جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ / Friday, 20 April, 2018

حس خوب توجه


حس خوب توجه
خیلی وقت‌ها در اطراف ما ماجراهایی اتفاق می‌افتد که می‌بینیم، اما به بهانه‌های مختلف از آن می‌گذریم.
ماجراهایی که در آن لحظه مربوط به دیگران است و در زمانی دیگر شاید برای ما اتفاق بیفتد. در این‌گونه ماجراها، کسانی برای لحظه‌های خاص نیاز به کمک دارند اما آشنایی را در آن اطراف نمی‌بینند.
بعضی از این مشکل‌ها زیاد سخت نیست و با کمی یاری حل می‌شود، اما شتابی عجیب ما را عبور می‌دهد و ما می‌گذریم، با آنکه می‌بینیم. از خیابان می‌گذریم و کسی را می‌بینیم که چیزی را برپشت دوچرخه‌اش بسته است که کج شده و در حال افتادن است. در آن لحظه شاید خیلی‌های دیگر هم مثل ما آن صحنه را می‌بینند، اما تعداد زیادی از آنها نیز مثل ما آن‌قدر نگاه می‌کنند تا بسته بیفتد. در بعضی از این ماجراها می‌توان کسانی را نیز دید که توقف می‌کنند و بسته را می‌گیرند تا نیفتد و صاحبش فرصت کند با استفاده از کمک غریبه‌ای آشنا بسته را سرجایش محکم کند. این کمک شاید چند دقیقه بیشتر طول نکشد، اما ارزش زیادی دارد.
خیلی وقت‌ها در کوچه و خیابان رهگذرهایی را می‌بینیم که تکه‌ای کاغذ در دست به چپ و راست و بالا و پایین نگاه می‌کنند، ظاهرشان داد می‌زند که در جست‌وجوی جایی هستند. خیلی‌ها از کنارشان عبور می‌کنند و زحمت پرسیدن به خود نمی‌دهند. البته نه همه، چرا که بعضی وقت‌ها کسی پیدا می‌شود که جلو می‌رود و می‌پرسد آیا دنبال جایی هستی؟ کجا را می‌خواهی؟ در آن لحظه اگر به چهره طرف نگاه کنی، خواهی دید که چقدر خوشحال است از اینکه بالاخره کسی پیدا شده تا راه را به او نشان دهد و جست‌وجو تمام شود. اینکه پس از یک نگاه اتفاقی حس نیاز غریبه‌ای رهگذر را احساس کنی و بدون دعوت برای کمک بروی، احساس خوبی را به همراه دارد که به تدریج تبدیل به یک باور می‌شود؛ باوری که به ما می‌گوید با دیگران آن‌طور رفتار کنید که انتظار دارید دیگران با شما رفتار کنند. احساس نیاز تنها در مشکلات بسیار بزرگ مطرح نیست. این حس در بسیاری از ماجراهای عادی اطرافمان نیز حضور دارد و ما را در برابر مجموعه‌ای از انتخاب‌ها قرار می‌دهد. تکرار حس خوب توجه به نیازهای دیگران و کمک کردن تا جایی که امکانش باشد، زندگی را به‌شکلی دیگر به نمایش می‌گذارد.
ارزش این حس را زمانی درک می‌کنیم که خود در جایی به کمکی کوچک و مفید نیاز پیدا کنیم. پیدا شدن غریبه‌ای که بدون انتظار پاداش نیاز ما را احساس کرده و برای کمک پیش می‌آید، لبخندی بر لب‌های ما می‌نشاند که معنایش لذت بردن از روابط واقعی انسانی است. در این‌گونه لحظه‌هاست که از احساس تنهایی دور می‌شویم، حتی اگر در جایی غریب باشیم. بخشی مهم از زیبایی زندگی، آرامشی است که در چنین لحظه‌هایی فرا می‌رسد.

علیرضا رستگار

منبع : همشهری انلاین

مطالب مرتبط

چه‌طورعقایدمان را به دیگران بقبولانیم؟

چه‌طورعقایدمان را به دیگران بقبولانیم؟
با مطالعه این مقاله دیگر تعللی در ارائه پیشنهادتان نخواهید کرد، چون اعتماد‌به‌نفس لازم را دارید و فقط به هدفتان فکر می‌کنید. فرصت‌های بسیاری در زندگیمان هستند که به این دلیل که مطمئن نیستیم مورد قبول واقع شوند، آنها را از دست می‌دهیم. این مقاله به شما می‌آموزد که چه‌طور کارتان را شروع کرده و به پایان ببرید. این کار می‌تواند مراجعه به دفتر فروش یک شرکت، داروخانه، خواروبار فروشی و ... برای فروش کالا و یا برای موافقت با یک ازدواج و یا متقاعد کردن شخصی برای شراکت در کاری باشد. بگذارید مثال یک کرم یا لوسیون که محل فروشش داروخانه‌ها، فروشگاه‌های لوازم آرایشی و بعضی سوپرمارکت‌هاست. به ‌عقیده‌تان باید چه‌طور شروع کرد؟ موقعیت شما چیست؟ آیا شما کارمند بخش فروش هستید؟ اول باید کاملاً بدانید که کالای مورد بحث از لحاظ کیفیت، قیمت، مقدار و .... مناسب است. قبل از اقدام به فروش، باید کاملاً با مواد تشکیل‌دهنده و طرز تهیه آن آشنا شوید و سپس موارد کاربردی آن را خوب یاد بگیرید تا بتوانید بعداً آن را به خریدار کالا توضیح دهید تا او هم مصرف‌کننده را آگاه سازد. البته در حال حاضر اکثر کالاهای موجود، دارای برچسب و یا بروشور هستند، ولی دقتی کنید که فروشنده کالای شما در فروشگاه کالا را خوب بشناسد تا برای مصرف‌کننده در صورت لزوم توضیح دهد. در محیط کار با همکارانتان نقش فروشنده و خریدار را تمرین کنید، قبل از شروع کار مقابل آئینه ایستاده و ظاهر خود را مرتب سازید. حال وسائل لازم را کنترل کنید، بروشور، نمونه، فاکتور، ماشین‌حساب و ... قبل از ورود به فروشگاه سعی کنید اسم مسئول خرید را بدانید. وقتی وارد فروشگاه شدید خود را با صدای رسا به مسئول فروش معرفی کنید و کارت خود را به وی بدهید و دست او را دوستانه بفشارید. حواستان باشد که اگر وی علاوه بر تصدی مسئولیت فروش، فروشندگی هم می‌کند، مشتریانش بر شما مقدم‌اند. حتی اگر نتوانستید در فروش کالاهایش او را کمک کنید، به او گوشزد کنید که همکارش هستید و عجله‌ای ندارید و خوشحال می‌شوید که او شما را به‌عنوان دوستش بپذیرد. در موقیعت مناسب، فروش خود را ادامه دهید، گاهی اسم او را در جمله‌هایتان به کار ببرید. سعی کنید صادقانه اعتماد و دوستی او را جذب کنید. برای کالائی که در این مثال داریم زمان لازم ۳ تا ۵ دقیقه است. در همین مدت از مزایای او و یا محل کارش بگوئید. مثلاً خوش به حال مشتریان که با انسان خوش‌اخلاقی مثل شما برخورد دارند. و یا این‌که کمتر فروشگاهی را به مرتبی و تمیزی این‌جا دیده‌ام. گفته‌هایتان باید کاملاً صادقانه باشد و اصلاً تملق نکنید. زمانی موفق شده‌اید که او به شما بگوید: چند لحظه صبر کنید تا ببینم این مشتری‌ام چه چیزی لازم دارد و این یعنی این‌که او مشتاق است با شما و کالایتان بیشتر آشنا شود. شما باید پاسخگوی سئوال‌های او باشید و انتقادهایش را بشنوید. برای مثال اگر گفت تا به حال کسی برای خرید این کالا به او مراجعه نکرده، با تأیید حرف‌هایش ببینید شرکت تولیدکننده کالایتان در جهت تبلیغ چه کرده، چه می‌کند و چه خواهد کرد. برای مثال به او بگوئید کاملاً درست می‌فرمائید و به همیت دلیل است که به تازگی این کالا از طریق نشریات و یا تلویزیون تبلیغ می‌شود. علاوه بر این‌ها فروشگاه‌های مختلف این کرم و یا لوسیون را برای فروش تهیه کرده‌اند. خیالش را راحت کنید که با همکاری با شما سود خواهد برد.
همیشه فکر کنید که جاهایتان عوض شده، آیا خودتان حاضرید از او خرید کنید. اگر نه! خب باید چه بگوئید که بخرد؟ وقتی قیمت را پرسید، قیمت را با ذکر چند تا از مزایای جنس بگوئید و منتظر نشوید که او سفارش بدهد.
فاکتور، کاربن و خودکار را آماده کنید. برای این‌که او را همکار خود بدانید او خود را در معامله مؤثر بداند، بپرسید که کالا را کی تحویل دهید؟ (البته اگر پخش مستقیم ندارید) عصر یا فردا صبح؟ جنس را به‌طور امانی نگذارید، چون او ناخودآگاه اول اجناسی را می‌فروشد که پولشان را پرداخته‌ است. به او بگوئید که از فروش به او احساس خرسندی می‌کنید، با او در حالی‌که مشغول نوشتن هستید، صحبت کنید و اگر پخش کالا بعداً صورت می‌گیرد، در نهایت از او امضاء بگیرید و ضمن تشکر از خرید، برایش آرزوی موفقیت کنید و دستش را بفشارید.
داشتن اعتمادبه‌نفس باعث می‌شود که رسا و واضح صحبت کنید. فراموش نکنید که تا کالا فروش نرفته نباید دست بردارید. او که زنگ نزده تا سفارش جدید بدهد، پس تا آن موقع سعی خودتان را برای فروش به کار ببندید.

وبگردی
مراسم افتتاحیه سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر
مراسم افتتاحیه سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر - سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر شامگاه چهارشنبه با نمایش «آن سوی ابرها» ساخته مجید مجیدی در سینما فلسطین آغاز بکار کرد.
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت - سعید مرتضوی که در روزهای گذشته خبری از او نبود و حتی سخنگوی دستگاه قضایی گفته بود حکم جلبش صادر شده اما گیرش نیاورده‌اند، به گفته همسرش در تهران است.
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
اقدام عجیب سیف/ پرداخت پاداش 1 میلیارد و 200 میلیون تومانی به معاون
اقدام عجیب سیف/ پرداخت پاداش 1 میلیارد و 200 میلیون تومانی به معاون - عضو کمیسیون برنامه‌، بودجه و محاسبات مجلس از پرداخت پاداش میلیاردی در بانک مرکزی خبر داد و گفت: آقای سیف، رئیس کل بانک مرکزی؛ معاون خود را بازنشسته کرد و به او یک میلیارد و 200 میلیون تومان پاداش داد و دوباره این معاون بازنشسته را یک هفته بعد در همان شغل منصوب کرد.
حکومت نمی‌تواند ارتباط درستی با مردم برقرار کند
حکومت نمی‌تواند ارتباط درستی با مردم برقرار کند - خود اين سیاست‌گذاران توليد داخلي را بي اعتبار كردند، امنيت شبكه‌هاي داخل را از بين بردند و... حالا اعتراض مي‌كنند كه چرا رفتيد سراغ شبكه‌هاي خارجي؟ و مدعی‌اند که همه اطلاعات دست موساد و سيا و ام‌آي‌سيكس است؛ گویی که مثلا در ایمیل یاهو و جی‌میل چنین نیست؟! درحالي‌كه مسئوليت این وضع بر عهده سيستم است. وقتي رسانه‌هاي داخل تحت فشار هستند و رسانه رسمی یکسویه هر چه می‌خواهد می‌گوید و با اخبار نا‌صحیح مواجه…
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟ - در قسمت های اخیر سریال پایتخت بازیگر جدیدی به جمع خانواده معمولی پیوسته است؛ نیلوفر رجایی فر نقش الیزابت را در سریال پایتخت ۵ ایفا می کند ؛ این بازیگر با جلب اعتماد سیروس مقدم این فرصت ط بازی در سریال پر طرفدار پایتخت را به دست آورد .
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!
رقص های قبل از تو سوء تفاهم بود
رقص های قبل از تو سوء تفاهم بود - پایتخت ۵ با داستان های نقی و تقی ، رحمت و رحمان و رحیم سارا و نیکا و ارسطو و پرستوش
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی