دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ / Monday, 25 June, 2018

حس خوب توجه


حس خوب توجه
خیلی وقت‌ها در اطراف ما ماجراهایی اتفاق می‌افتد که می‌بینیم، اما به بهانه‌های مختلف از آن می‌گذریم.
ماجراهایی که در آن لحظه مربوط به دیگران است و در زمانی دیگر شاید برای ما اتفاق بیفتد. در این‌گونه ماجراها، کسانی برای لحظه‌های خاص نیاز به کمک دارند اما آشنایی را در آن اطراف نمی‌بینند.
بعضی از این مشکل‌ها زیاد سخت نیست و با کمی یاری حل می‌شود، اما شتابی عجیب ما را عبور می‌دهد و ما می‌گذریم، با آنکه می‌بینیم. از خیابان می‌گذریم و کسی را می‌بینیم که چیزی را برپشت دوچرخه‌اش بسته است که کج شده و در حال افتادن است. در آن لحظه شاید خیلی‌های دیگر هم مثل ما آن صحنه را می‌بینند، اما تعداد زیادی از آنها نیز مثل ما آن‌قدر نگاه می‌کنند تا بسته بیفتد. در بعضی از این ماجراها می‌توان کسانی را نیز دید که توقف می‌کنند و بسته را می‌گیرند تا نیفتد و صاحبش فرصت کند با استفاده از کمک غریبه‌ای آشنا بسته را سرجایش محکم کند. این کمک شاید چند دقیقه بیشتر طول نکشد، اما ارزش زیادی دارد.
خیلی وقت‌ها در کوچه و خیابان رهگذرهایی را می‌بینیم که تکه‌ای کاغذ در دست به چپ و راست و بالا و پایین نگاه می‌کنند، ظاهرشان داد می‌زند که در جست‌وجوی جایی هستند. خیلی‌ها از کنارشان عبور می‌کنند و زحمت پرسیدن به خود نمی‌دهند. البته نه همه، چرا که بعضی وقت‌ها کسی پیدا می‌شود که جلو می‌رود و می‌پرسد آیا دنبال جایی هستی؟ کجا را می‌خواهی؟ در آن لحظه اگر به چهره طرف نگاه کنی، خواهی دید که چقدر خوشحال است از اینکه بالاخره کسی پیدا شده تا راه را به او نشان دهد و جست‌وجو تمام شود. اینکه پس از یک نگاه اتفاقی حس نیاز غریبه‌ای رهگذر را احساس کنی و بدون دعوت برای کمک بروی، احساس خوبی را به همراه دارد که به تدریج تبدیل به یک باور می‌شود؛ باوری که به ما می‌گوید با دیگران آن‌طور رفتار کنید که انتظار دارید دیگران با شما رفتار کنند. احساس نیاز تنها در مشکلات بسیار بزرگ مطرح نیست. این حس در بسیاری از ماجراهای عادی اطرافمان نیز حضور دارد و ما را در برابر مجموعه‌ای از انتخاب‌ها قرار می‌دهد. تکرار حس خوب توجه به نیازهای دیگران و کمک کردن تا جایی که امکانش باشد، زندگی را به‌شکلی دیگر به نمایش می‌گذارد.
ارزش این حس را زمانی درک می‌کنیم که خود در جایی به کمکی کوچک و مفید نیاز پیدا کنیم. پیدا شدن غریبه‌ای که بدون انتظار پاداش نیاز ما را احساس کرده و برای کمک پیش می‌آید، لبخندی بر لب‌های ما می‌نشاند که معنایش لذت بردن از روابط واقعی انسانی است. در این‌گونه لحظه‌هاست که از احساس تنهایی دور می‌شویم، حتی اگر در جایی غریب باشیم. بخشی مهم از زیبایی زندگی، آرامشی است که در چنین لحظه‌هایی فرا می‌رسد.

علیرضا رستگار

منبع : همشهری انلاین

مطالب مرتبط

نبود ارتباط مناسب؛ زمینه ساز برخورد

نبود ارتباط مناسب؛ زمینه ساز برخورد
بسیاری ازبرخوردها و اختلاف‌های بین زوج‌ها به دلیل نبود ارتباط خوب و مناسب به‌وجود می‌آید
وقتی شما موضوعی را که برای همسرتان خوشایند نیست مطرح می‌کنید یا از او انتقاد می‌کنید؛ مشکل نبود ارتباط مناسب به شکل‌های مختلف نمود پیدا می‌کند.
یکی ازمهم‌ترین نمودها، بی‌توجهی به صحبت‌های شما و در واقع گوش شنوا نداشتن نسبت به این حرف‌ها و گلایه‌هاست.
این موضوعات ناخوشایند می‌تواند پیرامون مسایل فرزندان، نبود همکاری درانجام کارهای خانه، مسایل مالی و صرف‌نکردن وقت کافی با یکدیگر باشد.
ازاین‌رو، "تو هیچ وقت به حرف‌های من گوش نمی‌کنی" عموما یکی از شکایت‌های اصلی بسیاری از همسران است. اما این گوش شنوا چرا وجود ندارد.
به عبارتی چرا بسیاری اوقات انسان‌ها و در چارچوبی مشخص‌تر، زوج‌ها درک درستی ازصحبت‌های یکدیگر ندارند و هرکس به گونه‌ای فکر می‌کند و تصمیم می‌گیرد که گویا دیگری وجود ندارد.
دراین گونه موارد، مشکل اصلی چیست؟ آیا ما معمولا عادت به پذیرش دیگری نداریم؛ بخصوص وقتی که لازم است تصمیمی جدی بگیریم؛ حتی در مواردی که دقیقا به طرف مقابل هم مربوط می‌شود...
کمی بیشتر فکر کنید، آیا موضوع به غرور خاصی درشما منتهی نمی‌شود؟ غرور بی‌جایی که نوعی برتری را برای شما تعریف می‌کند و این کفه گاهی آن قدر بالا می‌رود که اصلا امکان دید دیگری نیست؛ چه رسد به اینکه بتوان مجموعه شرایط او را دید.
اما اگر آزمایش کنیم می‌بینیم، وقتی بتوانیم از خودمان بیرون بیاییم حداقل گاهی، آن موقع دیدن دیگران آسانتر امکان‌پذیر است و هر چه بیشتر به اطراف خود و انسان‌های پیرامون‌مان توجه کنیم امکان برقراری ارتباط با آنها بیشترمی‌شود. [تاکید برمن و آنچه می‌گویم"؛ برخورد مشکل‌آفرین]
البته توجه به دیگران به معنی دخالت‌های بی‌مورد نیست. توجه به مفهوم درک موقعیت و مجموعه شرایط آنان است توام با احساس نزدیکی انسانی و احترام واقعی.
واقعیت این است که تنها درچارچوب برقراری احترام متقابل واقعی می‌توان به ارتباطی مناسب با دیگران رسید، ارتباطی که ناشی از همدردی، همراهی برای انتخاب راه‌حل‌های دوجانبه یا چندجانبه است.
در این ارتباط، چرخش صحبت به گونه‌ای است که نیاز نیست به طور مداوم طرف مقابل را به گوش‌دادن و توجه کردن دعوت کنیم. حتی زمانی که تنها انتقاد می‌کنیم و نه تعریفی هست و نه تمجیدی...
این بحث‌ها اگر نتوانند ما را برای ایجاد یک ارتباط مناسب با دیگران آماده سازند حداقل برای جلوگیری از عصبانیت‌های فزاینده و افسردگی‌های رو به رشد، سودمند به نظرمی‌رسند.
اما برای کسب مهارت‌های ارتباطی بهتر، شاید دستیابی به مهارت گوش‌دادن به دیگران اولین گام باشد. برای این کار می‌توانیم روبروی یکدیگر بایستیم، به یکدیگرنگاه کنیم و نوبت طرف مقابل یا همسرمان را حتی اگرساکت باشد برای طرح نظرش حفظ کنیم. [گفت و گو به جای مشاجره]

معصومه کیهانی

وبگردی
قیمتهای روانی  / این آقایان عاقل / بیجاره مردم
قیمتهای روانی / این آقایان عاقل / بیجاره مردم - افاضات امروز معاون اول رییس جمهور، البته قبلتر نیز از زبان دیگر مقامات اقتصادی دولت از جمله نهاوندیان و نوبخت شنیده شده بود. یک اظهارنظر کلی و تاکید بر «عدم نگرانی مردم درباره وضعیت معیشتی» ! عجیب است این جملات شگفت انگیز از زبان جهانگیری که خود از منتقدان وضعیت مشابه در دوران احمدی نژاد بود. او حالا همان جملات را با همان ادبیات تکرار می کند! اما آقای جهانگیری! حقیقتاً این دلار و آن سکه و و قیمت های…
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم - لادن طباطبایی، بازیگر شناخته شده سینما و تلویزیون ایران که برای درمان بیماری فرزندش مدتی است در خارج از ایران به سر می برد امروز مهمان شبکه «من و تو» بود و بدون حجاب مقابل دوربین این شبکه حاضر شد.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال - جواد یساری پس از ۴۰ سال با خواندن در فیلم «دشمن زن» دوباره به عرصه هنر بازگشت.این گزارش توسط تماشا تهیه و منتشر شده است. منبع
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!