داده شود. (قرار دادن سیلندر به صورت مایل یا افقی با خطر انفجار و آتش‌سوزی همراه است)
۷. موقع تعویض سیلندرها کوشش کنید اتصالات خوب محکم شوند و اگر بوی گاز احساس می‌کنید فوراً سیلندر را در هوای آَزاد قرار داده و با دایره سرویس شرکت با تلفن شرکت گازرسان خودتان جهت کنترل اتصال و رگلاتور تماس حاصل نمائید.
۸. از گذاشتن سیلندر نزدیک وسایلی که دارای شعله باز هستند تا حد امکان خودداری کنید.
۹. سیلندر و رگلاتور را با آب و صابون آزمایش نمائید که نشتی نداشته باشد.
۱۰. هر شیلنگی برای گاز قابل استفاده نیست تنها از شیلنگ‌های استاندارد استفاده نمائید.
۱۱. طول شیلنگ نباید از ۹۰ سانت تجاوز نماید اگر فاصله زیاد است از سیستم لوله‌کشی مسی استفاده نمائید.
۱۲. طرفین شیلنگ باید دارای بست فلزی باشد.
۱۳. مراقبت نمائید که شیلنگ گاز به‌وسیله اشیاء نوک‌تیز صدمه نبیند یا ترک نداشته باشد.
۱۴. شیلنگ هرگز نباید در مجاورت منابع حرارتی با تابش مداوم خورشید قرار گیرد.
۱۵. اجاق گاز را در محلی قرار دهید که در معرض باد و کوران یا پنکه و کولر نباشد.
۱۶. اجاق گاز را در محلی قرار دهید که شیب نداشته باشد و احتمال افتادن آن نباشد.
۱۷. برای روشن کردن اجاق گاز همیشه ابتدا کبریت را روشن و سپس شیر گاز را باز کنید.
۱۸. از قرار دادن ظروف سنگین روی اجاق گاز بپرهیزید و ظروف را طوری‌ قرار دهید که با شیلنگ تماس نداشته باشد.
۱۹. از سر رفتن غذا یا آب روی اجاق گاز جلوگیری نمائید و در صورت سر رفتن غذا بی‌درنگ اجاق گاز را خاموش کنید و بعد از تمیز کردن آن دوباره روشن نمائید.
۲۰. اجاق گاز یا سیلندر را در مجاورت مواد قابل اشتعال قرار ندهید.
۲۱. نواقص سیلندر، رگلاتور، شیلنگ اجاق گاز را هر چه قدر هم کوچک باشد نادیده نگیرید و سریعاً در رفع آن عیب بکوشید.
۲۲. وسایل گازسوز را به‌طور مرتب بازدید نمائید که معیوب نبوده و نشتی نداشته باشد.
۲۳. به کودکان خردسال و افراد ناوارد اجازه ندهید از وسایل گازسوز استفاده نمایند.
۲۴. تعمیر وسایل گازسوز را فقط به افراد متخصص بسپارید.
۲۵. اگر از سیلندر و لوازم گازسوز استفاده نمی‌کنید شیر رگلاتور را ببندید.
۲۶. هنگامی‌که از لوازم گازسوز استفاده نمی‌کنید شیر رگلاتور را ببندید.
۲۷. به‌علت اینکه وزن مخصوص گاز مایع سنگین‌تر از هوا است در صورت نشت گاز سعی نمائید دریچه‌های پائینی محل انتشار گاز را باز نموده و از آن محل گاز را خارج نمائید.
۲۸. هر شش ماه برای بازدید و کنترل وسایل گازسوز خود با دایره سرویس این شرکت تماس بگیرید تا کارکنان فنی و واجد شرایط این شرکت، مراتب ایمنی وسایل را تائید نمایند.
۲۹. سعی نمائید اطلاعات اولیه راجع به گاز مایع و خواص آن بدست آورید.
۳۰. در هنگام احساس بوی گاز از زدن کبریت و فندک و روشن یا خاموش کردن وسایل برقی خودداری کنید و فوراً شیر گاز را بسته و پنجره‌ها را باز نمائید و بی‌درنگ موضوع را با شماره شرکت ذیربط خود به قسمت سرویس شرکت و با شماره تلفن ۱۲۵ به سازمان خدمات ایمنی و آتش‌نشانی اطلاع داده و کمک بخواهید.
این توصیه‌ها را به‌خاطر داشته باشید تا خطر انفجار کپسول‌های گاز پیش نیاید:
۱. کپسول گاز مایع را هیچ‌گاه پائین‌تر از سطح زمین قرار ندهید.
۲. سیستم گاز مایع و وسایل گازسوز باید کاملاً سالم و بدون نقص باشند.
۳. به کودکان و افراد ناوارد اجازه ندهید از وسایل گازسوز استفاده کنند.
۴. آبگرمکن‌های گازی و نفتی باید به دودکش مجهز باشند. هیچ‌گاه آبگرمکن گازی را در حمام نصب نکنید.
۵. اگر بوی گاز را در محیط خانه احساس کردید، ابتدا جریان برق را قطع کنید سپس پنجره‌ها را باز کنید تا گاز انباشته شده خارج گردد.
۶. حتی‌الامکان وسیله گازسوز خودتان را به ترموکوبل مجهز کنید تا جریان گاز یا وزش باد و سر رفتن غدا نشت نکند.
۷. حتی‌الامکان شمع‌های وسایل گازسوز را خاموش نکنید.
۸. سیلندرهائی با وزن بیش از ۱۳ کیلوگرم را بیرون از ساختمان قرار دهید.
۹. لوله رابط بین وسیله گازسوز و سیلندر گاز باید به‌وسیله بست فلزی به وسیله گازسوز یا رگلاتور و یا شیر سیلندر محکم بسته شود به‌نحوی که از هر گونه نشت گاز جلوگیری نماید.
۱۰. از لوازم استاندارد و مورد اطمینان برای اتصال وسیله گازسوز به سیلندر گاز استفاده کنید و هیچ‌وقت از شیلنگ‌های مشابه مثل شیلنگ آب برای اتصال به گاز استفاده نکنید.
۱۱. برای حصول اطمینان از عدم نشت گاز، پس از نصب سیلندر به دستگاه گازسوز، محل اتصالات مربوط را با کف صابون آرامش کنید. (به‌کار بردن کبریت برای این منظور خطرناک و مطلقاً ممنوع است)

وبگردی
ماجرای انحصار عربستان بر روغن مایع ایران / تا 100 درصد پالم !
ماجرای انحصار عربستان بر روغن مایع ایران / تا 100 درصد پالم ! - روغن های نباتی را خوب بشناسید. سخنان یک تولید کننده سابق روغن نباتی.
آشغال‌سازها گرفتار خانم مدیر شدند
آشغال‌سازها گرفتار خانم مدیر شدند - رییس سازمان ملی استاندارد ایران مجددا با خودروسازان در ارتباط با رعایت استانداردهای ۸۵‌گانه خودرویی از ابتدای دی‌ماه سال جاری اتمام حجت کرد.
ایران نیاز به مردانی بزرگ و دانشمند دارد / چرا اینهمه انسانهای ...
ایران نیاز به مردانی بزرگ و دانشمند دارد / چرا اینهمه انسانهای ... - مرتضوی هیچ گاه قاضی و حقوق دان نبود و نباید کار قضایی انجام می‌داد. اما این ضعف ماست که چنین فردی در جایگاه بالایی قرار می‌گیرد. شگفتی من از قاضی مرتضوی و رفتار او نیست که چرا خودش را برای اجرای حکم خود به زندان معرفی نکرد. من رفتار او با زهرا کاظمی را دیده بودم.
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟ - بعد از انقلاب، به واسطه تنیده شدن حکومت و دین بسیاری از پست‌ها و سمت‌های سیاسی با هاله‌ای رو به رو شد که اجازه نمی‌داد صاحب آن منصب مورد نقد قرار بگیرد....
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر - سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر از 30 فروردین با حضور فیلم سازانی از ایران و نمایندگانی ازسینمای 78 کشور جهان تا 7 اردیبهشت در پردیس سینمایی «چارسو» برگزار می شود.
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک!
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک! - کتک خوردن دختری که جز التماس دوستانش هیچ فریادرسی ندارد از یک پلیس زن عضو گشت ارشاد که ماموران مرد هم آنها را همراهی می کردند، آنقدر دردناک است که کمتر وجدان بیداری به آن واکنش نشان نداده است.
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت - سعید مرتضوی که در روزهای گذشته خبری از او نبود و حتی سخنگوی دستگاه قضایی گفته بود حکم جلبش صادر شده اما گیرش نیاورده‌اند، به گفته همسرش در تهران است.
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟ - در قسمت های اخیر سریال پایتخت بازیگر جدیدی به جمع خانواده معمولی پیوسته است؛ نیلوفر رجایی فر نقش الیزابت را در سریال پایتخت ۵ ایفا می کند ؛ این بازیگر با جلب اعتماد سیروس مقدم این فرصت ط بازی در سریال پر طرفدار پایتخت را به دست آورد .
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!